Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sums 1.4, jednoduchý součtový tabulkáč

aktualizováno 
V zásadě jde o velmi jednoduchý tabulkový "Sčítač", určený pro ty, kteří potřebují pouze sčítat údaje v tabulkách s kontrolními křížovými součty. Aplikace, jak sám autor uvádí, je prý určena pro karetní hráče k evidenci bodů při hře. Já osobně jsem přesvědčen, že nalezne i jiné uplatnění.
Hlavní obrazovka
Dalším příspěvkem PilotClubu pro všechny příznivce Pilota/PalmPilota je podrobný popis jednoduché, ale velmi užitečné aplikace s názvem Sums. Autorem je Andreas Linke a autorskou stránku najdete ZDE


Popis aplikace Součet mezi sloupci
Vkládání údajů Menu Column (sloupce)
Preferences (nastavení) Menu Edit (úpravy)
Menu Visible (zobrazit) Závěr


Popis
V zásadě jde o velmi jednoduchý tabulkový "Sčítač", určený pro ty, kteří potřebují pouze sčítat údaje v tabulkách s kontrolními křížovými součty. Aplikace, jak sám autor uvádí, je prý určena pro karetní hráče k evidenci bodů při hře. Já osobně jsem přesvědčen, že nalezne i jiné uplatnění.

Základní tabulka je tvořena minimálně 1 sloupcem, maximálně však 10. Současně lze na displeji zobrazit jeden až čtyři sloupce a na ostatní se pak dostanete pomocí manipulačních šipek v pravém horním rohu displeje.


Základní popis obrazovky

Začnu hezky popořádku zhora.

 • Na prvním řádku

  Zleva najdete název programu Sums a pokud používáte MenuHack, ukázáním tužkou na tento nápis si můžete zobrazit menu aplikace. Vpravo od Sums najdete tlačítko (Refresh). To slouží pro aktivaci součtu hodnot v řádcích mezi jednotlivými sloupci. Úplně v pravém horním rohu najdete manipulační šipky, umožňující pohyb po sloupcích, pokud jich máte na displeji zobrazeno méně, než jich máte vytořeno.
  Hlavní obrazovka
 • Střední část displeje

  První řádek je od ostatních oddělen tenkou plnou čarou a je ukotven (obdoba příkazu Ukotvit příčky z MS Excelu). Do něj můžete zadat názvy jednotlivých sloupců. Já jsem například sloupečky nazval: Sloupec1, Sloupec2, Sloupec3, Sum, Sloupec5. Hned Vám také řeknu proč.

  Názvy sloupečků můžete volit jaké chcete, dá se použít čeština, ale je třeba mít na paměti, že čím delší je název sloupce, tím větší je pravděpodobnost jeho částečného zobrazení při zúžení šířky sloupce (když jsou na obrazovce např. zobrazeny 4 sloupce najednou). Exituje jedno speciální pojmenování sloupce. Pokud sloupec nazvete Sum nebo Summe (německý výraz pro Sum), automaticky po ukázání na tlačítko (Refresh), dojde v takto pojmenovaném sloupci k zobrazení součtu hodnot z jednotlivých řádků ostatních sloupců. Ano ostatních, tedy i nacházejících se vpravo od sloupce s názvem Sum. Pozor, tuto funkci nelze automatizovat, ale musí se ručně aktivovat (hlavně u změny hodnot) ukázáním na tlačítko (Refresh)

  Pokud nazvete více sloupců Sum, budou se součty ukazovat pouze v tom, který se nachází jako první zleva a v těchto součtech budou figurovat i hodnoty z ostatních sloupců Sum, nacházejícíhc se napravo. Pozor, u Sum je nutno dodržet velikost písma. Pokud totiž nazvete sloupec "sum", k výpočtu nedojde.

  Pro názornost jsem vložil data pouze do sloupce 2 a 3, aby jste mohli vidět, že pokud mám vytvořeno 5 sloupců a na obrazovce si necháte zobrazit pouze 3, můžete se na ostatní dostat pomocí manipulačních šipek umístěných v pravém horním rohu.

  Dalších 10 řádků slouží pro vkládání hodnot, které chcete sčítat. Je samozřejmé, že můžete vložit mnohem více řádků, než je zobrazeno.

  Pokoušel jsem se zjistit, kolik řádků můžete do jednotlivých sloupců vložit, a při 3000 řádcích jsem to vzdal. Co mne překvapilo, přepočet součtu těchto hodnot byl několikrát rychlejší než u QuickSheetu. Samozřejmě, že QuickSheet je úplně jiná aplikace, ale právě proto to na to poukazuji. Pokud po tabulkáči nechcete nic víc, než sčítání čísel pro své bilance apod, pak máte v aplikaci Sum skvělého pomocníka a je zadarmo.

 • Poslední řádek

  Je součtový a zobrazují se v něm okamžitě výsledky součtů pro jednotlivé sloupce. Pozor na následující případ: Pokud do sloupce napíšete řadu čísel, jejich součet bude mít více číslic, než se je schopno zobrazit v součtovém řádku pro jeden sloupec, dojde k přepsání součtové hodnoty vedlejšího sloupce. Řešení je jednoduché. Snižte počet najednou zobrazených sloupců a problém je pryč.


Vkládání údajů
Do jednoho řádku můžete zadat cokoliv. Výsledný součet však ovlivňují pouze kladné nebo záporné číselné údaje, nacházející se na jednotlivých řádcích sloupce. Pokud např. uvedete do jednoho řádku kombinaci textu a čísel, pak dojde k sečtení pouze číselných údajů. Jsou-li čísla kratší, můžete je klidně uvádět na jednom řádku, oddělené mezerníkem.
Mimo čísel jsou ignorovány všechny ostatní znaky, včetně speciálních

Příklad: nahoře je zadání, dole pak vyhodnocení v součtu:

1 -1 -1 3 1 MB 2 1 2 3
1-1236

Je to jednoduché, pouze v některých případech se to moc nehodí a to když je číslo součást řetězce.Popis a práce s menu
Základní menu aplikace Sums má čtyři položky:

Menu Column
Menu Column
 • Add
  Přidá na konec, za všechny sloupce, další sloupec.


 • Collapse
  Pokud máte zadány údaje ve sloupcích, tato funkce provede nahrazení stávajících údajů pouze jejich součty z posledního řádku. Všechny ostatní hodnoty budou smazány.

 • Remove
  Odstraní ten sloupce, ve kterém se nachází kurzor.


 • Clear all
  Vymaže stávající obsah obsah buněk se zachováním názvů v záhlaví sloupců.

 • Remove invisible
  Odstraní ty sloupečky, které nejsou právě zobrazeny.

 • Preferences
  Umožní nastavení aplikace Sums.
  Column Preferences
  • Draw vertical lines
   Pokud potvrdíte a zafajfkujete, budou se zobrazovat tenké svislé čáry, oddělující jednotlivé sloupce od sebe.

  • Right justified columns
   Pokud potvrdíte a zafajfkujete, budou se všechny údaje ve sloupcích zarovnávat k jeho pravému okraji.

  • Use , | . as decimal separator
   Zde si můžete zvolit oddělovač desetinných míst. Musí být zvolená čárka, pokud chcete používat oddělovač desetinných míst z numerické klávesnice.

  • Round results to x digits
   Zde si můžete pomocí šipek zvolit, na kolik desetinných míst (0-8) budou zaokrouhlovány číselné údaje.Menu Edit

Menu Editace
Toto menu se od jiných aplikací neliší a tak jej uvádím pouze pro přehled. Všechny funkce tohoto menu jsou totožné s funkcemi z menu Edit ostatních aplikací.


Menu Visible

Menu Visible
Toto menu slouží pro nastavení počtu současně zobrazených sloupců. Ukažte na příslušnou položku tužkou a zobrazí se potřebný počet sloupců. Zde je nutno dávat pozor na délku jména, použitého pro záhlaví sloupce. Pokud je toto jméno delší a Vy si necháte zobrazi např. 4 sloupce, může se stát, že se záhlaví sloupce nezobrazí celé.

Obdobné to je s řádkem součtů. Pokud je výslůedek výpočtu dlouhý, může přepsat hodnoty součtů z vedlejšího sloupce.
Menu About

Stejně jako u ostatních aplikací i zde naleznete údaje o autorovi a kontaktní E-mail adresu.Závěrem
Rozhodně se tento produkt nedá s QuickSheetem srovnat. Nedisponuje žádnými funkcemi, pouze sčítá zato však velmi rychle. Dá se říci, že karbaníci jej velice ocení. Mně se na něm líbí jednoduchost, rychlost, přehlednost a jsem přesvědčen, že se dá použít i na jiné účely. Já ho např. používám pro evidenci prodaných triček.

TIP
Pokud ukážete tužkou úplně do pravého horního rohu aplikace, zobrazí se Vám okno s tipem autora.Nejčtenější

Koncept iPhone 5X
Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Další z rubriky

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.