Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

První výsledky největší studie vlivu mobilního signálu překvapily

  0:03
Má mobilní signál vliv na naše zdraví? Poslední velká studie amerických hygieniků působí varovně, ale zatím nejednoznačně. K dispozici jsou zatím pouze průběžné výsledky, na které je nutné se dívat z více úhlů pohledu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Otázka, zda jsou či nejsou mobilní telefony zdraví nebezpečné, se objevila prakticky hned s prvními mobily. I proto si američtí hygienici, tedy úřad FDA, zažádal před lety o velkou a poměrně drahou studii vlivu záření mobilních sítí na zvířata.

Průběžné výsledky se objevily minulý týden a na první pohled působily varovně: autoři totiž říkají, že pozorovali poměrně jasný nárůst počtu případů rakoviny u zvířat, která byla vystavena silnějšímu mobilnímu signálu. Práce s výsledky je dostupná na serveru bioRxiv.org zde. Práce vzbudila hlavně v amerických médiích značnou pozornost, ale je to skutečně tak vážné?

Jaké je to mít v kleci signál

Struktura pokusu byla poměrně jednoduchá. Probíhal na potkanech, z nichž část žila v klecích zcela bez mobilního signálu. To byla tzv. kontrolní skupina. Další tři skupiny pak žily v prostorech, který pravidelně zaplavoval signál o různé intenzitě (jedna skupina 1,5 Wattu na kilogram (W/kg), což je zhruba maximální přípustná dávka, další skupina 3 W/kg a poslední 6 W/kg - ta poslední expozice byla výrazně větší, než jakou zažije i ten nejvášnivější telefonista). V každém případě se jednalo vždy o záření s frekvencí 900 MHz odpovídající standardu 2G a 3G a zvířata, která přežila až do konce studie, byla vystavena celkem 90 týdnům „ozařováním“, tedy zhruba rok a sedm měsíců.

Autoři v práci popisují u zvířat výskyt dvou typů rakoviny, a to v mozku a v srdeční tkáni (jiné typy rakoviny u nich autoři nepopisují a není úplně jasné, jestli se objevily). Rozdíly mezi skupinami nejsou nijak veliké, na pohled jich bylo však nejvíce ve skupinách zvířat, která byla vystavena silnějšímu záření. Vcelku se však počet rakovinou postižených zvířat příliš neliší od počtů, které se u laboratorních hlodavců dají očekávat zcela přirozeně - v 90členných skupinách jich nikdy nebylo více než deset. Podle samotných autorů výzkumu přitom za běžných okolností trpí zmiňovanými typy rakoviny několik procent zvířat. To, že v jedné skupině jsou někdy dvě a někdy osm zvířat s rakovinou, je zcela normální.

Na pohled je jistě zajímavé, že zvířat s nádory je více ve skupinách, které byly vystaveny vyšším hodnotám záření, ale ani to nic nedokazuje. Nic nenasvědčuje tomu, že to není náhoda - stejně jako by byla například náhoda, že v loterii vyhrají dvakrát za sebou lidé ze stejného města, zatímco sousední městečko žádného výherce nemá.

Stejně zajímavé ovšem je, že podstatně větší rozdíly byly ve výskytu rakoviny jen mezi samci - u samiček byl výskyt rakoviny zcela rovnoměrný napříč skupinami a celkem rakovin bylo méně. Což nedává na první pohled velký smysl, ale ve skutečnosti to dobře odpovídá statistikám výskytu rakoviny u použitých potkanů. Samci a samice jimi trpí v různé míře - a uhodli jste, u samců bývá výskyt rakovin zmiňovaných ve studii častější.

Nesmíme stranou nechat ani fakt, že studie proběhla na potkanech a přenášet její výsledky na lidi v žádném případě není vůbec jednoduché. Ani odborníci se neshodnou, zda a jak by se to mohlo udělat - ostatně i proto, že není jasné, jak by fyzikálně měl mobilní signál vlastně organismus poškozovat. (Jeho vlny nemají dost energie, aby „vyrážely“ elektrony z molekul v našem těle (tj. způsobovaly ionizaci) jako třeba ultrafialové záření s vyšší frekvencí či radioaktivita.) Autoři potkaní studie řekli časopisu Science, že narazili na možné stopy poškození DNA myší radiací, ale tento experiment ve zveřejněné zprávě publikován ještě nebyl, a tak ho nelze nijak komentovat.

Naprosto nelogicky a protismyslně působí ještě jeden zajímavý dílčí výsledek: zvířata v „ozařovaných“ skupinách žila v průměru déle. Proč, to není jasné.

Chce to trpělivost (i za volantem)

Navíc je velmi důležité zdůraznit, že jde o předběžné výsledky zveřejněné „jen tak“ na internetu, které zatím nikdo mimo tým nekontroloval. (K textu jsou sice přiřazeny názory jiných expertů, z nichž někteří jsou velmi kritičtí, ale v této fázi neměli právo zasahovat přímo do textu autorů.) Než se výsledky dostanou do skutečného vědeckého časopisu, bude se muset dokončit podobná ověřovací studie na jiném druhu zvířat (myších). Poté se provede důkladná kontrola v rámci autorského týmu i nezávislými odborníky, na jejichž výtky budou muset autoři odpovědět, zapracovat je do textu atd. Konečné výsledky by se tedy měly objevit až někdy v příštím roce.

Pokud se pak i přes všechny výhrady a nejasnosti v průběžných výsledcích prokáže, že by mobilní signál mohl být skutečně nebezpečný, bude ještě nutné vysvětlit, proč jsme nic takového nepozorovali v praxi. V reálném světě totiž počet rakovin mozku a obecně rakovin nervového systému v posledních letech v podstatě nestoupá. V USA například v posledních deseti letech klesá výskyt ročně v průměru zhruba o 0,2 procenta, uvádí zpráva Národního ústavu pro výzkum rakoviny. Nevypadá to, že by se v hlavách uživatelů mobilních telefonů - tedy prakticky nás všech - šířila rakovinová epidemie.

Což samozřejmě neznamená, že skutečnost nebude nakonec jiná. V této či jiné studii (velká studie zkoumající skutečné uživatele běží třeba ve Velké Británii) se mohou objevit varovné údaje, kvůli kterým bude nutné změnit názor. Pokud chceme do té doby věnovat nějakou pozornost nebezpečím mobilních telefonů, zamysleme se třeba nad tím, jak je používáme za volantem. Tam mohou mobilní telefony zabíjet zcela prokazatelně.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...