Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stylová dvojka Alcatelu - být IN za pár korun

aktualizováno 
OT-E259 se ve své kategorii stylových véček řadí k nejlevnějším na trhu a jeho bratříček OT-E260 je vůbec nejlacinější vysouvací telefon. Ačkoli jejich funkční výbava neohromí, nepostrádá nic podstatného, bez čeho by se člověk nemohl obejít.

Alcatel OT-E260 | foto: Jan Matura, Mobil

Alcatel nikdy nepatřil k výrobcům, jenž by předváděl ve svých telefonech nejnovější technologické vymoženosti poslední doby. Zaměřuje se především na tu nejnižší třídu, kde se snaží zaujmout velice levnými přístroji pro běžné použití. Pro ty, kteří hledají mobil jen jako prostředek pro telefonování a psaní SMS zpráv s jednoduchým ovládáním, nyní přidal Alcatel do své nabídky i dvojici stylovek.


Alcatel OT-E260 Alcatel OT-E259 Alcatel OT-E257
Alcately na našem trhu v katalogu mobilů - OT-E260, OT-E259 a OT-E258.


O cenu tu jde především a mnoho skutečně pohledných telefonů za sumičku atakující dvě tisícovky neseženete. Tam, kde Alcatel nestíhá konkurenci ve funkční výbavě, přidává alespoň pár možností vyšperkovat si telefon podle vlastních představ.

Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze
Alcatel OT-E260

Oba přístroje se kromě svého vzhledu ničím dále neliší a veškeré nabídky či funkce jsou totožné. Najde se na nich ale i pár mušek, které kazí výsledný dojem a nedají se tolerovat ani v nejnižší kategorii. Vyplatí se investovat do o něco dražších přístrojů nebo se dají tyto nedostatky překousnout?

Design a konstrukce na výbornou

Po stránce vzhledu se nemají oba telefony za co stydět a závidět by jim mohly i dražší kousky z řad konkurence. Černá barva na čelní a zadní straně jim opravdu sluší. Šedivá se nachází pouze na hranách a okolo klávesnice.

 Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze

Véčkový OT-E259 k tomu ještě přidává zajímavý ornament na krytu baterie a lesklou plošku na místě, kde by měl být správně vnější displej. Musíte si však vystačit pouze s dvěmi stavovými diodami (zelená a modrá), které při příchozím hovoru začnou blikat.

Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze

Odklápěcí, respektive vysouvací mechanismus má ideální odpor a ačkoli je vše na konstrukci perfektně zaobleno, nemusíte se obávat toho, že by při otevírání nastal nějaký problém.

Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze
Alcatel OT-E259

V případě OT-E260 se připravte na trochu čištění, protože na čelní straně vyrobené z lesklého plastu zůstávají hlavně v okolí kontextových tlačítek otisky prstů. Pochválit musím ovšem provedení, protože nikde nic nevrže a vše sedí na svém místě.

Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze

Po stránce rozměrů vychází z této dvojice lépe véčkový OT-E259, který má hmotnost pouze 75g oproti už znatelnějším 90g u druhého modelu. Svými mírami 83 × 43 × 22 mm (87 × 45 × 25 mm u OT-E260) se oba pohybují v mezích velmi malých telefonů samozřejmě s tím, že díky jejich konstrukci je poněkud znatelnější jejich větší tloušťka.

Pamatujete si ještě vůbec Alcatel?

Alcatel býval po mnoho let jedním z nejvýznamnějších značek mobilů na našem trhu. Jenže jeho striktní orientace na low-endové modely mu nesla ovoce jen do doby, kdy hlavním kritériem výběru byla cena.

Zhruba před čtyřmi roky tak začal Alcatel celosvětově svůj tržní podíl ztrácet a tak nepřekvapil následný odprodej divize mobilů čínské společnosti TCL. - více zde

Sloučení s TCL vypadalo původně velmi nadějně, jenže následně značka Alcatel z evropských trhů téměř vymizela. Návrat na tuzemský trh ohlásil výrobce až letos a to přes distribuční firmu Setos.

V současné nabídce distributora jsou ale jen tři low-endové modely.

Klávesnice a ovládání – téměř bez chyby

Hlavní ovládací prvky tvoří u obou Alcatelů dvě kontextová tlačítka, červené a zelené sluchátko a tlačítko pro pohyb v menu nahoru a dolů. Dokonce i v případě OT-E260, kde jsou tyto tlačítka umístěna v kruhu a na pohled vypadají dosti titěrně, je jejich stisknutí jisté a bez přehmatů.

Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze

Podobné obavy jsou samozřejmě naprosto zbytečné u véčkového kolegy, u něhož zabírá klávesnice téměř o polovinu více místa, a psaní tudíž nečiní žádné problémy.

 Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze

U alfanumerické časti OT-E260 zabraňují nechtěnému stisknutí více tlačítek naráz stříbrné proužky na hranici každé z řádek. Podsvícení klávesnice má u obou telefonů světle zelenou barvu.

Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze

Pohyb v menu je velmi intuitivní a ani naprostí začátečníci by neměli mít žádné potíže. Jedinou chybkou může být pár nešikovně zkrácených položek v hlubších nabídkách, jejich význam není příliš jasný. Delší názvy se totiž automaticky neposunují, jak je běžně zvykem.

Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze

Bohužel se u těchto stylovek nedočkáte jakékoli personifikace menu či klávesových zkratek a vše je potřeba oddřít ručně.

Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze

Displej – mohlo být hůř

Čekat u telefonů této kategorie více než pět řádek textu a čtyři tisíce barev na displeji by bylo poněkud pošetilé. Mohlo by se zlepšit především rozlišení, protože 102x80 pixelů není skutečně žádný zázrak. Obrázky na pozadí mají díky tomu hodně citelný rastr, který je ještě znatelnější u všech textů v telefonu. Vysouvací OT-E260 má navíc dosti slabé podsvícení displeje a to nejenom v porovnání se stájovým kolegou. O dobré čitelnosti na přímém slunečním světle se nedá vůbec mluvit.

  

Baterie – ani ta neoslnila

Výdrž baterie také nepatří k tomu nejlepšímu a při zhruba dvaceti minutách hovoru denně, několika SMS a chvilce strávené u her vystačíte bez nabíječky tři dny. V případě, že se uskromníte téměř na minimum, z obou mobilů nedostanete více jak pět dní v pohotovostním režimu.

  

Telefonní seznam a zprávy – velmi jednoduché ve všech ohledech

Kontaktů do přístroje uložíte přesně 255 s tím, že se mohou zobrazovat společně s položkami ze SIM karty. Záznamy mohou být pouze jednopoložkové, což znamená, že k jednomu jménu uložíte pouze jedno číslo. Naopak potěší řazení jednotlivých osob do šesti skupin, které lze poté odlišit různým zvoněním nebo upozorněním na přijatou SMS zprávu.

  

Při psaní textovek můžete plně využívat slovníku T9, přidávat do něj nová slova nebo ho lze úplně v menu vypnout. V editoru zpráv bohužel není odpočítávání znaků a jen trochu ho zastupuje počítání dílčích SMS, do kterých bude text rozdělen. Před odesláním se ořeže případná diakritika a dokonce můžete zvolit více příjemců.

  

Ostatní funkce – za málo peněz málo muziky.

Co se týče dalších možností, oba recenzované telefony jsou hodně skromnými společníky. Na kalendář, datové přenosy, Javu či další vymoženosti můžete zapomenout. Ukrátit dlouhou chvíli si můžete s jedním z 22 přednastavených vyzvánění či si dle libosti měnit obrázky na pohotovostní obrazovce. Od věci také není jednou za čas vystřídat barevný podklad u kontextových tlačítek.

  

Z poněkud praktičtějších funkcí nejspíše většina využije až čtyři opakované budíky, jednoduchou kalkulačku nebo jednu ze dvou her. Konkrétně se jedná o „Cihly“, což je jiný název pro populární Arkanoid, a „Rusko“, které označuje ještě známější variaci na Tetris.

Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze Alcatel OT-E259 recenze

Závěr – v jednoduchosti je prý síla

Pokud však dáváte přednost větší paletě nabízených funkcí, můžete si připlatit zhruba pět set korun za Siemens CF110, který je jediným nejbližším soupeřem pro vysouvací OT-E260. Kromě lepšího displeje, více položkového seznamu a kalendáře zvládá třeba i GPRS a Javu. Jedinou výhodou Alcatelu může být pro někoho líbivější design.

Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze Alcatel OT-E260 recenze

V kategorii véček už je souboj daleko zajímavější a OT-E259 má o hodně větší konkurenci. Z jeho vlastních řad to je funkčně identický, ale méně stylový OT-E257. O něco dražší Sony Ericsson Z300i nabídne podobné funkce jako již zmiňovaný Siemens CF110 a nebo další volbou může být o téměř dvacet gramů těžší Nokia 2650, která sází na netradičně konstruovaný kloub.

Proč ho koupit?
  • kvalitní konstrukce
  • skvělý design
  • jednoduché ovládání
  • rozměry a hmotnost
Proč ho nekoupit?
  • chybí vnější displej (OT-E259)
  • nekvalitní podsvícení displeje (OT-E260)
  • slabší výdrž
  • horší rozlišení displeje
Kdy?
V prodeji
Za kolik?
 1 990 Kč včetně DPH (OT-E260)
 1 790 Kč včetně DPH (OT-E259)

Jak je vidět, tak Alcatel vložil veškeré svoje naděje ve stylový vzhled posílený jednoduchým ovládáním. Výbava zůstala na druhé koleji a nabízí skutečně pouze nejzákladnější funkce, které však pro běžnou práci s telefonem naprosto stačí. K relativní spokojenosti chybí už pouze lepší displej. Pokud se pro Alcatel rozhodnete, zbývá vyřešit už jenom jednu zásadní otázku – véčko nebo raději vysouvací konstrukci?

Nejčtenější

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Honor 6A
Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

Další z rubriky

BlackBerry Motion
Velká baterie, zvýšená odolnost a nedobytné fotky. To je nové BlackBerry

Po modelu KEYone tu máme další novodobé BlackBerry z dílen čínského TCL. Nový Motion nemá úplně špičkovou výbavu, předností by ale měla být velká výdrž...  celý článek

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Údajný snímek nástupce OnePlus 5
OnePlus 5 hlásí vyprodáno. Nástupce přijde nečekaně brzo

OnePlus 5 patří k nejpovedenějším přístrojům sezony. Má výbornou výbavu a příznivou cenu. Podle serveru GizmoChina by již brzy měl přijít jeho nástupce, který...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.