Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světem otřásly exploze mobilních telefonů

aktualizováno 
Teroristický útok spáchaný mobilním telefonem nám zatím nehrozí. V krátké době ovšem zaznamenala media několik případů explozí mobilních telefonů, které způsobily vadné baterie.

Během krátké doby opět zaznamenala media několik případů, kdy byl zraněn člověk explozí mobilního telefonu. Nejednalo se o žádný teroristický útok, ale nekvalitní baterie. Rozhodně není důvod k panice, protože ani jeden ze závadných výrobků se u nás neprodává.

Tento článek má pouze nastínit, kam může vést snaha výrobců snížit náklady na výrobu mobilních telefonu na minimum. Jakým způsobem se velké společnosti vyrovnávají s klesajícími cenami telefonů, si můžete přečíst v článku Velcí výrobci zavírají továrny.

Případ první

Peking,Čína 12. 7. 2004, 13:19

Mladý muž byl zraněn, když mu mobilní telefon explodoval v ruce. V rozhovoru pro Beijing News uvedl pan Chen, že právě hovořil telefonem značky NEC, který si vypůjčil od svého kolegy, když telefon začal dýmat.

NEC N530i„Uslyšela jsem bouchnutí a viděla, jak pan Chen upustil telefon. Jeho ruka a krk byly zčernalé,“ řekla v rozhovoru slečna Peng.

Pan Chen byl poté ošetřen v nemocnici s povrchovým zraněním ruky a krku. Jeho kolega pan Huang uvedl, že se jednalo o mobilní telefon N530i japonského výrobce NEC, který zakoupil v pekingském nákupním centru.

Zástupci obchodního domu nabídli panu Chenovi finanční vyrovnání pouze v případě, pokud se prokáže, že baterie byla skutečně vadná. Postoj vedení obchodního domu se zdá být ještě velice vstřícný ve srovnání s reakcí pobočky NEC pro Čínu. Její prohlášení k celé kauze bylo následující: „N530i se v Číně nevyrábí ani neprodává.“ Jeden z funkcionářů pobočky reportérům z Beijing News řekl, že se ještě nikdy s podobným případem nesetkal.

Přístroj, který explodoval, tak mohl pocházet z šedého dovozu. Pravděpodobná je také možnost, že se jednalo o špatně vyrobenou napodobeninu. U nás se s takovými telefony zatím nesetkáváme, ale v Asii se občas objeví.

Případ druhý

Ontario, Kalifornie 1. 7. 2004, 02:15

Mladá šestnáctiletá dívka utrpěla popáleniny druhého stupně, když jí vzplál mobilní telefon v zadní kapse kalhot.

Vyšetřovatel hasičského sboru Frank Huddleston řekl, že oběť dlouho netušila, co se vlastně stalo. Dívka, která pracovala jako dobrovolnice na dětském táboře, pouze zaslechla podivný zvuk. Napadlo jí, že někdo tajně uspořádal ohňostroj. Nadšení jí ovšem opustilo ve chvíli, kdy uviděla, jak jí vybuchuje kapsa a valí se z ní oheň a dým.

„Dívka byla naštěstí zrovna v kuchyni blízko nádoby s vodou, takže plameny rychle uhasila,“ dodal Frank Huddleston.

Oběť výbuchu byla převezena do nemocnice Chino Valley Medical Center. Zde byla ošetřena a propuštěna s drobnými popáleninami druhého stupně na hýždích.

O kauze informoval internetový server CNN, konkrétní model telefonu jim ovšem vyšetřovatel neprozradil. Pouze uvedl, že se jednalo o přístroj Kyocera od Verizon Wireless.

Případ třetí

Verizon Wireless, USA 25. 6. 2004, 04:55

Jen několik dnů před touto nešťastnou událostí přinesl zpravodajský server News.com informaci o tom, že Verizon Wireless stahuje z prodeje 50 000 baterií. Důvodem k tomuto kroku bylo zjištění, že mohou způsobit zranění nebo požár.

Jednalo se o baterie TM-510, které používají některé mobilní telefony značky LG. Vadné baterie odhalila americká organizace US Consumer Product Safety Commission, která kontroluje bezpečnost výrobků. Tyto baterie postrádaly obvody, které zabraňují přebití.

Pokud se tedy telefon připojil k nabíječce a nechal se tak několik hodin, nabíjecí cyklus se automaticky neukončil. Baterie se přehřála a v některých případech mohla způsobit i požár. Na území Spojených států bylo registrováno celkem 18 případů, kdy k takovému přebití u baterie TM-510 došlo.

Případ čtvrtý

USA, Verizon Wireless 23. 1. 2004, 11:12

Kyocera 7135Stažení 50 000 baterií TM-510 nebyl poslední podobný případ, který se stal od začátku roku 2004. Na konci ledna informoval server News.com, že US Consumer Product Safety Commission dala poprvé ve své historii příkaz ke stažení mobilního telefonu z trhu.

Případ se týkal smartphonů Kyocera Wireless 7135, které se prodaly v období září až prosinec 2003. Tyto přístroje používají baterie vyrobené společností Coslight International Group v Hong Kongu a mají sériové číslo končící 05.

Společnost Kyocera se snažila stáhnout z prodeje všech 40 000 přístrojů, které si zákazníci koncem roku zakoupili. Jejich závada spočívala opět v bateriích, které se při nabíjení nadměrně zahřívaly a hrozila jejich exploze. Podle zprávy News.com utrpěl v prosinci jeden muž ve Filadelfií popáleniny druhého stupně právě požárem způsobeným vadnou baterií Kyocery 7135.

Setkali jste se někdy s přehřátím baterie u mobilního telefonu?

Autor:


Nejčtenější

Nezapomenutelná dovolená. Syn na lodi prosurfoval více než čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Jedna německá rodina zažila šok poté, co obdržela vyúčtování od operátora. Ten po ní totiž místo obvyklé částky...

Pozor na roamingové pasti. Pořádně napálit se můžete i v Evropě

Ilustrační snímek

Je tomu přesně rok, co vešlo v platnost nařízení Evropské komise, které operátorům zakazuje účtovat si roamingové...Neuvěřitelné, operátor prodává nové iPhony 3GS. Stojí jen 900 korun

Apple iPhone 3GS

Kdo by toužil po návratu do smartphonové historie, ten má šanci. Tedy jen v Jižní Koreji, kde se znovu začal prodávat...

Operátor O2 měl výpadek pevného internetu. Resetovat modem nestačilo

Ilustrační snímek

O2 v noci z 18. na 19. června provádělo upgrade sítě xDSL, která kvůli tomu na několik hodin nefungovala. Infolinka...

Xiaomi překvapivě zmenšilo displeje a má cenový hit s výbornou výbavou

Xiaomi Redmi 6

Půl roku od představení modelu Redmi 5 jsou tu dva nástupci. Ti mají moderní konstrukci s displeji téměř přes celé...

Další z rubriky

Ulhaný smartphone trhá rekordy. V Číně se prodává lépe než iPhone X

Lenovo Z5 zaujalo mimo jiné barevným provedením aurora.

Lenovo s příchodem Z5 slibovalo nadpozemsky vybavený smartphone. Nakonec je to však docela obyčejný přístroj střední...

MOBIL.CZ slaví páté narozeniny. Startuje čtvrté kolo soutěže

Virtuální operátor MOBIL.CZ slaví páté narozeniny.

Virtuální operátor MOBIL.CZ působí už pět let na českém trhu a v rámci oslav pořádá společně s redakcí Mobil.iDNES.cz...

Huawei předvádí zázračný růst a začíná dýchat Applu na záda

Huawei P20 Pro boduje fotoaparátem s 3násobným optickým zoomem

Huawei je třetím největším výrobcem smartphonů a svůj odbyt rok od roku zvyšuje. Pro letošní rok si vedení stanovilo...Najdete na iDNES.cz