Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strategic Assault - strategie, o které se mluví

aktualizováno 
Víte jaká je nejprodávanější PocketPC hra na softwarovém portálu Handango? Je to StrategicAssault - real-time strategie, u které se špičkové parametry ideální snoubí s rozumnou cenou!

 

Historii opravdických real-time strategií začal psát před více než dvěma lety boj o planetu Arrakis ve hře Dune II na Amigách blahé paměti. Od té doby hry tohoto typu zaplavily herní trh a staly se samostatnou herní kategorií.

A o co vlastně v real-time strategiích (dále jen "RTS") jde? Vaším úkolem je většinou dobýt nějaké nepřátelské území, základnu (popřípadě plnit jinou misi, jako je osvobození zajatců, likvidace výsadku apod.). Vaše i nepřátelské jednotky se pohybují v reálném čase (ano, čas je v těchto hrách velmi významným faktorem). Můžete si vyvíjet, nakupovat a stavět nové, často až po nákupu nějaké továrny. K tomu všemu potřebujete prachy (kredity) - ty získáváte většinou těžbou nějaké vzácné suroviny, či obsazením určitých základen. Hra se hraje na jednotlivá kola (bitvy) a ta jsou stále složitější a náročnější, ty poslední takřka nesplnitelná...

Ale zpět k Strategic Assult (budu dále označovat jako "SA"). Jejím výrobcem je XenGames a je určena pro počítače PocketPC

StrategicAssault - popis hry
Hra ctí žánr v několika parametrech. Je to RTS se vším všudy - na kola/mise, máte mobilní jednotky i budovy, vše můžete stavět po získání kreditů, které získáte obsazováním tzv. strategických budov (ty získáte tak, že k nim dojedete). Čím víc budov vlastníte, tím rychleji se kredity sypou a tím víc jednotek/budov můžete stavět.

Na začátku mise jste seznámeni se strategickou situací - na snímku špionážní družic vidíte rozmístění vašich základen a základen nepřítele, rovněž ale i umístění strategických budov. Cílem mise je většinou zničení nepřátelské základny.

Je jasné, že nepřítel se snaží vámi dobyté strategické základny obsadit sám (zbarví se pak jeho barvou a "vyrábí" kredity pro něj). Je proto důležité každou dobytou strategickou základnu bránit nějakou jednotkou /její síla závisí na síle soupeře a počtu jeho vlastních jednotek). Na rozdíl od většiny strategií tohoto typu totiž nemá SA prvek "mlhy", či omezené viditelnosti - zde vidíte vše, co se v celém bitevním poli děje, včetně stavu jednotek a jejich počtu v nepřátelské základně. Nedivte se tomu, neřešte to, nekritizujte autora - uživejte to! Častá kontrola pohybu nepřátelských kolon a stavu jeho obranných armád patří k nezbytným úkonům pro úspěšné zvládnutí mise.

 

Strategic Assault - ovládání a obrazovky
SA se nejlépe ovládá kombinací stylusu a levé ruky na joysticku. Dá se hrát i jednoručně (stylusem), to je ale "méně ohrabané". Vzhledem k tomu, že se obtížnost stále zvyšuje a rychlost je velmi určujícím parametrem hry, vás při hře pouze stylusem v pokročilejších misích čeká potupná porážka...

V dolní liště jsou čtyři přepínací tlačítka:

RADAR - zobrazí vlevo malou mapku hracího pole a kliknutím do ní se sem můžete rychle přemístit hlavním oknem. Zobrazení je velmi dobré pro získání přehledu o pohybu nepřátelských vojsk
GROUP - v pokročilejších fázích budete muset svoje síly rozdělit (bránit detašované strategické základny, provádět obchvatné manévry apod.). Zde si můžete nadefinovat až čtyři skupiny jednotek.
BUILD - zde můžete stavět budovy i jednotky. Mezi nimi se přepínáte směrovými šipkami.
INFO - informace o vybrané jednotce/budově.

 

Jednotky a budovy...
Každá jednotka má nad sebou nezbytný a osvědčený proužek se svým poškozením. Začíná na dlouhé zelené, postupně se zkracuje, pak jde do červené a zakrátko je jednotka zničena. Ve hře je poměrně malý počet jednotek i budov, tím víc je však nutné se s nimi dobře seznámit - každá má totiž svoje specifika - výhody a nevýhody!

Jeep - nejrychlejší jednotka - vynikající k rychlému obsazování budov. Není však takřka pancéřovaná a velmi rychle je po ní. Je navíc velmi slabě vyzbrojená.
APC - je podobná Jeepu, je ale trošku odolnější.
Hovercraft - lehká námořní jednotka. Je slabě vyzbrojená a pancéřovaná, je ale rychlá a může se pohybovat po souši i po vodě. Je dobrá na obsazování SA třeba na ostrovech apod.
Light Tank - malý tančík - těžké jednotky soupeře s ním příliš nepotrápíte, ale je rychlý (jednotka těchto tanků může třeba rychle dobýt chybě bráněnou SA nepřítele)

Všechny tyto jednotky můžete vyrobit v lehké továrně (Light Factory). Kromě ní si můžete postavit ještě těžkou továrnu (Heavy Factory) a námořní dok (Marine Factory). V nich můžete vyrábět tyto jednotky:

Battle Tank - střední tank s vyváženým poměrem ceny, rychlosti, pancíře a výzbroje. Jednotka těchto tanků je velmi dobrým argumentem při finálním obsazování nepřátelské základny...
Heavy Tank - nejtěžší a nejdražší tank ve hře - je velmi dobře chráněn, je ale velmi pomalý. Je velmi dobrý při obranných bojích, či jako předsunutá ochrana MLRS (viz dále).
MLRS - raketomet. Má dlouhý dostřel a smrtící účinek. Je ale velmi zranitelný a při nasazení v boji je nezbytné jej dobře chránit pancéřovanými jednotkami!
Helicopter - vrtulníky jsou velmi rychlé a mocné - malá jednotka vrtulníků vyřídí velmi rychle každou nepřátelskou budovu. Jsou však slabě chráněné proti těžkým tankům - nenasazujte je do míst s koncentrovaným výskytem těžkých jednotek soupeře...
Gunboat - dělový člun je rozhodující námořní jednotka, umí ale vyřídit i jednotky na souši.

K dokreslení je třeba ještě zmínit nezbytnou budovu Construction Yard - to je centrum vaší(nepřátelské základny, umožňuje stavět další budovy. Pak již zmíněné Strategic Building, které vám dodávají zdroje. Můžete stavět i obranné zdi (Walls) a obranné věže (Plasma Tower) - ty střílejí velmi účinné rakety na dlouhou vzdálenost a pamatujte na to zejména při dobývání nepřátelské základny.

 

Pár postřehů ke hře

Čas je smrtící nepřítel...
... zejména pro vás, ale naučíte-li se jej využívat, tak pro vaše nepřátele! SA totiž patří k těm typům RTS, kde jde doslova o první vteřiny. Musíte rychle vyrazit obsadit všechny  dostupné strategické základny, na nějaké rozkoukávání se po bitevním poli není vůbec čas (nota bene nemůžete ovlivnit ani rychlost hry). Důležité je dobré studium mapky bitevního pole od vaší špionážní družice na začátku mise, v některých kolech se ale nevyhnete tomu, že první pokus prostě věnujete obhlídce terénu a pak teprve si kolo zahrajete "naostro".

Jednotky - málo typů, ale velmi vyhraněné...
Ano, druhů jednotek není mnoho, ale velmi se od sebe liší a využívání jejich schopností patří k nezbytným podmínkám úspěšné hry zejména v pokročilejších úrovních. Špatně připravený útok může smést vaši početnou jednotku lehkých tančíků dvěma obrannými věžemi z povrchu planety, šikovně umístěný a chráněný MLRS nadělá v nepřátelských uskupeních opravdickou paseku apod..

 

Co bych hře vytknul?

Inu - co na tomto světě je dokonalé?  Ani Strategic Assault se pár pochybením nevyhnul, nejsou však fatální pro hru jako takovou. Nejde upravovat rychlost hry. Několik chybiček je na ovládacím designu - třeba při stavbě budov se musíte poměrně přesně trefit do místa stavby. Zvuky a hudba taky nejsou úplně dokonalé. Misí je poměrně málo (15).

Všechny tyto chybičky ale nemohou zastínit jeden neoddiskutovatelný fakt - Strategic Assault je skvělá hra. Je velmi rychlá a přímočará, má spád a nudit se u ní nebudete. Milovnici Command & Conquer se zde budou cítit jako doma. To vše v kombinaci s velmi dobrou cenou i připravovanými dalšími úrovněmi hry, dělají ze hry opravdu nepominutelný a brilantní kousek PocketPC software!

 

 

Strategic Assault

Real-time strategie pro PocketOC

Autor: Xen Games
Verze: 1.8
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PocketPC
Cena: $ 5,99

Hodnocení Palmare.cz

+ výborná hratelnost a spád, jednoduché ovládání

- drobnosti (viz závěr recenze)

 
Hratelnost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení


 

 

 

Autor:
Nejčtenější

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Který letošní Samsung se vám líbí nejvíc?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Další z rubriky

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...
Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené reklamy. Zobrazovat se budou na domovské...  celý článek

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...
Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody. Obratem jej žádá o upřesnění místa,...  celý článek

Ilustrační snímek
S těmito aplikacemi se o dovolené neztratíte. Najdou let i levný hotel

Místo slovníku, mapy a průvodce už řada lidí vyráží na dovolenou na neznámé místo jen se svým telefonem. V mnoha situacích je totiž neocenitelným pomocníkem....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.