Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cítíte fiktivní mobilní vibrace? Pak jste extroverti nebo neurotici

  • 56
Žádný příchozí hovor, žádná příchozí textová zpráva, přesto máte pocit, že váš mobilní telefon vibroval? Studie fortwaynské Indiana University-Purdue University Indianapolis prokázala, že syndromem fiktivních vibrací trpí nejčastěji extroverti a neurotici.

Celých 89 procent dotázaných vysokoškolských studentů uvedlo, že v poslední době alespoň jednou pocítili fiktivní vibraci. Podle serveru Slate se příznaky u dotázaných projevily v průměru jednou za dva týdny. Vědci určili dva osobností rysy, u nichž se syndrom objevuje nejčastěji.

První skupina, kterou tvoří extrovertní osoby, není až takovým překvapením. Tyto osoby udržují stálý kontakt se svými přáteli, kdy jim jsou prostředníkem v komunikaci nejčastěji právě jejich mobilní telefony. Při nespočtu příchozích hovorů a SMS zpráv během jediného dne je pak pociťování fiktivních vibrací nasnadě.

Druhou skupinou, u níž se syndrom fiktivních vibrací nejčastěji objevuje, jsou neurotici. I když ve srovnání s předchozí skupinou neobdrží během dne tolik SMS zpráv, je pro ně každá zpráva důležitá. Více než jiní jedinci řeší osobní vztahy a zajímají se o to, co si jejich okolí myslí. Fiktivní vibrace od svých telefonů pak pociťují především kvůli nedočkavosti.

Toto potvrzují i vědci, kteří v závěru studie upřesnili, že čím důležitější zprávu očekáváme, tím častěji se můžeme s pocitem falešných vibrací setkat. Spouštěcí mechanismus se jim však určit nepodařilo. Největší váhu proto přikládají především závislosti lidí na jejich mobilních telefonech a emocionálnímu významu textových zpráv.

Syndrom fiktivních vibrací, jak sami účastníci studie uvedli, není nikterak omezující. Jen snad to neustálé vytahování mobilů z kapes či tašek může být po chvíli otravné.