Světem otřásly exploze mobilních telefonů

aktualizováno 
Teroristický útok spáchaný mobilním telefonem nám zatím nehrozí. V krátké době ovšem zaznamenala media několik případů explozí mobilních telefonů, které způsobily vadné baterie.

Během krátké doby opět zaznamenala media několik případů, kdy byl zraněn člověk explozí mobilního telefonu. Nejednalo se o žádný teroristický útok, ale nekvalitní baterie. Rozhodně není důvod k panice, protože ani jeden ze závadných výrobků se u nás neprodává.

Tento článek má pouze nastínit, kam může vést snaha výrobců snížit náklady na výrobu mobilních telefonu na minimum. Jakým způsobem se velké společnosti vyrovnávají s klesajícími cenami telefonů, si můžete přečíst v článku Velcí výrobci zavírají továrny.

Případ první

Peking,Čína 12. 7. 2004, 13:19

Mladý muž byl zraněn, když mu mobilní telefon explodoval v ruce. V rozhovoru pro Beijing News uvedl pan Chen, že právě hovořil telefonem značky NEC, který si vypůjčil od svého kolegy, když telefon začal dýmat.

NEC N530i„Uslyšela jsem bouchnutí a viděla, jak pan Chen upustil telefon. Jeho ruka a krk byly zčernalé,“ řekla v rozhovoru slečna Peng.

Pan Chen byl poté ošetřen v nemocnici s povrchovým zraněním ruky a krku. Jeho kolega pan Huang uvedl, že se jednalo o mobilní telefon N530i japonského výrobce NEC, který zakoupil v pekingském nákupním centru.

Zástupci obchodního domu nabídli panu Chenovi finanční vyrovnání pouze v případě, pokud se prokáže, že baterie byla skutečně vadná. Postoj vedení obchodního domu se zdá být ještě velice vstřícný ve srovnání s reakcí pobočky NEC pro Čínu. Její prohlášení k celé kauze bylo následující: „N530i se v Číně nevyrábí ani neprodává.“ Jeden z funkcionářů pobočky reportérům z Beijing News řekl, že se ještě nikdy s podobným případem nesetkal.

Přístroj, který explodoval, tak mohl pocházet z šedého dovozu. Pravděpodobná je také možnost, že se jednalo o špatně vyrobenou napodobeninu. U nás se s takovými telefony zatím nesetkáváme, ale v Asii se občas objeví.

Případ druhý

Ontario, Kalifornie 1. 7. 2004, 02:15

Mladá šestnáctiletá dívka utrpěla popáleniny druhého stupně, když jí vzplál mobilní telefon v zadní kapse kalhot.

Vyšetřovatel hasičského sboru Frank Huddleston řekl, že oběť dlouho netušila, co se vlastně stalo. Dívka, která pracovala jako dobrovolnice na dětském táboře, pouze zaslechla podivný zvuk. Napadlo jí, že někdo tajně uspořádal ohňostroj. Nadšení jí ovšem opustilo ve chvíli, kdy uviděla, jak jí vybuchuje kapsa a valí se z ní oheň a dým.

„Dívka byla naštěstí zrovna v kuchyni blízko nádoby s vodou, takže plameny rychle uhasila,“ dodal Frank Huddleston.

Oběť výbuchu byla převezena do nemocnice Chino Valley Medical Center. Zde byla ošetřena a propuštěna s drobnými popáleninami druhého stupně na hýždích.

O kauze informoval internetový server CNN, konkrétní model telefonu jim ovšem vyšetřovatel neprozradil. Pouze uvedl, že se jednalo o přístroj Kyocera od Verizon Wireless.

Případ třetí

Verizon Wireless, USA 25. 6. 2004, 04:55

Jen několik dnů před touto nešťastnou událostí přinesl zpravodajský server News.com informaci o tom, že Verizon Wireless stahuje z prodeje 50 000 baterií. Důvodem k tomuto kroku bylo zjištění, že mohou způsobit zranění nebo požár.

Jednalo se o baterie TM-510, které používají některé mobilní telefony značky LG. Vadné baterie odhalila americká organizace US Consumer Product Safety Commission, která kontroluje bezpečnost výrobků. Tyto baterie postrádaly obvody, které zabraňují přebití.

Pokud se tedy telefon připojil k nabíječce a nechal se tak několik hodin, nabíjecí cyklus se automaticky neukončil. Baterie se přehřála a v některých případech mohla způsobit i požár. Na území Spojených států bylo registrováno celkem 18 případů, kdy k takovému přebití u baterie TM-510 došlo.

Případ čtvrtý

USA, Verizon Wireless 23. 1. 2004, 11:12

Kyocera 7135Stažení 50 000 baterií TM-510 nebyl poslední podobný případ, který se stal od začátku roku 2004. Na konci ledna informoval server News.com, že US Consumer Product Safety Commission dala poprvé ve své historii příkaz ke stažení mobilního telefonu z trhu.

Případ se týkal smartphonů Kyocera Wireless 7135, které se prodaly v období září až prosinec 2003. Tyto přístroje používají baterie vyrobené společností Coslight International Group v Hong Kongu a mají sériové číslo končící 05.

Společnost Kyocera se snažila stáhnout z prodeje všech 40 000 přístrojů, které si zákazníci koncem roku zakoupili. Jejich závada spočívala opět v bateriích, které se při nabíjení nadměrně zahřívaly a hrozila jejich exploze. Podle zprávy News.com utrpěl v prosinci jeden muž ve Filadelfií popáleniny druhého stupně právě požárem způsobeným vadnou baterií Kyocery 7135.

Setkali jste se někdy s přehřátím baterie u mobilního telefonu?

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Čínské firmy drtí svět smartphonů. Huawei se dostal na dostřel Samsungu

Galaxy S9+ se letos zařadil mezi nejlepší smartphony

Přestože si Samsung nadále drží pozici největšího prodejce smartphonů, jeho náskok před druhým v řadě se postupně...

Miliony mobilů končí v šuplících, kvůli vzpomínkám se jich nechceme zbavit

Ilustrační snímek

V českých domácnostech se podle odhadů nachází zhruba deset milionů nepoužívaných mobilů. Majitelé je do šuplíků...

Najdete na iDNES.cz