Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stanovisko POINT.X k prohlášení firmy Psion PLC

  12:09aktualizováno  12:09
(Psion PLC se vrací ke kořenům)

Dne 11.7.2001 vydala britská firma PSION prohlášení, ve kterém oznamuje restrukturalizaci divize Psion Digital a současně i změnu hlavního zaměření z hlediska produktů. Uvedené prohlášení je často zjednodušeně a ne zcela správně interpretováno, považujeme proto za účelné podat obšírnější vysvětlení tohoto kroku a jeho důsledků - a to jak z hlediska budoucnosti vlastního Psionu, tak i lokálního výhradního distributora pro ČR a SR, tj.firmy POINT.X s.r.o.

Obsahem prohlášení byla radikální restrukturalizace a zeštíhlení divize Psion Digital, tedy té části, která se zabývá vývojem a distribucí kapesních počítačů typu palmtop (Psion Revo, Psion Series 5mx). Důraz v mateřské firmě bude nyní kladen na ostatní aktivity, zejména v oblasti přenosných zařízení pro podnikové systémy (Psion Teklogix).

Spotřební trh mobilních přístrojů zažívá v současnosti krizi a přebytek nabídky za celou svou historii. Pro ilustraci je možné uvést např. současné potíže firmy Palm Inc. nebo řady výrobců mobilních telefonů. Do této oblasti navíc v příštím roce již razantně vstoupí s novými zařízeními na bázi operačního systému Epoc řada silných firem z oblasti spotřební elektroniky, které jsou partnery Symbianu - Nokia, Sony, Sanyo...

Kapesní počítače a komunikátory se tak stále více stávají komoditou, kde prvořadý význam hrají nízké výrobní a distribuční náklady. Psion je naopak firmou, která se po většinu své dvacetileté historie pohybovala v úzké, specializované oblasti, kde hlavním konkurenčním faktorem byla inovace a technická kvalita výrobků.

Rada ředitelů Psion PLC proto po analýze situace vyhlásila strategii, která by se dala nazvat "návratem ke kořenům": Psion se v budoucnu nebude už přímo zaměřovat na spotřební trh mobilních zařízení, jeho klíčovým cílem jsou podnikové aplikace. Spotřební trh bude v budoucnu oslovován pouze nepřímo - prostřednictvím licencování operačního systému firmou Symbian, ve které má Psion významný podíl a licencováním technologií jiným výrobcům.

Divize Psion Digital bude výrazně zeštíhlena a soustředí se na následující hlavní cíle:
(a)vývoj a licencování technologií Psion -je tedy zřejmé, že s technologiemi "Psion" se budeme v budoucnu setkávat ve výrobcích firem, které lépe než Psion ovládají spotřební trh
(b) podporu a dodávky současného sortimentu Psion Digital (Revo, Series 5mx), stávající sortiment kapesních počítačů tedy pokračuje BEZ OMEZENÍ
(c) Psion Digital převezme vývoj a dodávky mobilního počítače Psion netBook, který je určen pro aplikace v podnikových systémech (pro tzv."bílé límečky"). Psion Digital současně zastavuje vývoj nového kapesního počítače, využívajícího technologii Bluetooth, který byl plánován pro letošní rok.

Klíčovou aktivitou Psionu bude divize Psion Teklogix, zaměřená na dodávky mobilních systémů pro podnikové aplikace, zejména pro logistiku. Psion Teklogix zaujímá pozici předního světového dodavatele rádiových mobilních systémů a významná je jeho pozice i v dodávkách off-line (tzv."dávkových") mobilních terminálů, kde známým výrobkem je například Psion Workabout. Tato divize je dlouhodobě zisková a je zaměřena na -z hlediska Psionu perspektivní - podnikový trh.

Uvedené prohlášení tedy rozhodně nelze interpretovat jako "konec Psionu", "ukončení výroby" atp., jak vyznívala řada komentářů v uplynulých dnech. Jeho smysl by se dal nejlépe shrnout do věty "cílem firmy Psion nebude nadále dobývání spotřebního trhu, ale firma se zaměří na podnikové systémy".

Z pohledu výhradního distributora pro ČR a SR, firmy POINT.X s.r.o., nepředstavuje tato nová orientace zásadní změnu, protože podnikový trh zde byl vždy hlavním odběratelem a firma má majoritní podíl na dodávkách hand-held počítačů do informačních systémů. Namátkou jmenujme například systém pro pasovou kontrolu Policie ČR nebo odečty elektřiny ve většině energetických podniků. V současnosti úspěšně rozvíjí aktivity v oblasti rádiových mobilních systémů Psion Teklogix, která je perspektivním a dynamicky rostoucím trhem. POINT.X bude beze změny rozsahu pokračovat i v dodávkách PDA přístrojů (Revo, S5mx) a v podpoře uživatelů.

 

Bližší informace:

Point.X, spol.s r.o.,
Praha 1, Truhlářská 3
Tel.22319395, e-mail:pointx@pointx.cz, www:pointx.cz

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Huawei odkládá mobil s ohebným displejem. Místo něj má model pro hráče

Huawei P20 Pro

Huawei má mnoho plánů, kterými chce zaplnit mezery na trhu. Představil herní smartphone, chystá i chytrý telefon s...

Huawei má velké oči. Letos chce dostat Apple na dostřel

Huawei Y7 Prime (2018)

Huawei si vytkl pro letošek cíl prodat 200 milionů smartphonů. Má tak našlápnuto dotáhnou Apple a upevnit si pozici...

Průkopník bezrámečkových smartphonů míří do Evropy. Ukáže se v září

Sharp Aquos S3

První bezrámečkový smartphone se představil v roce 2014 a vypadal skvěle, přitom byl Sharp Aquos Crystal levný...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz