Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

T-Mobile: Budoucnost je v sítích čtvrté generace a i v Česku bude růžová

aktualizováno 
Na Internationales Presse Kolloquium v Berlíně odhalila mezinárodní skupina T-Mobile některé ze svých plánů do budoucna. Těšit se prý můžeme na sítě čtvrté generace a radostnou novinou je, že Česká republika by měla být jednou z prvních zemí, kde se jich dočkáme.

Konference T-Mobile IPK v Berlíně | foto: Mobil

Nadnárodní operátor T-Mobile hodlá ještě v tomto roce začít testovat mobilní sítě čtvrté generace, které možná znáte pod názvem LTE (Long Term Evolution) nebo také 3GPP. Ty mají přinést především vysoké rychlosti datových přenosů − až 160 megabitů za sekundu.

Podle vyjádření šéfů skupiny i výkonného ředitele české pobočky Rolanda Mahlera by měla být Česká republika mezi prvními zeměmi, kde se bude tato nová technologie testovat. Situace tak bude podobná jaku u DVB-H, které také T-Mobile testoval nejprve v naší krajině. Vzhledem k předchozím testům, které operátor prováděl jen v jedné zemi, je možné, že se bude LTE testovat právě jen u nás. (více o LTE zde)

Sítě LTE budou ještě muset projít nutným vývojem, řeší se především konkrétní přenosová technologie ze síťových prvků na koncové terminály (mobilní telefony). Síťová infrastruktura je ale víceméně standardizována. První komerční spuštění sítí čtvrté generace se tak očekává nejdříve v roce 2010 a opět bychom mohli být v Česku mezi prvními, kdo si jich budou moci užívat.

Na dotaz, jaké frekvenční pásmo budou LTE sítě používat, nám Roland Mahler odpověděl, že řešením by mohlo být přeskupení pásem současných. Operátoři by tak pouze přehodnotili využívání  frekvencí, které mají přidělené nyní. Pro LTE by tak třeba vyhradili pásmo 900 MHz a pásmo 1 800 MHz by zůstalo GSM. V některých zemích by se dalo využít i pásmo, které bude uvolněno vypnutím analogového televizního vysílání. V Česku se tak ale pravděpodobně nestane před rokem 2013.

Pro český T-Mobile ale existuje ještě jedna možná cesta − využít současné pásmo 872 MHz, ve kterém na většině území naší země momentálně provozuje službu Internet 4G. Ta využívá technologii UMTS-TDD a jak nám Roland Mahler prozradil, je tato pouze jakýmsi přestupním krokem právě k LTE. Přestup k LTE bude také výrazným krokem ke standardizaci, protože technologie bude používána v mnoha zemích světa.

Nakonec bychom se tak mohli v Česku dočkat zajímavého paradoxu – operátoři prakticky přeskočí třetí evoluci mobilních sítí a zákazníkům přinesou až tu čtvrtou. Na první pohled to vypadá trochu šíleně, ale možná nebudeme daleko od pravdy. Už třeba právě proto, že budovat pokrytí pomocí LTE bude levnější než UMTS. Rozdíl v cenách síťových prvků nebude prakticky žádný (Nokia-Siemens Networks dokonce tvrdí, že infrastruktura bude levnější), ale s využitím nižších frekvencí se bude daleko snáze budovat pokrytí. Operátoři navíc nebudou muset zaplatit horentní sumy za licence.

Budoucnost mobilních dat tak možná u nás není tak špatná, jak se při pohledu na současnou situaci zdá. Jenže je poměrně vzdálená − počkáme si dle našeho odhadu minimálně tři roky. A to je ve světě IT hodně dlouhá doba.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...Najdete na iDNES.cz