T-Mobile se chlubí nejlepším signálem, Eurotel kontruje reklamou

  • 26
T-Mobile prezentoval výsledky nezávislého měření sítí všech tří českých mobilních operátorů. Síť T-Mobile byla vyhodnocena jako nejlepší, i když jí konkurence dýchá na záda.
T-Mobile sleduje kvalitu sítí jednak sám, jednak ve spolupráci s technickými univerzitami. Interní měření je v rámci skupiny T-Mobile sjednoceno na mezinárodní, celoevropské úrovni a časem bude zřejmě propojeno i s měřením u americké pobočky T-Mobile. Nezávislé měření pak probíhá na mezinárdní úrovni i v rámci národních sítí, v obou případech je měření realizováno akademickými pracovišti.

T-Mobile sleduje především hlasovou komunikaci, ale také SMS, WAP a MMS. Měřící cyklus se opakuje každých 30 minut a česká pobočka T-Mobile uskuteční ve své síti za rok zhruba 320 tisíc testovacích telefonátů. Dalších zhruba 120 tisíc telefonátů uskuteční T-Mobile v síti každého konkurenčního operátora.

Pro měření slouží tři plně vybavené měřící vozy s kalibrovanými měřícími telefony a dalším vybavením a také 12 automatických zařízení dodaných firmou Ascom, která jsou nainstalována v taxících a vozech autoškol. Pohyb těchto automobilů T-Mobile nemůže předvídat a naštěstí také nebyl žádný z nich ukraden. T-Mobile tak neměl příležitost neplánovaně měřit pokrytí ve vzdálenějších východoevropských státech.

V nezávislém měření zvítězil T-Mobile

Nezávislé kontrolní měření v rámci mezinárodní skupiny T-Mobile International čtyřikrát do roka uskutečňuje technická univerzita ETH v Curychu. T-Mobile nezná termíny ani trasy měření, během měření v České republice proběhne kolem 4000 hovorů, zatím poslední měření proběhlo letos v březnu.

Při měření ETH se testovaly hovory vytáčené na mobilním telefonu (MOC, Mobile Originated Calls) při útlumu 10 dB, testovací hovory trvaly 90 sekund. Úspěšnost v síti T-Mobile činila 98,2 procent, u Eurotelu 98,1 procent, u Oskara 97,6 procent.

U nás kromě ETH měří a srovnávají kvalitu všech tří mobilních sítí standardu GSM také technické univerzity v Praze (Fakulta elektrotechnická ČVUT) a v Brně (Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT). V lednu a únoru měřil kvalitu sítě tým ČVUT Praha vedený docentem Šimákem a VUT Brno vedený docentem Hanusem. V každé ze sítí proběhlo zhruba 8500 hovorů, metodologii i trasy si zvolily univerzitní týmy samy a nebyly operátorům předem známé. V tomto případě trvaly testovací hovory 115 sekund při útlumu 16 dB s přestávkou 30 sekund mezi hovory. Byly testovány hovory z mobilu i na mobil (MTC, Mobile Terminated Calls). V Praze proběhlo od 5. do 30. ledna 3750 hovorů, úspěšnosti v síti T-Mobile činila 98,1 procent, v síti Eurotelu 98 procent a u Oskara 97,3 procent.

Na zbytku území České republiky uskutečnily týmy obou univerzit 4750 testovacích hovorů ve dnech 9. února až 12. března . Úspěšnost u T-Mobile i u Eurotelu činila 94,6 procent, u Oskara 92,1 procent.

Nezávislým měřením VUT se chlubil T-Mobile již před dvěma lety, další technické informace naleznete zde, Měření ovšem vzápětí napadl Eurotel a zčásti tak zachránil svůj mediální obraz. Ke zpochybnění letošních nezávislých testů pro T-Mobile zatím nedošlo, Eurotel však znovu nasadil do televizního vysílání loňské reklamní spoty prezentující úsilí zaměstnanců o kvalitu jeho sítě.