Velké srovnání osmi smartphonů do 5 000 korun. Výběr je velký

  • 43
V kategorii chytrých telefonů do pěti tisíc korun je pořádně nacpáno. Na našem trhu se v ní nabízejí desítky různých modelů, které přitom pochází převážně od čínských značek bez větší tradice. Právě osm takových smartphonů se nám sešlo v redakci a jsou jasně důkazem toho, že si zákazník může hodně vybírat.

Do srovnání jsme zařadili cenově dostupné chytré telefony, které se nám zrovna sešly v redakci. A že jich nebylo v daný moment málo, dokazuje číslo osm. Celkově vzato jsou to docela různorodí reprezentanti. Na své si v této třídě přijdou zákazníci, kteří hledají kompaktní přístroje, i ti, kdo touží po pořádně velkém displeji.

Kapitola 1 Osm rozdílných soupeřů

Na druhou stranu sestava porovnávaných kousků jasně ukazuje, že ve světě chytrých telefonů opravdu malým displejům asi definitivně odzvonilo. Čtyři porovnávané kousky totiž mají pětipalcový displej, čtyři pak úhlopříčku 5,5 palce. Až na jednoho zástupce s Full HD panelem mají všichni soupeři „pouze“ HD rozlišení, které ale bude většině uživatelů bez problémů stačit.

Zajímavé je celkově pozorovat rozdíly ve výbavě a zpracování jednotlivých modelů. Pět z osmi smartphonů má čtečku otisků prstů, už i v této cenové kategorii je v podstatě nutností použití kovu v konstrukci těla. Většinou jen ve formě rámečku, ale někdy najdeme i více. Fotoaparáty mají ve většině případů rozlišení 13, někdy 8 megapixelů a už dávno nepatří mezi zbytečnou součást výbavy. V praxi sice neoslní, ale jejich kvalita je dostačující.

Žádný z osmi soupeřů pak vlastně nenese žádnou věhlasnou značku. Paradoxně neznámější v globálním pohledu je Xiaomi Redmi 3s, které je prvním modelem této značky, jež podporuje naše frekvence LTE. Se 16 GB paměti vyjde na 4 000 korun. Dva zástupce má v porovnání značka Coolpad. Typ Torino je starší s Androidem 5.1, ale čtečkou otisků prstů, osmijádrem a 3 GB RAM. Ten vyjde na 5 000 korun. Model Modena 2 sice čtečku nemá a má trochu méně výkonu, ale je elegantnější, má kompletní české LTE a stojí o tisíc korun méně.

Nejlevnějším zástupcem v porovnání je nedávno testované Zopo Color F2, které se solidní výbavou bez zásadních ústupků vyjde na zhruba 3 200 korun. Málo známým zástupcem je pak španělský smartphone Mobiola Sigma s velkou 4 000mAh baterií a cenou těsně pod 4 000 korun. Pak jsou v testu také dva čerství nováčci na českém trhu: britský STK Hero X s vpravdě kvalitním zpracováním, ale místy drobnými ústupky, který vyjde na lákavých 3 790 korun. Druhou novinkou je smartphone od výrobce routerů TP-Link. Nese název Neffos X1 a cena by měla lehce překročit hranici 5 000 korun, rovněž se snaží lákat na prémiové zpracování.

A konečně, závěrečným zástupcem je operátorský smartphone Vodafone Smart ultra 7, který vyjde na 4 977 korun a jako jediný má onen Full HD displej.

Jednotlivé soupeře vám představíme v následujících kapitolách tohoto článku.

Kapitola 2 Coolpad Modena 2

Model Modena 2 patří k nejnovějším modelům čínské značky Coolpad, která stoupá vzhůru nejen na domácím trhu, ale také na některých trzích světových. Netají se tím, že chce dodávat solidní smartphony za atraktivní ceny a Modena 2 tento fakt ztělesňuje.

Za cenu čtyři tisíce korun mu v podstatě na první pohled není co vytýkat. Je to smartphone s velkým 5,5palcovým HD IPS displejem, na danou úhlopříčku není dokonce nijak přerostlý. Standardem je tu dvousimkové provedení a důležité je zmínit kompletní podporu českých LTE frekvencí, tedy i těch nízkých – 800 a 900 MHz. Ačkoli se může zdát, že to není příliš důležité, opak je pravdou, tato podpora není takovou samozřejmostí, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Výbava je tu vcelku standardní, operační systém Android 6 s přijatelnými úpravami od výrobce tu pohání čtyřjádro Mediatek, telefon disponuje 2 GB RAM a má solidních 16 GB vnitřní paměti. Fotoaparát má rozlišení 8 megapixelů a světelnost objektivu f/2.2 naznačuje, že na noční focení to není ideální, ale celkově foťák rozhodně není špatný. Upřímně, žádný z testovaných modelů na tom není špatně, ale také se žádný nemůže ucházet o titul fotomobil roku. Zrovna podle kvality fotoaparátu se asi není nutné mezi soupeři rozhodovat, jejich výkon je v mnohém hodně podobný.

Coolpad Modena 2

Z moderních prvků výbavy nám u Modeny 2 chybí jen NFC, což asi nemusí cílovou skupinu příliš trápit. Není tu ani čtečka otisků prstů a to je jedna z věcí, která nás nutí uvažovat, jestli se víc než Modena 2 nevyplatí některý ze soupeřů. Čtečka je totiž velmi pohodlná věc. Jenže tak jednoduché to není, Modena 2 je totiž velmi dobře zpracovaný smartphone, který vypadá dražší, než kolik stojí. Rám je kovový, záda plastová, ale neodnímatelná a zpracování je opravdu překvapivě dobré. Na 5,5palcový kousek také Modena 2 sedí dobře v ruce, díky zaoblenému tvarování zad je telefon příjemně tenký.

Takže, kdo nepotřebuje čtečku a chce trochu šetřit, určitě bude s Coolpadem Modena 2 spokojen.

Kapitola 3 Coolpad Torino

Druhým zástupcem čínské značky je Coolpad Torino. Velikostně je shodný s Modenou 2, i displej je v podstatě stejný. Jenže je tu starší Android 5.1, ale na druhou stranu osmijádro Snapdragon 617 a 3 GB RAM, což slibuje solidní výkon. Otázkou je, jestli ho někdo v této cenové kategorii ocení, ale třeba pro hraní náročnějších her je Torino asi nejvhodnějším kusem ze všech srovnávaných soupeřů.

I další výbava je solidní. Je tu LTE, ale chybí podpora „vodafoní“ frekvence 900 MHz, ostatní podporovány jsou, takže zákaznicí zbývajících dvou operátorů by si měli LTE užít bez problémů. Foťák povýšil na 13 megapixelů, čelní má megapixelů pět. Paměť je tu opět 16 GB, nechybí slot na microSD karty, který je hybridní a tudíž může pojmout namísto paměťovky i druhou SIM. Opět chybí NFC, ale je tu již zmiňovaná čtečka otisků prstů.

Coolpad Torino

V řadě detailů je tedy Coolpad Torino trochu napřed před novějším modelem Modena 2, ale v čem navrch nemá, to je zpracování. Tělo v kombinaci kovového rámu a lesklého plastu nevypadá tak luxusně jako u Modeny 2, byť špatně na tom určitě není. Baterie je opět nevýměnná.

Celkově je Coolpad Torino určitě lákavý smartphone, ale trochu otálíme s tím, zda je s cenovkou 5 000 korun tou pravou volbou. Kdo nepotřebuje výkon, nakoupí podobný přístroj i levněji.

Kapitola 4 Mobiola Sigma

Mobiola není zrovna dvakrát známou značkou a její model Sigma také není nejmodernějším výkřikem techniky. Dokazuje to i přítomnost staršího Androidu 5.1, který je ale k dispozici v relativně čisté formě bez úprav. Sigma má ovšem oproti soupeřům dva zásadní trumfy – výdrž baterie a záruku. Výrobce totiž poskytuje na smartphone nadstandardní záruku v délce tři roky. A akumulátor modelu Sigma má kapacitu pořádných 4 000 mAh. Očekávejme bez problémů výdrž dvou dnů na jedno nabití ve velkém zápřahu a tři až čtyři dny při klidnějším používání.

Kvůli baterii je Sigma trochu tlustší smartphone, v pase měří 10,5 mm, což je ze soupeřů určitě nejvíce. Na druhou stranu s pětipalcovým displejem je docela kompaktní, takže do kapsy vklouzne snadno. Zpracování neohromí, z porovnávaných kousků je asi nejslabší, ale na druhou stranu moc důvodů ke kritice tu není.

Mobiola Sigma

Trochu slabší je i fotoaparát. Pozor, specifikace mohou slibovat rozlišení 13 megapixelů, ale to jde pouze o softwarový upscaling, který je naprosto zbytečný a naopak kvalitě snímků ublíží. Ve skutečnosti je snímač osmimegapixelový, nečekejme spousty detailů, ale za dobrého světla jsou obrázky docela solidní.

Výbava je jinak vcelku obvyklá. Displej má HD rozlišení, je tu 16 GB vnitřní paměti, podpora dvou SIM, druhý slot je duální, pojme tedy třeba i microSD kartu. Opět chybí NFC, Sigma také nemá čtečku otisků prstů.

S cenou pod 4 000 korun to asi není nejvýhodnější ze soupeřů, ale určitě zaujme ty, kdo chtějí smartphone s dlouhou výdrží baterie, ta je trumfem modelu Sigma. A někoho může potěšit tříletá záruka.

Kapitola 5 Neffos X1

Výrobce síťových zařízení TP-Link se rozhodl, že vstoupí i do světa chytrých telefonů. Udělal to se značkou Neffos, prvním příspěvkem je dvojice modelů X1 a X1 Max. Menší X1 se snaží být takovým prémiovým smartphonem střední třídy a tak tak se vejde cenově do našeho srovnání. Cena je totiž stanovena na 199 eur a ta česká zatím ještě není známa. Nejspíš tak pětitisícovou hranici překročí, ale nemusí to být o moc, navíc se dá očekávat, že v konkurenčním tlaku půjde rychle sehnat i levněji než za oficiální částku.

Zajímavostí smartphonu je třeba fakt, že obě SIM podporují i LTE sítě, aktivní však může být jen jedna. Zaujmout se snaží i výkonem, nový procesor Mediatek Helio P10 s osmi jádry má výkonově nad většinou soupeřů navrch. Nechybí tu ani čtečka otisků prstů, ale třeba není k dispozici NFC, takže výbava zásadně nevybočuje z možností této cenové třídy.

Neffos X1

Neffos X1 chce bodovat svým zpracováním, tělo je tu totiž vyrobeno převážně z kovu a tvary jsou takové, aby měl telefon pocitově v ruce co nejtenčí profil. Opravdu působí v ruce lehoučce, přitom zpracování je kvalitní a působí opravdu dobrým dojmem. Na druhou stranu nám design přijde trochu uhlazený.

Co na nás ale zatím moc velký dojem neudělalo, byl software testovacího kousku. Pravda, šlo o předsériový vzorek, takže výrobce má ještě čas neduhy napravit, ale bude muset opravdu přidat. Určitě se k softwaru detailně vrátíme v klasickém redakčním testu.

Neffos X1 je nejdražším modelem v testu, v některých detailech má nad soupeři navrch, ale nikoli zásadně.

Kapitola 6 STK Hero X

STK Hero X je dalším nováčkem na českém trhu a s cenou 3 790 korun chce být hodně lákavou volbou. Na první pohled je to totiž vcelku prémiový smartphone, má minimalistický design, kterému vévodí pevný kovový rámeček stříbrné barvy. Tělo je z plastu/skla, zpracování je opravdu povedené a to třeba i z pohledu minimálních spár mezi jednotlivými materiály a spoji. Tělo má samozřejmě nerozebíratelnou konstrukci.

Za tyto peníze asi jiný takto dobře zpracovaný smartphone na českém trhu neseženete. Jeho předností je i podpora LTE na obou SIMkartách, výbava je jinak vcelku klasická. Pětipalcový displej má HD rozlišení, je tu 16 GB vnitřní paměti a 2 GB RAM, Android je bohužel ve verzi 5.1 s nějakými drobnými úpravami. Ty ale způsobují, že občas na uživatele i při nastavené češtině vyskočí anglické výrazy. Ve výbavě chybí čtečka otisků prstů nebo NFC.

STK Hero X

U telefonu nám také chybí stavová dioda, která by informovala o nabíjení, nebo podsvícení navigačních tlačítek pod displejem, zaznamenali jsme také některé softwarové nedodělky. STK Hero X je tak na první pohled atraktivní kousek, ale spíše bychom ho doporučili těm, kdo hledají svůj první smartphone. Kdo již nějaký kousek měl, musel by si zvykat třeba na opačné umístění ovládacích tlačítek (jsou na levém boku, namísto obvyklého pravého).

Celkově je STK Hero X takový smartphone plný protikladů. Za výtečnou cenu nabízí skvělé zpracování a vlastně i solidní výbavu, ale v praxi je tu několik drobných ústupků, které by mohly zkušenější uživatele štvát.

Kapitola 7 Vodafone Smart ultra 7

To Vodafone Smart ultra 7 je jakousi jistotou a stálicí v našem testu. A může se zdát, že je to jasný kandidát na vítěze, vždyť třeba jako jediný ze srovnávaných modelů nabízí na úhlopříčce 5,5 palce rozlišení Full HD. Displej je viditelně lepší než u většiny soupeřů, ale nemusí to být vítězný důvod. Někomu může naopak chybět podpora dvou SIM, jakožto operátorský telefon Smart ultra 7 druhou SIM nepodporuje.

Ani zpracování a design nepatří na vrchol mezi naší osmičkou. Tělo je převážně plastové, kovový je tu jen rámeček po bocích. Slícování není tak precizní jako u soupeřů a vzhled je méně uhlazený. Ale i tak je Smart ultra 7 elegán. Někomu navíc může vyhovovat, že jeho konstrukce je rozebíratelná a v těle tak najdeme i výměnnou baterii. Ta má navíc velmi solidní kapacitu 2 960 mAh, což zaručuje nadprůměrnou výdrž baterie.

Vodafone Smart ultra 7

Výbava je jinak nejrozsáhlejší ze všech soupeřů. Krom Full HD displeje to potvrzuje osmijádro MediaTek 6755, 2 GB RAM nebo třináctimegapixelový hlavní fotoaparát, který má dobrou výstupní kvalitu. Čtečka otisků prstů je tu umístěna pod displejem v home tlačítku, je to jediný smartphone ze srovnávaných, který vsadil na toto řešení. A vlastně jediný s mechanickým tlačítkem pod displejem.

Vodafone Smart ultra 7 nepůsobí nejprémiovějším dojmem ze soupeřů, na druhou stranu je z hlediska výbavy určitě nejnadupadnějším kouskem a to může být pro mnohé uživatele docela důležité. Dokáže totiž uspokojit i ty náročnější.

Kapitola 8 Xiaomi Redmi 3s LTE

Xiaomi platí za značku pro znalce, kteří hledají výkonný smartphone za atraktivní cenu. Model Redmi 3s sice není nejvýkonnější v testu, procesor Snapdragon 430 a 2 GB RAM ovšem stačí na solidní základ, který bude středně náročným uživatelům určitě vyhovovat.

Redmi 3s je jedním z nejkompaktnějších telefonů v našem srovnávacím testu, krom pětipalcového HD displeje je to totiž zároveň telefon s velmi uhlazeným designem. Ten se nese v duchu minimalistických linek a jednoduchých tvarů. Přechod boků do zad je příjemně zaoblen tak, že Redmi 3s skvěle padne do ruky – asi nejlépe ze srovnávaných kousků, soupeřem mu v tom je snad jen Neffos X1. Většina těla je tu z kovu, plast se nachází na horní a spodní straně zad. Zpracování je opravdu výborné a Redmi 3s působí vpravdě prémiovým dojmem, na druhou stranu si na nic nehraje a třeba z čelní strany vypadá docela obyčejně. Oceňujeme drobný rámeček kolem krycího skla displeje, který vystupuje nad jeho úroveň a zmírňuje riziko poškrábání.

Co ovšem zní téměř neuvěřitelně, je kapacita baterie tohoto modelu. Do těla s tloušťkou 8,5 mm se totiž vešel akumulátor s kapacitou 4 100 mAh, o malinko tak tohle tenčí a kompaktnější Xiaomi překonává smartphone Mobiola Sigma. Výdrž baterie je tu stejně skvělá, možná i o trochu lepší a to díky uživatelskému prostředí MIUI, které běží na Androidu 6.0.

Xiaomi Redmi 3s

To zároveň ovšem může některé uživatele trochu odradit. Dává totiž hodně možností, jak si svůj smartphone do detailu nastavit a někdy je potřeba se v těchto nastaveních vyznat. To když zrovna telefon nedělá to, co bychom si představovali. Je to tedy spíše přístroj pro již zkušenější uživatele, kteří hledají kvalitní smartphone za rozumnou cenu.

Jak jsme již zmiňovali, výbava je solidní, včetně u Xiaomi premiérové podpory českých LTE frekvencí 800 a 900 MHz. Nechybí pohotová čtečka otisků prstů na zadní straně, opět tu ale není NFC. Telefon je dvousimkový, druhý slot ale může namísto SIM obsadit microSD karta. Pochvalu zaslouží i fotoaparát se světelností f/2.0 a třináctimegapixelovým rozlišením. Patří určitě k nejlepším v testu.

S cenou 4 000 korun za verzi se 16 GB paměti a 2 GB RAM nebo 4 700 korun za 32 GB a 3 GB RAM je Xiaomi Redmi 3s, které za ně žádá Xiaomimobile.cz, jsou jasnou volbou zkušenějších uživatelů. A nadchne výdrží baterie.

Kapitola 9 Zopo Color F2

Nejlevnějším zástupcem v našem testu je Zopo Color F2. S cenou 3 200 korun by již téměř mohl patřit do úplně základní třídy nejlevnějších smartphonů, ale překvapivě tomu tak není. Jeho výbava totiž zcela odpovídá tomu, co předvádí soupeři. Displej s úhlopříčkou 5,5 palce má HD rozlišení, nechybí tu čtečka otisků ani kovový rámeček.

Zpracování je trochu obyčejnější, ale rozhodně ne odfláknuté, jen ve srovnání prostě najdeme i luxusnější kousky. Trochu obavy může vzbuzovat pouhý 1 GB RAM, který se musí postarat o běh Androidu 6.0. Systém ale není příliš upraven a méně náročným uživatelům bude Color F2 stačit, ti zkušenější a náročnější by ale mohli narazit na limity modelu. Naopak vnitřní paměť má klasickou kapacitu 16 GB. Plus je tu slot na microSD, který je tentokrát samostatný, takže dvě SIM v telefonu lze bez problémů provozovat bez vlivu na možnost rozšířit kapacitu paměti. To umí Color F2 jako jediný v testu.

Zopo Color F2

Ve výbavě nechybí ani čtečka otisků prstů, LTE tu je také, chybí jen „vodafoní“ frekvence 900 MHz. U displeje je třeba ve srovnání s Coolpadem Modena vidět, že se trochu šetřilo, ale špatný určitě není. Podprůměrný je podle nás fotoaparát, který má osmimegapixelové rozlišení, ale především mizernou světelnost f/2.8.

Zopo Color F2 ovšem rozhodně boduje cenou 3 200 korun je částka lákavá a kompromisy ve výbavě pro mnohé určitě přijatelné. Je to překvapivě dobrý smartphone za překvapivě málo peněz a pokud je třeba šetřit, tohle je ta pravá volba.

Kapitola 10 Závěr

Vybírat cenově dostupný smartphone rozhodně není jednoduché. Krom osmi námi srovnávaných modelů je na trhu ještě mnoho dalších přístrojů. Celkově jich v této kategorii budou desítky. Vždy je ovšem potřeba postupovat podle individuálních požadavků, protože každý chytrý mobil se od toho druhého trochu liší. Jednoznačné doporučení, co si pořídit, v tomto případě snad ani není možné.

Pokud bychom si měli vybrat z osmičky srovnávaných nějaké favority, ani pro nás není volba jednoduchá. Nejspíš bychom se ale při doporučování soustředili na trojici Vodafone Smart ultra 7, Xiaomi Redmi 3s a Zopo Color F2.

Porovnání smartphonů do 5 000 korun

Zopo by doporučení získalo díky nízké ceně a solidní výbavě, se kterou se jednoduše „dá žít“. Telefon dělá kompromisy, ale ne zbytečné a za 3 200 korun je to příjemný přístroj. Xiaomi bychom zase doporučili zkušenějším a náročnějším uživatelům, kteří hledají kompaktní smartphone s dobrou výbavou za příjemné peníze. Ohromí také výdrží baterie, ale není to dle nás nic pro začátečníky. A konečně model od Vodafonu si doporučení zaslouží díky maximální výbavě v testu kombinované se stále přijatelnou cenou. Navíc je jeho dostupnost bezproblémová.

Ještě jedno zvláštní doporučení si snad zaslouží Coolpad Modena 2, který poslouží těm, kdo chtějí větší smartphone s prémiovým zpracováním. Ostatní ze srovnávaných modelů dle nás trochu více „splývají s davem“, ale neznamená to, že nemohou řadu uživatelů zaujmout. V doporučení nám například převládly smartphony s větší úhlopříčkou displeje, soupeří vyhoví těm, kdo chtějí kompaktnější kousek. Každý má navíc nějaké specifikum, které je jeho předností.