Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

T-Mobile: Experty si musíme vychovat (rozhovor)

aktualizováno 
Specialista technických projektů Zdeněk Vrba zajišťuje spolupráci českých vysokých škol a operátora T-Mobile. Máme pro vás také exkluzivní skripta bezdrátové a mobilní komunikace.

Mobilní telefony se staly součástí života více než miliardy lidí na celém světě. Jejich majitelé stráví každý den 165 miliónů hodin telefonováním a rozešlou jeden a půl miliardy textových zpráv.

Napsat textovku kamarádovi nebo vyřídit důležitý hovor z jedoucího automobilu bereme jako samozřejmost a snad každý majitel mobilního telefonu alespoň jednou proklál svého operátora, když zrovna potřeboval zavolat z místa, kde se telefon nedokázal na síť naladit. Málokdo si přitom uvědomí, kolik špičkových expertů se podílí na tom, že mobilní telefon při některé ze všedních činností nevypoví službu.

Odborníci na mobilní komunikace přitom nepadají z nebes, a protože operátoři jich pro svou existenci potřebují velké množství, navazují úzkou spolupráci s vysokými školami. Studenti vyšších ročníků technických škol tak mají možnost podílet se na projektech, které zadává přímo operátor.

Oboustranně prospěšná spolupráce přináší vysokým školám velké investice a špičkové vybavení. Talentovaní studenti mají zase možnost pracovat pod dohledem profesionálů na reálných projektech, jejichž řešení často najde uplatnění přímo v živé mobilní síti.

T-Mobile 

Specialista technických projektů Zdeněk Vrba a Zdeněk Maršál z tiskového oddělení T-Mobile


Specialista technických projektů Zdeněk Vrba nám odpověděl na několik otázek, které vám pomohou nahlédnout pod pokličku spolupráce českých vysokých škol a operátora T-Mobile.

Jakým způsobem spolupráce mobilního operátora a vysoké školy vůbec probíhá?

Naše spolupráce s vysokými školami je velmi široká a zahrnuje činnosti, které můžeme rozdělit do několika kategorií. Podílíme se na samotné výuce formou přednášek, pořádáme exkurze, dny otevřených dveří a podporujeme přípravu skript. Stěžejním prvkem je ovšem spolupráce se studenty na různých projektech. Cílem našich aktivit je podporovat technickou vzdělanost v oblasti mobilních komunikací. Vysokým školám proto dodáváme prostředky, které by nemohly samy financovat. Jedná se například o základnové stanice BTS, mobilní telefony, SIM karty a také know-how v podobě konzultací s našimi specialisty.

T-Mobile

Jak dlouho udržujete kontakt s akademickou půdou?

S vysokými školami spolupracujeme již od vzniku Radiomobilu v roce 1996, protože v té době nebyla na našem trhu dostatečná nabídka lidských zdrojů, které by mohly u operátorů pracovat.

To je tedy hlavní důvod, proč globální operátor investuje do podpory vzdělání?

Ano, studenty, kteří mají zájem u mobilního operátora pracovat, je potřeba připravit alespoň na základní úroveň znalostí. Z našeho pohledu je hlavně důležité, aby se studenti dostali k aktuálním informacím a neučili se něco, co je již deset let staré a s praxí nemá nic společného. Dnes je navíc na saturovaném trhu poptávka zejména po technicích s úzkou specializací. Vybíráme proto mezi studenty mladé talenty a dále je formou projektů vzděláváme v daných oborech.

T-Mobile

Se kterými technickými vysokými školami spolupracujete?

T-Mobile spolupracuje s Vysokým učením technickým v Brně, Českým vysokým učením technickým v Praze a Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou v Ostravě. Na těchto školách jsou, nebo brzy budou v provozu celkem čtyři laboratoře  přístupné studentům.

O jaké laboratoře se konkrétně jedná?

První mobilní laboratoř v České republice byla otevřena v roce 2000 na VUT v Brně. Zde je nainstalována funkční BTS od Motoroly, která je navíc přímo propojená do sítě T-Mobile. V této laboratoři budou moci studenti testovat i nedávno spuštěné EDGE. Na ČVUT provozujeme na katedře elektromagnetického pole laboratoř specializovanou na antény. Studenti zde ověřují parametry antén, které jsou později používané v naší síti. V prostorách katedry telekomunikační techniky ČVUT připravujeme otevření laboratoře zaměřené na datové přenosy. S novým rokem otevřeme laboratoř také na VŠB-TU v Ostravě vybavenou BTS od společnosti Siemens. 

Mobilní komunikace zažívají celosvětový boom. Pozorujete také rostoucí zájem studentů o tyto technologie?

Určitě ano. Rostoucí zájem studentů demonstruje například VUT Brno, kde jsme naše aktivity v oblasti vzdělávání studentů zahájili. Z původně nepovinného předmětu Bezdrátové a mobilní komunikace, na který se nehlásilo velké množství studentů, vznikl po spuštění laboratoře povinný předmět, jehož kapacita byla několikanásobně překročena.

Samotnou laboratoř zpočátku využívali i naši technici, ale dnes se do ní pro její vytížení během školního roku téměř nedostanou. Za velký zájem o mobilní technologie na VUT v Brně vděčíme zejména panu Doc. Ing. Stanislavu  Hanusovi, CSc., který celou laboratoř vede a pomáhá studentům s realizací projektů.

T-Mobile

Můžete zmínit některý konkrétní projekt, který třeba našel i uplatnění v praxi?

Úspěšných projektů bylo mnoho, ale je třeba si uvědomit, že se studenty je třeba pracovat přeci jen trochu odlišným způsobem. Musíme například respektovat semestry, a tak se pouštíme zejména do dílčích projektů. Ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně se nám například podařilo sestavit různá schémata nastavení frekvenčního skákání v GSM-Frequency hoppingu. (Pomáhá redukovat ztráty rádiového spojení a zvyšuje účinnost opětovného využití frekvencí rádiových kanálů. pozn. redakce) Jiný úspěšný projekt od nás například převzal i T-Mobile Germany.

Ve spolupráci s operátorem T-Mobile jsme pro vás připravili skripta Bezdrátové a mobilní komunikace, ze kterých se učí na zkoušky i studenti VUT Brno. T-Mobilu za možnost jejich uveřejnění děkujeme a zvláštní poděkování patří také jejich autorovi panu Doc. Ing. Stanislavu Hanusovi, CSc.

Součástí naší dohody s T-Mobilem je, že skripta budou sloužit jen ke studijním účelům. Můžete si je zdarma přečíst nebo vytisknout, ale nesmí být kopírována a dále šířena přes jiné komunikační kanály. Respektujte prosím tuto dohodu, aby se s jejich obsahem mohlo seznámit co nejvíce čtenářů - soubor PDF (8 MB)

  
Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...Najdete na iDNES.cz