Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starší bezdrátové telefony skončí

aktualizováno 
Od konce letošního roku bude platit zákaz prodeje bezdrátových telefonů pracujících ve standardu CT1, CT1+ a CT2, časem dojde i na zákaz jejich provozu. Uvolněné frekvence by měly v budoucnu zkvalitnit vlastnosti GSM sítí.

Český telekomunikační úřad rozhodl o ukončení  provozování  analogových aplikací CT1 a CT1+ v pásmu 900 MHz  a o postupném ukončení  provozování digitálních aplikací  CT2 ve stejném pásmu. Od 31. 12. 2002 bude prodej  bezdrátových  telefonů pracujících v těchto standardech zakázán, jejich používání je však povoleno do konce roku 2007. Od příštího roku byste na pultech obchodů měli najít jenom bezdrátové telefony pracující v digitálním standardu DECT.

Směrnice ČTÚ se řídí rozhodnutím Výboru pro elektronickou  komunikaci (ECC; součást organizační  struktury Evropské konference poštovních a telekomunikačních správ CEPT), který 15.11.2001 schválil usnesení o  ukončení provozu bezdrátových telefonů pracujících ve standardu CT1, CT1+ a  CT2.

uvolněná pásma CT1 CT1+ CT2
914 - 915 / 959 - 960 MHz 885 - 887 / 930 - 932 MHz 864 - 868 MHz

Co je DECT?

Systém  bezdrátových telefonů evropské normy DECT (Digital European Cordless  Telephone; po rozšíření mimo evropská území Digital Enhanced Cordless Telephone) je digitální  radiový  telefonní systém s vysokou hustotou kanálů. Pracuje v pásmu  1800 MHz a navazuje na digitální stadard CT2, který funguje v pásmu 900 MHz. Standard  DECT je definován poměrně  volně, a proto se skupina výrobců  dohodla na dodatku DECT GAP (Generic Access  Profile). Tento dodatek  stanovuje, že zařízení jednotlivých výrobců spolu mají  vzájemně komunikovat  - například sluchátko se může přihlásit   na základnovou  stanici jiného výrobce. Díky tomuto dodatku  je také možné předávání  alfanumerických informací na displej  sluchátek všech výrobců, přepojování a využívání dalších  funkcí, které jsou potřebné především v síti několika radiozákladen. Přenos hlasu v systému DECT je zabezpečen šifrováním a obdobnými  mechanismy  autentifikace a verifkace jako v síti GSM, takže hovor nelze odposlouchávat ani  využívat neoprávněně přihlášený  terminál. Systém  DECT umožňuje, aby sluchátka pracovala buď s jednou  radiozákladnou  (klasický bezdráový telefon), nebo v buňkové síti, kde je radiozákladen více. Jejich radiový signál se překrývá (celulární  síť obdobná  síti GSM). I při zachování nízkého vysílacího výkonu (10m W) je možné pokrýt velké areály. Více se o technologii DECT dočtete zde.

Proč budou standardy CT1, CT1+ a CT2 zakázány?

Důvodem zákazu je vytvoření  podmínek pro rozšíření služeb GSM v rámci tzv. pásma E-GSM. Starší standardy pracovaly v blízkosti spektra vyčleněného pro GSM standard využívá pro příjem pásmo 890 - 915 MHz, pro  vysílání pásmo 935 -  960 MHz. Rozšířené GSM pásmo (E-GSM; Extended GSM) je verze GSM posílená o 10 MHz - pásmo pro příjem  880 - 915 MHz, pásmo pro vysílání 925 - 960 MHz. Oněch 2 x 10 MHz by po roce  2007 nemohlo zkvalitnit vlastnosti GSM sítí. Pokud by totiž  ČTÚ tyto frekvence  skutečně přidělil mobilním operátorům,  znamenalo by to zvýšení počtu přenosových  kanálů o 50. Rozestup nosných vln je 200 kHz, do uvolněných 20 Mhz se tedy  vejde  50 kanálů pro obousměrný přenos. Díky většímu počtu  kanálů se zvýší kapacita  sítě a omezí se rušení (interference).

Pokud si v současné době koupíte bezdrátový telefon pracující ve stanardu CT1, CT1+ CT2, počítejte s tím, že ho budete moci používat pouze do konce roku 2007. Doporučujeme vám proto koupit si telefon s digitálním standardem DECT GAP, který má mnohem větší možnosti; tento systém se navíc stává celoevropskou normou. Používání nehomologovaného telefonu může být pokutováno, výše postihu se různí podle toho, jak závažné problémy jste  používáním neschváleného přístroje způsobili. Jde však často o sumu v řádu desetitisíců. Pokud si nejste jisti, zda váš bezdrátový telefon normy ČTÚ splňuje, podívejte se na seznam schválených přístrojů.

Po roce 2007 nebudete smět používat např. tyto telefony (kliknutím na obrázek zobrazíte podrobnosti)

Ascom Xenia plus

Telson TCP-999

Panasonic KX-T9300CZ

Daewoo DCP - 1000
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Smartphone s obří baterií se inspiroval top samsungem. Cena je pětinová

Bluboo S3

Čínští výrobci opakovaně dokázali, že umí občas doslova kouzlit. Na trh nyní míří další cenově zajímavý model, jehož...

Stojí od devíti do 22 tisíc, přitom vypadají skoro stejně

Rodina modelů Huawei P20: P20 Pro, P20 a P20 lite

Modelová řada Huawei P20 letos čítá tři modely, které cílí na rozdílné publikum. Odlišnosti jsou nejen v ceně, ale také...

Diskontní Huawei P20 se představí už zítra. V Evropě ale ušetříme později

Honor 10

Huawei nedávno uvedl zcela novou řadu P20, ovšem v chrlení smartphonů evidentně nehodlá polevit. Nejbližší chystanou...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!Najdete na iDNES.cz