Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

T-Mobile testuje LTE ve velkém, je připraven na rychlé spuštění

  9:09aktualizováno  9:09
Celkem 12 základnových stanic na frekvenci 2 600 MHz v Praze 4 Kamýku momentálně slouží k testování technologie LTE od Samsungu. Místní pobočka T-Mobile ji testuje pro celou skupinu. T-Mobile slibuje, že do roku ještě spustí zkušební provoz v Mladé Boleslavi.

Test LTE sítě T-Mobile v Praze | foto: Mobil.iDNES.cz

Operátor T-Mobile se maximálně připravuje na rychlý start LTE. Firma sice samozřejmě ještě neví, jaké frekvence získá (a jestli vůbec) z připravované aukce, zdá se však, že je připravena na celou řadu variant a že start LTE by rozhodně neměl připomínat historii 3G v Česku.

Podle vyjádření představitelů společnosti je firma připravena provést komerční start LTE rychle po přidělení frekvencí a je připravena investovat vysoké finanční částky. Momentálně si T-Mobile ověřuje, jak bude v praxi jeho LTE fungovat. V Praze v současnosti funguje 12 základnových stanic, které jsou vybaveny technologií Smart LTE od korejského Samsungu.

Tu jsme si na společné prezentaci obou firem mohli důkladně vyzkoušet. A dojmy jsou velmi pozitivní, LTE v praxi je rychlé. V ideálních podmínkách se blíží maximálním deklarovaným rychlostem, které jsou v případě spuštěného testu 150 Mbit/s směrem k uživateli a 50 Mbit/s směrem od něj.

Test LTE sítě T-Mobile v Praze

Test LTE sítě T-Mobile v Praze

I v praxi v Praze 4 se rychlosti držely vysoko, v průměru bez problémů na 30 Mbit/s, a to za situace, kdy síť okolo nás testovala i další hrstka kolegů vybavená stejnými tablety Samsung. Výhodou Smart LTE Samsungu má být především chytřejší přidělování frekvencí jednotlivým zařízením a tím omezování rušení v místech s překryvem signálu od dvou stanic. Výsledkem tak má být v těchto místech až trojnásobná rychlost oproti běžné LTE síti.

Trochu paradoxní je, že český T-Mobile tuto technologii od Samsungu možná nenasadí. Smart LTE totiž česká pobočka testuje pro celou nadnárodní skupinu T-Mobile a ta si chce ověřit její fungování v praxi. Podle zákulisních informací zatím Samsung není mezi firmami, které české pobočce své síťové prvky nabízí. Což se může změnit. Ačkoli T-Mobile momentálně prochází jakousi fází předvýběru uchazečů, konečné rozhodnutí o dodavateli technologií padne až bude jasné, jaké frekvence operátor v aukci získá. A to bude nejdříve na konci listopadu (více o termínech aukce v článku o vypořádání připomínek z workshopu ČTÚ).

Test LTE sítě T-Mobile v Praze

Test LTE sítě T-Mobile v Praze

Na společné prezentaci T-Mobilu a Samsungu jsme také hovořili s řadou představitelů obou firem a udělali si obrázek o tom, jak to s LTE myslí. To, že T-Mobile je připraven na relativně rychlý start, jsme již zmiňovali. Velmi zajímavé ale je, že operátor má velký zájem o nižší frekvenci 800 MHz, kterou se mají pokrývat rozsáhlé oblasti. Frekvence 2 600 MHz, sloužící ke kapacitnímu pokrývání větších měst, už tak atraktivní není. Je to vcelku logické: tato frekvence vyžaduje podstatně větší množství základnových stanic, a to i ve srovnání se současným 3G na frekvenci 2 100 MHz.

Představitelé T-Mobile tak vlastně potvrdili to, co už delší dobu zaznívá i z táborů ostatních operátorů. Raději by LTE stavěli na současné frekvenci 1 800 MHz, jenže k tomu nemají dostatečnou šířku pásma a vzhledem k bloku vyhrazenému pro nového hráče ji ani nemohou získat. Sami jsme zvědavi, jak to nakonec bude se zájmem o vysokofrekvenční spektrum. Licence tu jsou sice docela levné, ale následné investice do infrastruktury jsou velmi vysoké.

S představiteli Samsungu jsme také řešili ceny nových sítí. Konkrétní čísla pochopitelně nikdo sdělit nemůže, ať už z důvodů obchodních tajemství nebo prozatímní neznalosti podmínek. Mezi řečí ale proběhly cifry v řádech stovek milionů eur na pokrytí země o velikosti České republiky. Jak moc vysoké stovky milionů to budou, záleží především na zvolených frekvencích a rychlostí výstavby.

Fotogalerie

Každopádně jde pouze o investice do síťových prvků na základnové stanice, jejich řízení a antény, nikoli o investice do páteřní sítě, stavbu zcela nových základnových stanic, servisní poplatky a mnoho dalších nutných investic. Z toho můžeme usuzovat, že pouze základní pokrytí LTE by mohlo současné operátory přijít minimálně na 5 miliard korun, investice  ale budou zřejmě několikanásobně vyšší.

Zároveň se tak potvrzují naše předchozí spekulace o tom, že nová síť zcela nového mobilního operátora by stála minimálně 20 miliard korun, a to je nejspíš ještě optimistická hodnota. Jedna zcela nová základnová stanice může klidně stát i  2,5 milionu korun a pro kompletní pokrytí republiky frekvencemi 800 a 2600 MHz jich je odhadem potřeba asi 5 000.Nejčtenější

Na Instagram dáváte všichni to samé, ukazuje profil. Fotografové se vztekají

Všichni fotí to samé, poukazuje na Instagramu účet insta_repeat

Čím více se Instagram plní uživateli, tím více je patrný trend, na který upozornil účet „Insta Repeat“. Ukazuje, že...

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...Apple slibuje, Samsung prodává. A má další bezdrátovou multinabíječku

Samsung Wireless Charger Duo

Samsung plánuje spolu s uvedením chystaného supersmartphonu Galaxy Note 9 prodávat novou bezdrátovou nabíjecí podložku....

Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

Spolu se špičkovým smartphonem Note 9 představil Samsung v New Yorku i nové hodinky. Ty se jmenují jednoduše Galaxy...

Další z rubriky

Trump zásadně odmítá vstup největšího světového operátora do USA

Ilustrační snímek

Zvýšené riziko pro zájmy národní bezpečnosti. To je podle administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa důvod,...

Za 99 korun si můžete vzít na chatu domácí LTE internet od T-Mobilu

Ilustrační snímek

T-Mobile letos v dubnu zjednodušil instalaci základního tarifu pevného internetu přes LTE. Nová služba vyžaduje pouze...

Vodafone se v Česku pochlubil 5G sítí. Rychlosti jsou závratné

Veřejný test 5G sítí operátora Vodafone během filmového festivalu v Karlových...

Až 1,8 Gbit/s dokázala v prvním veřejném testu přenášet 5G síť Vodafonu. V praxi je však ještě důležitější nízká...

Najdete na iDNES.cz