Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

T-Mobile: Experty si musíme vychovat (rozhovor)

aktualizováno 
Specialista technických projektů Zdeněk Vrba zajišťuje spolupráci českých vysokých škol a operátora T-Mobile. Máme pro vás také exkluzivní skripta bezdrátové a mobilní komunikace.

Mobilní telefony se staly součástí života více než miliardy lidí na celém světě. Jejich majitelé stráví každý den 165 miliónů hodin telefonováním a rozešlou jeden a půl miliardy textových zpráv.

Napsat textovku kamarádovi nebo vyřídit důležitý hovor z jedoucího automobilu bereme jako samozřejmost a snad každý majitel mobilního telefonu alespoň jednou proklál svého operátora, když zrovna potřeboval zavolat z místa, kde se telefon nedokázal na síť naladit. Málokdo si přitom uvědomí, kolik špičkových expertů se podílí na tom, že mobilní telefon při některé ze všedních činností nevypoví službu.

Odborníci na mobilní komunikace přitom nepadají z nebes, a protože operátoři jich pro svou existenci potřebují velké množství, navazují úzkou spolupráci s vysokými školami. Studenti vyšších ročníků technických škol tak mají možnost podílet se na projektech, které zadává přímo operátor.

Oboustranně prospěšná spolupráce přináší vysokým školám velké investice a špičkové vybavení. Talentovaní studenti mají zase možnost pracovat pod dohledem profesionálů na reálných projektech, jejichž řešení často najde uplatnění přímo v živé mobilní síti.

T-Mobile 

Specialista technických projektů Zdeněk Vrba a Zdeněk Maršál z tiskového oddělení T-Mobile


Specialista technických projektů Zdeněk Vrba nám odpověděl na několik otázek, které vám pomohou nahlédnout pod pokličku spolupráce českých vysokých škol a operátora T-Mobile.

Jakým způsobem spolupráce mobilního operátora a vysoké školy vůbec probíhá?

Naše spolupráce s vysokými školami je velmi široká a zahrnuje činnosti, které můžeme rozdělit do několika kategorií. Podílíme se na samotné výuce formou přednášek, pořádáme exkurze, dny otevřených dveří a podporujeme přípravu skript. Stěžejním prvkem je ovšem spolupráce se studenty na různých projektech. Cílem našich aktivit je podporovat technickou vzdělanost v oblasti mobilních komunikací. Vysokým školám proto dodáváme prostředky, které by nemohly samy financovat. Jedná se například o základnové stanice BTS, mobilní telefony, SIM karty a také know-how v podobě konzultací s našimi specialisty.

T-Mobile

Jak dlouho udržujete kontakt s akademickou půdou?

S vysokými školami spolupracujeme již od vzniku Radiomobilu v roce 1996, protože v té době nebyla na našem trhu dostatečná nabídka lidských zdrojů, které by mohly u operátorů pracovat.

To je tedy hlavní důvod, proč globální operátor investuje do podpory vzdělání?

Ano, studenty, kteří mají zájem u mobilního operátora pracovat, je potřeba připravit alespoň na základní úroveň znalostí. Z našeho pohledu je hlavně důležité, aby se studenti dostali k aktuálním informacím a neučili se něco, co je již deset let staré a s praxí nemá nic společného. Dnes je navíc na saturovaném trhu poptávka zejména po technicích s úzkou specializací. Vybíráme proto mezi studenty mladé talenty a dále je formou projektů vzděláváme v daných oborech.

T-Mobile

Se kterými technickými vysokými školami spolupracujete?

T-Mobile spolupracuje s Vysokým učením technickým v Brně, Českým vysokým učením technickým v Praze a Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou v Ostravě. Na těchto školách jsou, nebo brzy budou v provozu celkem čtyři laboratoře  přístupné studentům.

O jaké laboratoře se konkrétně jedná?

První mobilní laboratoř v České republice byla otevřena v roce 2000 na VUT v Brně. Zde je nainstalována funkční BTS od Motoroly, která je navíc přímo propojená do sítě T-Mobile. V této laboratoři budou moci studenti testovat i nedávno spuštěné EDGE. Na ČVUT provozujeme na katedře elektromagnetického pole laboratoř specializovanou na antény. Studenti zde ověřují parametry antén, které jsou později používané v naší síti. V prostorách katedry telekomunikační techniky ČVUT připravujeme otevření laboratoře zaměřené na datové přenosy. S novým rokem otevřeme laboratoř také na VŠB-TU v Ostravě vybavenou BTS od společnosti Siemens. 

Mobilní komunikace zažívají celosvětový boom. Pozorujete také rostoucí zájem studentů o tyto technologie?

Určitě ano. Rostoucí zájem studentů demonstruje například VUT Brno, kde jsme naše aktivity v oblasti vzdělávání studentů zahájili. Z původně nepovinného předmětu Bezdrátové a mobilní komunikace, na který se nehlásilo velké množství studentů, vznikl po spuštění laboratoře povinný předmět, jehož kapacita byla několikanásobně překročena.

Samotnou laboratoř zpočátku využívali i naši technici, ale dnes se do ní pro její vytížení během školního roku téměř nedostanou. Za velký zájem o mobilní technologie na VUT v Brně vděčíme zejména panu Doc. Ing. Stanislavu  Hanusovi, CSc., který celou laboratoř vede a pomáhá studentům s realizací projektů.

T-Mobile

Můžete zmínit některý konkrétní projekt, který třeba našel i uplatnění v praxi?

Úspěšných projektů bylo mnoho, ale je třeba si uvědomit, že se studenty je třeba pracovat přeci jen trochu odlišným způsobem. Musíme například respektovat semestry, a tak se pouštíme zejména do dílčích projektů. Ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně se nám například podařilo sestavit různá schémata nastavení frekvenčního skákání v GSM-Frequency hoppingu. (Pomáhá redukovat ztráty rádiového spojení a zvyšuje účinnost opětovného využití frekvencí rádiových kanálů. pozn. redakce) Jiný úspěšný projekt od nás například převzal i T-Mobile Germany.

Ve spolupráci s operátorem T-Mobile jsme pro vás připravili skripta Bezdrátové a mobilní komunikace, ze kterých se učí na zkoušky i studenti VUT Brno. T-Mobilu za možnost jejich uveřejnění děkujeme a zvláštní poděkování patří také jejich autorovi panu Doc. Ing. Stanislavu Hanusovi, CSc.

Součástí naší dohody s T-Mobilem je, že skripta budou sloužit jen ke studijním účelům. Můžete si je zdarma přečíst nebo vytisknout, ale nesmí být kopírována a dále šířena přes jiné komunikační kanály. Respektujte prosím tuto dohodu, aby se s jejich obsahem mohlo seznámit co nejvíce čtenářů - soubor PDF (8 MB)

  
Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Kradou nám v prodejnách exkluzivní virtuální předmět, zlobí se Samsung

Exkluzviní podoba herní postavičky v populárním Fortnite Battle Royale je...

Samsung si stěžuje na zloděje, kteří z vystavených kusů prémiového smartphonu Galaxy Note 9 a tabletu Galaxy Tab S4 v...

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Najdete na iDNES.cz