Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

T-Mobile a O2 BlackBerry - mějte kancelář vždy s sebou

  19:55aktualizováno  19:55
V zahraničí tolik populární BlackBerry je zatím v ČR viditelné spíše jen zřídka. Nicméně s příchodem telefonu BlackBerry Pearl, který možná zavítá i na náš trh, by se mohlo hodně změnit. Co BlackBerry umí a jak se liší nabídka našich dvou operátorů, kteří službu nabízejí?

Co je to BlackBerry

Kromě anglického názvu pro u nás vcelku populární lesní plodinu (ostružinu) je BlackBerry název pro podnikové mobilní e-mailové řešení, které nabízí možnost okamžité synchronizace mobilního telefonu s účtem na Microsoft Exchange, Lotus Domino či Novell Groupwise serveru. Vedle e-mailů je možné samozřejmě přistupovat také ke kalendáři a kontaktům. Více o mobilních e-mailových řešeních se dozvíte zde.

BlackBerry funguje tak, že zákazník si zakoupí do firmy BlackBerry Enterprise Server, který zprostředkovává komunikaci mezi sítí mobilního operátora a podnikovým serverem Microsoft Exchange, Lotus Domino či Novell Groupwise. Podpora je pak nutná také na straně telefonu, který musí podporovat BlackBerry protokol.

BlackBerry zařízení nejsou k zahození

To nás přivádí také k dalšímu významu slova BlackBerry. BlackBerry je totiž také název, kterým se pyšní řada mobilních telefonů dříve s typickým vzhledem „kalkulačky“ s nezvyklým, ale velmi dobře čitelným displejem. BlackBerry zařízení využívají vlastní operační systém, který se stal ve světě poměrně populární a využívaný zejména pro řadu podnikových aplikací. Pro BlackBerry zařízení jsou tak k dispozici mobilní klienti pro drtivou většinou nejrozšířenějších CRM či ERP aplikací, ale i řada dalších nástrojů užitečná ve firmách. V ČR se zatím setkáte v nabídce operátorů především s BlackBerry 8700 (u O2 i T-Mobile). Služby řešení BlackBerry je po doinstalování aplikace BlackBerry Connect do příslušného telefonu možné využívat i s jinými zařízeními.

BlackBerry versus BlackBerry

Jak již bylo řečeno, tak BlackBerry je u nás v nabídce dvou ze tří mobilních operátorů. T-Mobile i O2 přitom mají připraveny pro BlackBerry speciální roamingové datové tarify. O2 navíc v ceně základního tarifu nabízí 4 MB volných dat. K cenám uvedeným v tabulce níže je však třeba připočíst poměrně tučnou částku v řádu desítek tisíc korun, kterou musí budoucí uživatel BlackBerry zaplatit za BlackBerry server a licence pro jednotlivé uživatele. Další variantou je v případě T-Mobile hostované řešení BlackBerry, kdy získáte možnost přijímat e-maily do svého mobilního zařízení okamžitě po jejich doručení bez nutnosti vlastního BlackBerry Enterprise Serveru. Telefónica zase nabízí BlackBerry Enterprise Server Express, který je určen maximálně pro 15 uživatelů.

 

O2 BlackBerry

O2 Roaming pro BlackBerry

T-Mobile BlackBerry

T-Mobile roaming BlackBerry

Měsíční poplatek

499 Kč

1499 Kč

449 Kč

990 Kč

Volná data v ČR

4 MB

4 MB

0 MB

0 MB

Volná data v roamingu

0 MB

4 MB

0 MB

3 MB

Data nad limit v roamingu

Dle ceníku

Dle ceníku

Dle ceníku

0,90 Kč/kB

Ceny jsou uvedeny bez DPH

Pro koho je BlackBerry

BlackBerry je za současných podmínek v ČR vhodné zejména pro velké firmy. Nicméně i ty střední mohou pro tuto službu nalézt uplatnění. Pokud však firma vyloženě nepotřebuje využívat BlackBerry 8700, je vhodnější poohlédnout se po levnější alternativě se serverem umístěným u operátora či jeho partnera. Touto alternativou je u O2 služba Office Connector a u T-Mobile některé z partnerských řešení pro vzdálený přístup do kanceláře.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz