SX 45 - přichází budoucnost do kapsy

Dnešní velká recenze bude o novém produktu, který právě přichází na náš trh. Jedná se o kapesní počítač na platformě PocketPC se zabudovaným duálním mobilním telefonem a rychlými datovými přenosy. To vše v jedné úhledné krabičce. Takže vrhněme se na tuto novinku přímo po hlavě…


Jak jsem již předeslal v úvodu, do redakčního testu se nám podařilo získat kapesní počítač kombinovaný s mobilním telefonem, jeho přesný název je Siemens SX 45. PDA bude u nás distribuován firmou Fujitsu Siemens Computers jednotlivým počítačovým dealerům a specialistům s PDA technikou.
Na začátek se podívejme na technické údaje, které toho na toto zařízení řeknou opravdu hodně.



 

Technické specifikace:

Procesor: 150 MHz MIPS s grafickým akcelerátorem

Displej: 240 x 320 bodů nereflektivní TFT, 65536 barev

Paměť: 32 MB RAM

Konektory: USB, sériový port RS 232, IrDA

Napájecí konektor a konektor pro hands-free

Sloty: Compact Flash type I a II

Multi Media Card a Secure Digital (MMC / SD)

Rozměry: 134 x 87 x 26 mm (bez antény)

Hmotnost: cca 300 gramů

Baterie: nabíjecí Li-Ion 1550 mAh

Napájení: dodávaným dobíječem (100 až 240V / 5.9V ss 2A)

Operační systém: Windows CE 3.0 - PocketPC

Synchronizace: Microsoft ActiveSync 3.1


Co nalezneme v balení

Krabice, která je poměrně malá, narozdíl od nejnovějšího iPaqu, který jsme měli v redakci na začátku prosince, je po otevření slušně zaplněna dodávanými věcmi. Kromě vlastního PDA SX 45 zde nalezneme synchronizační kabel, síťový napáječ, hands-free v podobě stereo sluchátek s mikrofonem a tlačítkem pro příjem hovorů, dále je v krabici ochranné pouzdro na vlastní PDA, spousta manuálů a registračních formulářů.



V balení najdete pochopitelně CD s Microsoft ActiveSync 3.1 synchronizace s Outlook 2000, CD od firmy Fujitsu Siemens, kde je interaktivní demo s ukázkou základních funkcí a práce s SX 45. Da
í věcí, která potěší hlavně české uživatele, je kompletní čeština do systému a všech dodávaných aplikací; např. pro obsluhu modemové a rádiové části mobilního telefonu od firmy SunnySoft.

 

Pohled na zařízení

Když jsem vyndal zařízení z krabice, říkal jsem si, nejenom fakt že mám v ruce jeden z těch dražších PDA v ruce, ale také kompletní kancelář do kapsy, protože poslední dobou se začínají objevovat na trhu různé více či méně podařené koncepce mobilních kanceláří a spousta výrobců začíná produkovat nejenom chytré telefony, ale začíná zabudovávat mobilní telefony do PDA - a to je zrovna případ Siemense SX 45.



Přístup k vlastním e-mailům,  internetu a zároveň možnost telefonovat z jednoho zařízení bez nutnosti mít několik dílčích zařízení, je něco, po čem spousta l
idí touží.

Nyní se však již vrhněme na popis zařízení, to je zhotoveno z šedo-stříbřitého plastu vespodu a na vrchní straně ze stříbrného plastu, který na omak neklouže a vypadá velice robustně; vrchní část přitom vypadá velice exkluzivně a manažersky.

ední strana je kombinací stříbrné linie a šedého plastu mezi kterými je rozmístěno několik funkčních prvků. Velice pěkný a kompaktní design zaujme skoro každého.



Nad displejem, ke kterému se dostaneme v samostatném odstavci, se nachází malá kontrolka, rozdělená na tři části. V každé z částí je umístěna kontrolní LED dioda, která slouží pro indikaci různých provozních stavů, jako např. vybité baterie, nabíjení, tichý alarm, zvonění atp. Pod displejem se nachází lišta, na které postupně zleva doprava nalezneme
mikrofon, velký čtyřsměrný kurzor, dále reproduktor pro systémové zvuky a tři tlačítka. Tlačítko vlevo nahoře slouží pro aktivaci menu Siemens, kde můžete zvolit z nabídky Pocket Dialer neboli klávesnice pro volbu čísla, kam bude mobilní telefon volat, nebo funkce přidružené k mobilnímu telefonu, dále je zde posílání E-mailu a SMS. Tlačítko vlevo dole slouží pro vyvolání Kalendáře a tlačítko úplně vpravo na spuštění aplikace Kontakty.

Zadní strana - je vcelku členitá a její popis je nejlépe možný při současném pozorování obrázku. V levém horním rohu je umístěn hardwarový posuvný přepínač, který uzamkne Compact Flash kartu ve slotu na horní hraně zařízení.



Úplně vpravo nahoře se nachází anténa GSM modulu a konektor pro připojení externí antény nebo připoj
ení do hands-free sady v automobilu. Uprostřed zadní strany nalezneme malý otvor nad nápisem výrobce, jedná se o RESETovací mikrotlačítko. Na levé straně je vidět část krytky SD / MMC slotu a dírky pro otevření tohoto slotu. Ve spodní třetině už je pouze výměnná Li-Ion baterie, která má na své levé části zámek, kterým se vyndá z těla kapesního počítače. Opět i zde se zámek odemyká hrotem stylusu. Pod baterií nalezneme štěrbinu, do které se vkládá SIM karta pro GSM mobilní telefon.

Levá hrana PDA - to je část PDA, která je opravdu přeplněna funkčními tlačítky a nejen tlačítky. Od shora dolu nalezneme přepínač, který aktivuje mobilní telefon GSM zabudovaný uvnitř PDA, tento přepínač se dá zapnout buď nehtem palce nebo ještě lépe podle rad výrobce hrotem stylusu, který se zapíchne do vybrání v přepínači - velice užitečné :)



Dále je zde tlačítko pro zapínání vlastního PDA s PocketPC, pod ním je umístěno tlačítko rychlé volby, které známe z jiných PDA pod názvem Jog-Dial, Rotary Selector atp. Jedná se o kolečko, kt
erým můžeme pohybovat palcem levé ruky nahoru / dolu, a tím se pohybovat v menu nebo listovat textem. Zmáčknutím kolečka se dostaneme do menu nebo zvolíme funkci, na které máme aktivní kurzor. Pod tímto ovladačem je tlačítko pro nahrávání a vstup do poznámek. Ve spodní polovině pak už je pouze kouřové sklíčko infračerveného portu a úplně dole vysouvací šuplíček se zálohovací baterií typu CR2032.

Pravá hrana PDA  je o poznání chudší; nalezneme zde pouze výstupek stylusu, který je teleskopický, a pokud ho vytahujete z pouzdra, sám se vysune na patřičnou délku. Pod ním je zhruba uprostřed pravé hrany umístěna krytka pro SD / MMC karty, která se otevírá tak, že do štěrbiny vedle krytky zapíchnete stylus.



Ve spodní části je umístěn k
onektor pro napájení PDA a dobíjení vestavěných výměnných baterií typu Li-Ion s kapacitou 1550 mAh.

Horní hrana PDA - v levé části je umístěna anténa GSM modulu, dále pak přes celou horní část je záslepka slotu na Compact Flash karty typu I a II. Na pravé straně je pak teleskopický stylus.

Spodní hrana PDA  je opatřena pouze uprostřed systémovým konektorem, do kterého se připojí synchronizační kabel do stolního počítače (v dodávce je USB, ale můžete si zakoupit klidně i se sériovým portem RS 232).



Tento systémový konektor je chráněn krytkou, která se odsune směrem k zadní části PDA velice snadno jedním prstem, protože záslepka je opatřena vroubkováním. Na pravé straně je nechráněný konektor hands-free sady, který je kompatibilní se všemi bondovkami Siemens
, takže nemusíte používat pouze tu dodávanou, ale jakoukoliv. Škoda, že tyto konektory nejsou sloučeny do jednoho celku, ale zase na druhou stranu takto můžete telefonovat a zároveň synchronizovat data najednou a nezávisle na sobě.

 

Displej

Displej vévodí celému zařízení; je to klasický dotykový displej, který můžeme nalézt ve všech kapesních počítačích poháněných operačním systémem PocketPC. Displej má rozlišení 240 x 320 bodů a dokáže zobrazit 65536 barev.



Jako jedinou vadu spatřuji fakt, že displej je
nereflektivní TFT; tím je nutné i na denním světle mít pořád zapnuté podsvícení, což zvyšuje nároky na spotřebu energie a znamená nižší výdrž baterie. Moderní koncepce reflektivních displejů mohou mít na denním světle vypnuté podsvícení a dokáží odrážet okolní světlo k prosvětlení jednotlivých bodů displeje.



Celý displej má speciální úpravu dotykové vrstvy, takže se na slunci či proti světlu neleskne a dobře se čte. Samozřejmě nejlepší podání barev je, pokud se koukáte na displej přesně kolmo.

 

Tlačítka

Všechna tlačítka jsou ze stříbrné umělé hmoty a mají na sobě umístěny piktogramy funkcí, které zastávají. Piktogramy jsou do tlačítek vytlačeny, a tak nehrozí jejich smazání. Tlačítka umístěná na přední straně PDA SX 45 jsou vypouklá směrem ven, což je trochu na škodu, protože je nelze zmáčknout stylusem, ale jsou velice příjemná na dotyk.



Čtyřsměrné kurzorové tlačítko se velice dobře ovládá a zdvih mikrospínačů je optimální, tj. není tak velký jako např. u HP Jor
nada 565, kde zmáčknutí bylo znatelně těžší a cvaknutí dost hlasité. Zde, u SX 45, je mačkání jemné a tiché, prostě paráda.

 

Mobilní telefon

Kromě organizačních schopností kapesního počítače je SX 45 také vybaven modulem GSM telefonu. Mobilní telefon je klasický duální mobilní telefon pracující v pásmech 900 / 1800 MHz. Mobilní telefon lze použít pro klasické telefonování, tj. v aplikaci Pocket Dialer si zadáte vytočení telefonního seznamu ze seznamu Kontaktů, nebo na klávesnici vyťukáte dané číslo. Dále zde můžete využít posílání SMS zpráv nebo prohlížeč stránek WAP.



Kromě těchto funkcí můžete využít modem a datovou část GSM modulu. Ta umožňuje připojení buď klasickým způsobem 9k6, nebo pomocí GPRS v konfiguraci 3 + 1 time slot. Funkce rychlých datových přenosů GPRS zatím v prvních dodávkách (prosinec 2001 a leden 2002) nebude dostupná, ale další verze je již budou mít. Zákazníkům budou GPRS funkce dohrány zpětně (jedná se pouze o přehrání firmwaru v GSM telefonní části vlastního PDA). Potom se váš kapesní počítač promění v opravdovou kancelář, kde je účtováno pouze za přenesená data a jste připojeni neustále. Poté již můžete on-line posílat e-maily, brouzdat na internetu přes MS Internet Explorer nebo stahovat vámi nadefinované AvantGo kanály.

Anténa - o stavu, že váš kapesní počítač má zabudovaný mobilní telefon, ostatní lidi upozorňuje anténa, umístěná na horní hraně. Anténa je stejného designu jako u telefonu Siemens SL 45 a je pevně spojená s tělem PDA. Osobně bych volil radši anténu typu buď vestavěnou, nebo takovou, jako má Nokia 9210, tj. na otočném kloubu, kdy za normálních podmínek nevystupuje z obrysu PDA, a pokud je zapotřebí, dala by se již vyklopit ven. Jinak tato anténa má normální citlivost srovnatelnou s jinými mobilními telefony.

Hands-free nebo také bondovka, je dodávána v základním balení. Konektor, kterým je opatřena, je totožný s ostatními typy pro Siemens telefony, takže můžete používat jakoukoliv bondovku, což je výhoda.




Pouzdro na PDA  je vyrobeno z neoprénu, nebo podobné syntetické látky, uvnitř je opatřeno výztuhami na ochranu displeje proti poškození. Obal je opatřen bílým potiskem s názvem produktu, který se uvnitř skrývá :) Je jen škoda, že pokud máte zapojenu bondovku (hands-free), nelze pak komplet vsunout do tohoto obalu. Buď měl výrobce udělat díru vespodu pouzdra, nebo štěrbinu ze strany na vývod kabelu ke sluchátkům a mikrofonu.  Nebo měl jinak udělat vývod konektoru, který zasahuje moc na stranu ven z PDA ,čímž brání jeho zasunutí do pouzdra.

 

Výdrž baterií je pochopitelně závislá na velikosti podsvícení (nastavení jasu), na zpracovávaných daech a probíhajících procesech mezi pamětí a vlastním procesorem, dále, pokud máte zapnutou rádiovou část GSM modulu, také na síle signálu místní sítě, atd. Výdrž však lze přibližně definovat následovně:
- doba výdrže při plné zétěži (GSM datová komunikace / hlas) je cca 2 hodiny
- doba výdrže při zapnutém modulu GSM a občasném provozu PDA je minimálně 150 hodin
- doba výdrže při vypnutém modulu GSM a občasném provozu PDA je minimálně 300 hodin

 

Software

Celý kapesní počítač je poháněn operačním systémem Windows CE 3.0 alias PocketPC. Tento systém v sobě má následující software:

PocketPC:

  • Kalendář

  • Úkoly

  • Poznámky

  • Kontakty

  • MS Word

  • MS Excel

  • MS Reader

  • Kalkulačka

  • Windows Media Player

  • Pošta (e-maily)

  • Internet Explorer

  • Průzkumník

  • Příjem Infra

  • Pokročilé vyhledávání atd.

Siemens programy:

  • Pocket Dialer

  • Psaní SMS

  • Ovládání GSM Modulu a nastavení

 

Shrnutí

Klady:

Pěkný design a zpracování

Kompletní mobilní kancelář do kapsy

USB i RS 232 - sériový port

Slot na Compact Flash I / II a také na SD / MMC karty

Velice dobrá tlačítka

Výměnný Li-Ion akumulátor

Možnost dobíjení kdekoliv s dodávaným síťovým napáječem

Zápory:

Velká hmotnost (vychází z koncepce několika zařízení v jednom)

Nereflektivní TFT displej

Větší spotřeba energie a menší výdrž na baterie

Není integrovaná anténa

Konektor na hands-free je špatné umístěn (nelze pak komplet dát do pouzdra)

 

 

Zařízení na testování nám zapůjčila firma Fujitsu-Siemens Computers ČR.

 

Závěr

Co dodat na závěr tak dlouhé recenze? Snad jenom fakt, že zařízení, než se dostalo na sériovou linku, bylo navrženo před několika měsíci, čemuž odpovídají některé maličkosti, které by zcela jistě výrobce dneska již řešil jinak, ale jinak se jedná o velice povedený přístroj. Své zákazníky si zcela jistě najde, protože vidina mít minimálně dvě zařízení v jednom je velice pěkná (mobilní telefon a PDA, nepočítám MP3 přehrávač, diktafon, dálkové ovládání atp.). Na závěr je dobré uvést, že cena pro prosinec 2001 je 31190 Kč bez DPH. Jedná se o doporučenou koncovou cenu, tzn. může se u jednotlivých prodejců lišit.