Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stylová dáma plná překvapení – recenze Motorola Moto U9

aktualizováno 
Na chytře maskované vnější displeje jsme si již u véček zvykli. Motorola U9 nás však odrovnala podobně skrytými tlačítky a netradičním kloubem, který se jen tak nevidí. Na vrch přidala solidní funkční výbavu, jaká se od slušného dámského véčka očekává.

Netradiční otočný kloub kupodivu nijak nezhoršil používání přístroje. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Motorola je pověstná telefony s příznačnou „bradou“ a plochou leptanou klávesnicí. Pro tentokrát si však dala od těchto výstřelků na chvíli pauzu a model  U9 na první pohled vypadá jako běžné véčko. Tedy spíše připomíná drobný oblázek, který pohodlně ukryjete v dlani.

A přestože je Motorola U9 k dostání i v šedivé variantě, tipujeme, že většinou poputuje tento model spíše do dámské kabelky.

Někteří si možná vzpomenou na předchůdce dnes recenzovaného přístroje Motorolu Pebl U6, který spatřil světlo světa před více jak dvěma lety. Doba pokročila a do stejně malého těla se podařilo vměstnat velmi slušnou funkční výbavu. Model U9 nabízí dva perfektní displeje, 2Mpix fotoaparát a vše, co je potřeba k poslechu hudby, počínaje paměťovými kartami microSD (až do velikosti 4GB) a podporou USB Mass Storage. Pozoruhodný vzhled zůstal zachován a otázka zní, jestli má ještě v současné době šanci na úspěch a dokáže okouzlit.


Katalog mobilů:

Motorola MOTO U9 Nokia N76 Samsung Z230

Dnes recenzovaná Motorola U9 a její konkurenti v podobě Nokie N76 a podobně stylového Samsung Z230.

Kapitoly článku:

Stručná charakteristika: Stylové véčko určené především dámám. Ty budou spokojeny i s funkční výbavou, které neschází téměř nic podstatného. Škoda jen snadno poškrabatelné čelní strany přístroje.


Vzhled a konstrukce – přesně do dlaně

Ačkoliv model U9 nepodědil po svém předchůdci název Pebl, což je zkratka za Pebble (česky oblázek), vzhled zůstal prakticky totožný. Marně byste tak hledali na těle přístroje jedinou ostrou hranu a U9 perfektně padne do ruky. Ve spodní části klávesnice si však Motorola neodpustila drobný náznak pověstné „brady“.

Co se týče použitých materiálů, tak Motorola nesáhla zrovna k tomu nejlepšímu. Čelní lesklá strana se jednak stane domovem otisků vašich prstů, ale především se velmi snadno poškrábe. Naštěstí tento neduh není natolik patrný. Zadní stranu pokrývá na omak příjemný povrch Soft-touch, což je vlastně velmi jemné pogumování zlepšující držení v ruce.

Recenze Motorola U9 det

Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo

Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo

Za další překvapení u U9 se dá považovat otáčecí kloub, který je svojí větší částí připevněn k části s displejem a vyklápí se téměř o 180 stupňů. Pro lepší představu doporučujeme shlédnout přiložené fotografie. Trochu odlišené je u U9 držení telefonu, kdy se ukazováčkem přímo zapíráte o vrchní část s displejem. Jiný je i úhel pohledu a zobrazovací plocha se sklápí více dozadu. K samotnému mechanismu otevírání nemáme nejmenší výhrady.

Pozitivně se musíme vyjádřit k rozměrům telefonu a se svými mírami 90 x 49 x 16 mm se řadí mezi ta nejmenší véčka na trhu. V dlani téměř neucítíte ani relativně průměrnou váhu, která se zastavila těsně před hranicí 90 gramů.

Recenze Motorola U9 det

Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo

Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo

Klávesnice a ovládání – skrytá tlačítka

Vrchní část klávesnice je tvořena, jak už bývá zvykem, dvěma kontextovými tlačítky, červeným a zeleným sluchátkem, korekční klávesou a rychlých přístupem k MP3 přehrávači. Samotnému středu této části samozřejmě vévodí čtyř směrné tlačítko. Výhrady však máme k přílišné tuhosti celé klávesnice, tlačítka se nemačkají příliš pohodlně.

Tato připomínka se bohužel týká i alfanumerické části, kde jsou jednotlivá tlačítka oddělena pouze drobnými výstupky. Díky velkému prostoru, na němž je klávesnice rozložena, naštěstí nedochází k žádným překlepům.

Recenze Motorola U9 det

Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo

Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo Recenze Motorola U9 telo

Na bočních stranách se nacházejí ještě další čtyři tlačítka pro přístup k fotoaparátu, známá dvojice pro regulaci hlasitosti a zámek klávesnice a zároveň potvrzovací tlačítko. Přes vnější displej tak můžete kupříkladu měnit vyzváněcí profil, aniž byste museli přístroj otevírat. Při spuštěném MP3 přehrávači se navíc objeví trojice tlačítek těsně pod vnějším displejem, které nejsou běžné přístupná a slouží výhradně k ovládání přehrávače.

Z pohotovostní obrazovky vnitřního displeje se můžete dostat na čtveřici nabídek pomocí čtyř směrného tlačítka nebo si vytvoříte vlastní malé menu přístupné přes levou kontextovou klávesu. Hlavní nabídku tvoří matice 3 x 3, kterou lze přepnout i do formy seznamu či rotace jednotlivých ikon. Jednotlivé nabídky můžete libovolně přeskládávat, což platí i o hlubších položkách menu, které jsou přístupné pomocí číselných zkratek.

Recenze Motorola U9 det

Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp

Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp

Displej a výdrž baterie – radost pohledět

O vnějším OLED displeji, který je za normálních okolností prakticky neznatelný, již byla řeč v úvodu. Hodí se však dodat, že disponuje rozlišením 128 x 128 pixelů a nabízí dvacítku úchvatných animovaných spořičů. Ještě o poznání lépe je na tom vnitřní displej s podporou 262 tisíc barev, který se chlubí velmi jemným rozlišením 240 x 320 obrazových bodů. Oba displeje se celkem slušně popraly v souboji se slunečními paprsky a patří do lepšího průměru.

U9 překvapil výdrží baterie, která se při našem testu držela telefon při životě okolo čtyř dní. To vše při deseti minutách telefonování, několika odeslaných zprávách a dvěma hodinkách poslechu hudby. Nikdo takový výsledek od tohoto střízlíka snad ani nečekal. Musíte však počítat, že pokud trochu zvednete nároky na poslech hudby, vyžádá si U9 nabíječku již po necelých dvou dnech.

Recenze Motorola U9 det

Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp

Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp

Telefonní seznam a zprávy – iTap na scéně

Počet kontaktů, které uložíte do přístroje, omezuje pouze velikost sdílené paměti (25MB). Samotný telefonní seznam je samozřejmě vícepoložkový a ke každému jménu můžete přidat více jak dvacet dalších údajů včetně unikátního vyzvánění a obrázku. Bohužel chybí filtrování volání.

Pochvalu zasluhuje způsob vytáčení čísel. Podobně jako u telefonů z Windows Mobile lze přímo vyťukat na pohotovostní obrazovku jméno kontaktu a přístroj sám vybere nejvhodnější kandidáty. Bohužel úspěšnost tohoto prohledávání záleží na způsobu řazení kontaktů a vždy musíte mít na paměti, zda hledáte podle jména či příjmení.

Editor textových zpráv využívá méně rozšířeného slovníku iTap. Ten na rozdíl od známějšího T9 dokončuje slova ještě před napsáním. iTap se samozřejmě učí fráze a můžete do něj doplnit i nová slova. Editor počítá napsané znaky a zobrazuje počet SMS, do který bude zpráva rozdělena. Obsažen je i jednoduchý emailový klient, který dokáže stahovat pouze hlavičky a poradí si i s přílohami.

Recenze Motorola U9 det

Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp

Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp Recenze Motorola U9 disp

Organizace času, MP3 přehrávač a fotoaparát

Kalendář s denním/týdenním/měsíčním náhledem již bereme jako samozřejmost. K organizačním funkcí patří ještě například jednoduché poznámky a úkoly. Nechybí ani několik opakovaných budíků, které mohou zvonit pouze ve vybraných dnech. Kromě klasické synchronizace se stolním počítačem můžete vaše data ukládat i na webový server. K tomuto budete využít datové přenosy GPRS/EDGE v nejvyšší desáté třídě.

MP3 přehrávač řadí jednotlivé skladby na základě ID3 Tagů a k dispozici jsou jednoduché playlisty. Pochvalujeme přítomnost ekvalizéru a kvalitního reproduktoru, který bychom od tohoto přístroje nečekali. Fotoaparát s rozlišením 2Mpix se řadí spíše do horšího průměru. Snímkům chybí ostrost a místy nesedí ani barevná věrnost. U9 zvládne nahrávat i video v rozlišení 176 x 144 pixelů.

Recenze Motorola U9 det

Recenze Motorola U9 foto M Recenze Motorola U9 foto M Recenze Motorola U9 foto M

Recenze Motorola U9 foto M Recenze Motorola U9 foto M Recenze Motorola U9 foto M

Závěr – velké překvapení

Motorola Moto U9 je stylový telefon, který se jen tak nevidí. Punc jedinečnosti mu přináší nejenom tvar v podobě oblázku, ale netradiční i rozvírací kloub a skrytá tlačítka na vnějším displeji. Vše skvěle zapadá do celkového konceptu, který si budou pochvalovat zejména dámy. Škoda jen vrchní strany náchylné na poškrábání a tužší klávesnice. Někomu může pít krev i netradiční microUSB konektor. Vzhledem k ceně pohybující se okolo šesti tisíc není maximální ani funkční výbava a U9 rozhodně nevládne v poměru cena/výkon.

Konkurenci si bude hledat především v řadách Nokie (6555, N76, 7390) či Samsungu (Z230). Design těchto přístrojů se však na míle vzdaluje malému oblázku. Podobně laděné telefony najdete maximálně právě ve stáji samotné Motoroly.

Proč koupit?

  • unikátní vzhled
  • malé rozměry a hmotnost
  • zajímavé provedení kloubu
  • kvalitní displeje
  • rychlé vyhledávání kontaktů

Proč nekoupit?

  • čelní strana náchylná na poškrábání
  • tuhá klávesnice
  • microUSB konektor

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

6 020 Kč s DPH
Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Vykrojeným displejem předběhl iPhone X o 11 let, dnes stojí pár stovek

Apple iPhone X přinesl do světa mobilních telefonů vykrojený displej. Ale není...

Apple iPhone X přinesl do světa mobilních telefonů vykrojený displej. Ale není to první mobilní telefon s takovým...

Motorola slaví. Před 45 lety uskutečnila svůj první mobilní hovor

"Baterie vydržela dvacet minut, ale mobil jste po tu dobu u ucha beztak...

V úterý si připomínáme jeden z nejzásadnějších milníků mobilní historie. Psal se 3. duben 1973, když inženýr...

Modulární smartphony žijí. Nová Motorola má obří displej od Samsungu

Motorola Moto Z3 Play

Motorola v poslední době vychrlila řadu nových smartphonů, za pozornost však stojí až nový model Moto Z3 Play. Ten...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz