Mobil, telefon

Mobil, telefon | foto: Profimedia.cz

Stát bude přispívat chudým na telefonování

  • 368
Vláda těsně před svým odchodem schválila příspěvek na telefonování pro 260 tisíc chudších lidí a tělesně postižených. Každý měsíc mohou dostat od státu dvě stě korun.

Ministerstvo financí  na to bude muset najít každý rok zhruba půl miliardy korun.
Příspěvek mohou dostat ti, kdo mají průkazku tělesně postiženého nebo měsíční příjem pod hranicí životního minima.

Dosud stát uznával úlevy při telefonování jen 60 tisícům invalidů. U telecomu nemuseli platit měsíční paušál. To se od července změní. 

Tělesně postižení a nově i 200 tisíc lidí s nižším příjmem budou dostávat příspěvek na volání. Novinkou je i to, že tento příspěvek půjde využít jak pro volání z pevné linky, tak i z mobilu.

„To doposud nešlo, přitom třeba lidé na vozíku více používají mobilní telefon,“ vysvětluje ministryně informatiky Dana Bérová, která vládě návrh předkládala. Nařízení vlády už nikdo další schvalovat nemusí, neboť jen upřesňuje pravidla pro už schválenou novelu telekomunikačního zákona. 

Kdo si může zažádat?

O dvěstěkorunový příspěvek na telefon bude moci požádat s potvrzením z vybraného obecního úřadu například jednotlivec s měsíčním příjmem nižším než 4420 korun nebo matka se třemi nezletilými dětmi, jejíž příjem nepřesahuje zhruba 11 tisíc korun.

Příspěvek dvě stě korun bude nárokovat člověk, ať už postižený nebo sociálně slabý, u svého telekomunikačního operátora. Doposud to byl jen Český Telecom, ale nově k němu přibude pravděpodobně i jeden mobilní. Ti pak peníze za slevy na telefonování vyberou od telekomunikačního úřadu, který by je měl dostat ze státního rozpočtu.

Který z operátorů bude od července poskytovat slevy na telefon musí do konce měsíce určit telekomunikační úřad.

Pro šedesát tisíc zdravotně postižených nový výměr znamená paradoxně zhoršení, protože doposud měli zdarma pevnou linku, neplatili měsíční paušál. Nyní dostanou zdarma ze zhruba čtyřsetkorunového měsíčního paušálu jen polovinu.

Vylepšením je platnost telefonního příspěvku i na mobil. Tam se dá u všech operátorů najít minimální paušál okolo dvou set korun, ve kterém mají několik desítek minut v ceně. U Eurotelu a T-Mobilu je nutné měsíčně ke 200 korunám přidat patnáct až dvacet pět korun a dostanou třicet minut volání, u Vodafonu za stokorunu navíc mají volných minut padesát.

Dávka na telefon tak doplňuje řadu dávek pro takzvaně sociálně potřebné, tedy občany s příjmy pod životním minimem, kteří mohou žádat o příspěvky na bydlení, rekreaci a podobně.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové se do skupiny sociálně potřebných vejdou nejen jednotlivci, ale i matky samoživitelky, nebo rodiny s více dětmi, důchodci či dlouhodobě nezaměstnaní.

Podmínkou získání příspěvku na telefon je doba pobírání dávek sociální péče delší než šest měsíců. Pro telekomunikačního operátora jako potvrzení stačí zdravotně postiženým průkaz ZTP, sociálně potřební musí získat potvrzení pověřeného obecního úřadu. Tedy tam, kam si chodí pro dávky sociální péče. Úřad také posuzuje, jestli člověk nebo rodina do skupiny sociálně potřebných spadá.