Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Štědrý den: Rekord v posílání SMS

aktualizováno 
Lidé poslali na Štědrý den 30 milionů textových zpráv SMS, což je o třetinu víc než ve stejný den v roce 2000. Oskar se potýkal s problémy.
Rekordních přibližně 30 milionů krátkých textových zpráv SMS odeslali o Štědrém dnu zákazníci tří tuzemských mobilních operátorů. Ve stejný den loni to bylo zhruba o třetinu méně. Sítě neměly vážnější problémy, sdělili ČTK mluvčí firem. Zatímco sítě Eurotelu a Radiomobilu zažily největší nápor odesílaných vzkazů dopoledne kolem 11:00, Český Mobil měl špičku po 17:00.

V síti Eurotelu podle mluvčího Jana Kučmáše uživatelé odesílali v době největšího náporu zhruba 54 000 zpráv za minutu, což je historický rekord. Počet SMS se zvýšil z loňských deseti milionů na 15 milionů. "Odpovídá to nárůstu počtu našich zákazníků v posledním roce," uvedl mluvčí. Během Štědrého dne a 25. prosince firma zároveň aktivovala 70 000 nových zákazníků. Tyto aktivace přitom podle mluvčího tvoří menšinu, protože většina lidí se do sítě připojí okamžitě po koupi nové telefonní sady.

Konkurenční RadioMobil zaznamenal 12,5 milionu odeslaných zpráv oproti 10,3 milionu loni. Podle mluvčího Petra Stoklasy tento údaj nezahrnuje zprávy posílané ze zahraničí a naopak jsou do něj započítávány i vzkazy cizinců, kteří v tuzemsku využili roaming RadioMobilu. Za hodinu uživatelé sítě Paegas poslali 790 000 zpráv. Zhruba 93 procent tvořily zprávy odesílané z mobilních telefonů a zbytek různé aplikace.

Český Mobil zaznamenal podle mluvčího Igora Přerovského necelé tři miliony odeslaných SMS. "Ve špičce se jejich počet oproti běžným dnům zvýšil o 300 procent," uvedl. Mobilní síť Oskar v té době přenášela mezi 100 a 120 zprávami za vteřinu. Mezi 17:00 a 23:00 pak aktivační centrum firmy zcela vytížili zájemci o zprovoznění nového mobilního telefonu. Počet hovorů proti běžnému dnu stoupl o 30 procent. Paradoxně dávno před začátkem špičky měl Oskar problémy s doručováním textových zpráv SMS. Podle dostupných informací tak v průběhu dne došlo ke ztrátě či problematickému doručení až jedné pětiny odeslaných zpráv. Společnost problém odstranila okolo 16. hodiny.

V ČR by mělo být na konci roku okolo sedmi milionů uživatelů mobilních telefonů proti 4,3 milionu na začátku roku 2001. Eurotel měl v listopadu tři miliony klientů, RadioMobil získal na začátku října 2,5miliontého zákazníka a Český Mobil měl koncem září 680 000 zákazníků.

Autoři: ,Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nejbohatší Čech by mohl vytvořit operátorské impérium

Španělská Telefónica působila v Česku osm let, mobilní operátor pod značkou O2...

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera měla podat nabídku na odkup čtyř operátorů ve střední a jihovýchodní...Najdete na iDNES.cz