Symbian je open source a bude prý otevřenější než Android

aktualizováno 
Symbian Foundation uvolnila svůj operační systém pro zcela volné použití. Od minulého týdne je nejpopulárnější mobilní operační systém šířen v rámci open source licence. Vývoj systému bude rychlejší a přinese řadu vylepšení.

Symbian se stal open source systémem | foto: Symbian Foundation

S několikaměsíčním předstihem oproti původnímu plánu oznámila minulý týden Symbian Foundation dostupnost nejnovější verze svého operačního systému v rámci open-source licence. Vývojáři si tak mohou stahovat téměř libovolné části zdrojového kódu, mohou je upravovat a používat na jakýchkoli zařízeních.

Pro operační systém Symbian to znamená možnost rychlejšího vývoje a širšího použití. Nokia, která Symbian Foundation ovládá, tak čelí tlaku konkurenčních operačních systémů, především Google Androidu, který je považován za nejotevřenější systém dneška. Urychlení vývoje symbianu a jeho uvolnění v rámci open source licence je v souladu se spekulacemi, že Nokia pravděpodobně ve svých telefonech vynechá verzi Symbian^2 a v nových telefonech bude nabízet rovnou verzi Symbian^3. Uvolněný zdrojový kód a vývojářský kit obsahuje už její části a platforma Symbian^3 by měla být dokončená do konce března.

Plán vývoje operačního systému Symbian

To je oproti původním plánům urychlení vývoje a právě proto možná Nokia přeskočí druhou verzi systému. V současnosti totiž v nejnověji představovaných telefonech stále používá verzi Symbian^1, která je vlastně jen mírně změněným Symbianem S60 5th Edition a není dostupná zdarma. Je pravděpodobné, že někteří výrobci ale telefony s Symbian^2 (tedy první open source verzí systému) připravují a jejich představení bychom se mohli dočkat už v nejbližších týdnech.

Plán vývoje operačního systému Symbian

Zástupci Symbian Foundation tvrdí, že Symbian bude otevřenější než operační systém Google Android. V případě Androidu je prý volně dostupná jen asi třetina kódu, ostatní jsou proprietární součásti. V případě Symbianu má být dostupná drtivá většina kódu, byť některé části jsou zatím dostupné s omezením. Od tohoto přístupu si nadace slibuje rychlejší rozvoj systému a možnost snazšího začlenění dobrých nápadů a vhodných řešení třetích stran. Proto také nadace zveřejňuje plán vývoje Symbianu a v každé fázi dovolí programátorům z celého světa připomínkovat použitá řešení a může brát v potaz jejich návrhy.

Symbian tak nebude vyvíjet pouze samotná Symbian Foundation, ale celá komunita soustředěná kolem ní. Právě to má být konkurenční trumf dnes trochu zastarávajícího systému pro nadcházející měsíce a roky.

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Nástupce Nokie N97 se ukazuje na videu

Připravovaný komunikátor od Nokie

V dohledné době očekáváme oficiální představení nástupce dosavadního symbianového top modelu od Nokie.

Nokia podává kávu v pět a ukazuje své novinky

Nokia - káva o páté

Nokia zavádí pravidelné kávové čtvrtky, při kterých zástupci značky představí vybrané novinky nebo pohovoří na...

Vysouvací Nokia 5330 bude mít mobilní televizi DVB-H

Nokia 5330 Mobile TV Edition

Nokia představila svůj vysouvací model 5330 XpressMusic v nové edici s přijímačem digitální televize.

Najdete na iDNES.cz