T-Mobile loni vydělal 4,4 miliardy

S výsledky za loňský rok může T-Mobile velmi spokojený. Vydělal o 63 procent více než rok předtím, 4,4 miliardy korun. Byl nejúspěšnější operátor podle počtu zákazníků a prakticky není ukazatel, který by nerostl.

Mobilní operátor T-Mobile loni vydělal 4,4 miliardy korun, což je o 63 procent více než v roce 2002. O výrazný růst čistého zisku se zasloužily především úspory v nákladech v souvislosti s členstvím společnosti v nadnárodní skupině T-Mobile a změna daňových předpisů, uvedl na tiskové konferenci generální ředitel Roland Mahler.

Firma loni přilákala 438.000 zákazníků, což je nejvíce na trhu, a zvýšila tak jejich celkový počet na 3,95 milionu. Počet klientů, kteří používají některý z tarifů, a jsou tak pro firmu výnosnější, se zvýšil o třetinu na 889.000. Počet uživatelů předplacených karet rostl o 7,8 procenta na 3,06 milionu.

Společnost podle německých účetních standardů zvýšila celkové příjmy téměř o 13 procent na 24,4 miliardy korun. Stejným tempem rostly i tržby za služby na 23,5 miliardy korun. Průměrný měsíční výnos na zákazníka se zvýšil o dvě koruny na 491 korun. Provozní zisk EBITDA se zvýšil o desetinu na 10,8 miliardy korun. Celkový počet provolaných minut v síti společnosti stoupl o 15 procent na 3,57 miliardy.

Více než pětinou se na celkových příjmech podílely výnosy z nehlasových služeb, zejména posílání SMS. Zákazníci firmy loni odeslali 1,67 miliardy zpráv, což je o 16 procent více než v předchozím období.

Zisk T-Mobile předčil očekávání analytiků, kteří jej odhadovali kolem 3,8 miliardy korun. Výnosy byly v souladu s očekáváním. Podle Tomáše Gaťka ze společnosti Atlantik FT budou mít lepší čísla pozitivní vliv na cenu akcií mateřské firmy České radiokomunikace a rovněž znamenají možnost výplaty vysoké dividendy. Podle Mahlera musejí o případné dividendě rozhodnout akcionáři.

Firma očekává růst i v letošním roce a zároveň plánuje, že sníží náskok jedničky na trhu, společnosti Eurotel. T-Mobile se hodlá více zaměřit na jednoduchost a spolehlivost služeb.

Konkurenční Eurotel loni zvýšil čistý zisk o 16 procent na 7,25 miliardy korun a výnosy ze služeb o tři procenta na 27,6 miliardy korun. Český Mobil loni poprvé skončil v černých číslech, když vykázal provozní zisk 252 milionů korun. V roce 2002 skončilo hospodaření s 1,5miliardovou ztrátou. Tržby za služby se zvýšily téměř o polovinu na 10,8 miliardy korun.

T-Mobile je z 60,8 procenta ovládán stejnojmennou dceřinou firmou Deutsche Telekomu. Zbytek vlastní České radiokomunikace. Na českém trhu bylo koncem roku 9,7 milionu mobilních telefonů, tedy o 1,1 milionu více než v roce 2002.