Starší telefonní karty lze někdy znovu nabít

V diskusi k článkům o telefonních kartách Českého Telecomu se objevila zajímavá informace o tom, že lze znovu použít starší, již vytelefonované karty. Zeptali jsme se Roberta, který nám před časem poskytl k vyzkoušení několik nekonečných telefonních karet, zda je to možné, za jakých podmínek a co je k tomu zapotřebí.
V diskuzi o falešných telefonních kartách na našem serveru se objevil příspěvek jednoho čtenáře, ve kterém se praví, že je možné za určitých podmínek znovu naplnit již vytelefonovanou starší kartu. Jde o kartu vyrobenou firmou Schlumberger s čipem v průhledném pouzdře. Podle něj jedna starší série těchto karet nemá zničenou pojistku, která znemožňuje opětovný zápis dat do chráněné oblasti čipu. Kartu tak lze údajně vytelefonovat, poté ultrafialovým světlem vymazat, znovu naprogramovat a následně opět použít k telefonování.

Podle jiného příspěvku v téže diskuzi mají pojistku neporušenu i některé novější karty, jistou potíž u nich ale představuje omezený počet jejich recyklování, které je možné opakovat jen asi třicetkrát. Ovšem i třicetinásobné použití jedné karty je jistě nezanedbatelným úspěchem. "Zvlášť, když si uvědomíte, že si do karty můžete najednou naprogramovat až 120 jednotek, nezávisle na tom, jakou hodnotu měla karta při nákupu," podotýká k tomu Robert.

Výmaz lze provést poměrně jednoduše za pomoci rozbité výbojky - její světlo má totiž velkou složku v ultrafialové části spektra, jehož pomocí se ionizuje struktura paměti v kartě, čímž dojde k rozptylu náboje, který určuje, zda je v bitu zapsaná jednička či nula. Na čip je nutné svítit zespodu a trochu jej poodkrýt odstraněním plastu skalpelem. Po vymazání jsou ve všech buňkách nuly, které automat při odepisování kreditu z karty mění postupně na jedničky. Podle Roberta by správnou volbou výbojky bylo možné zvýšit počet recyklací karty. Právě mazání prý paměti škodí nejvíce.

Naší otázce, zda je tedy kartu možné znovu naplnit, se Robert jen zasmál: "Jasně, že to možné je. Je k tomu zapotřebí jen docela jednoduchý programátor, který si můžete připojit k pécéčku třeba přes paralelní port místo tiskárny, přirozeně prográmek a již zmíněná výbojka. Největší problém ale asi budete mít při hledání karty s funkční pojistkou. Jednu dobu jsem se takovou kartu pokoušel bez úspěchu najít, ale vím, že existují. Kamarád několik takových měl. Bez pojistky totiž kartu sice vymažete, ale už nejde zapsat chráněná oblast, kam se zapisuje hlavička, bez které automat kartu odmítá."

Informaci o tom, zda by mohla existovat celá třistatisícová série karet s funkční pojistkou, Robert nepotvrdil, ale ani nevyvrátil: "Nikdy jsem karty nesbíral, spíš jsem hledal technická řešení, jak automat obelstít pomocí karet, o kterých už jste psali v předchozím článku. Víte, pojistka se přepaluje poměrně velkým záporným napětím, určitě tam dochází k lokálnímu ohřevu, který, kdyby trval příliš dlouho, by mohl poškodit zbytek čipu. Je docela možné, že se najdou karty, které mají tuto pojistku sice přepálenou, ale špatně, takže přístup k chráněné zóně může být zachován. Pokusím se nějakou takovou kartu najít a dám vám když tak vědět."

Robertův názor tedy potvrzuje, že některé starší karty lze znovu naplnit. Popis funkce telefonní karty jsme přinesli již dříve v článku Jak funguje telefonní karta?. Pokud se Robertovi skutečně povede nějakou starou kartu znovu nabít, napíšeme o tom více.