SPT Telecom mění strukturu cen pevných linek

aktualizováno 
SPT Telecom oznámil chystané změny cen za pronájem pevných datových okruhů. O co jde? Tentokráte o zjednodušení.
SPT Telecom na středečním setkání s novináři oznámil, že hodlá v brzské budoucnosti změnit strukturu cen za pronájem pevných datových okruhů, tedy analogových i digitálních linek. Kupodivu tentokráte nešlo o tolik populární rebalancování cen, tedy o přestrojené zdražování.

V pronájmu pevných linek u SPT Telecom byl totiž až doposud zmatek. Pokud jste si chtěli koupit pevnou linku, museli jste vědět, přes kolik ústředen půjde a od toho se odvozovala cena. To bylo značně nepohodlné, protože cenovou kalkulaci jste si nemohl provést pohodlně sám, ale až technici SPT Telecom vám dali cifru, nad níž jste neměli jednoduchou kontrolu.

Nyní bude systém jednodušší a bude postaven na geografickém principu. Za pevnou linku zaplatíte v rámci města vždy stejný poplatek, za meziměstskou linku zaplatíte podle kilometrového pásma a za mezinárodní podle zařazení státu do patřičného tarifního pásma. Lhostejno, přes kolik ústředen linka probíhá.

Celá změna vstoupí v platnost od 1. října 1999, kdy začnou platit i nové ceny místních linek, od 1. června již budou platit ceny dálkových linek.

Například dnes oblíbený analogový dvoudrát v rámci města nyní vyjde na cca. 1900 Kč - dnes stojí od cca. 900-2600 Kč podle toho, přes kolik ústředen probíhá. Ušetří tedy ti, kdo jsou ústředně dále, připlatit si budou moci ti, kdo jí jsou blíže. Telecom navíc slučuje sazby za hlasové a datové linky.

Pro někoho se ale geografické dělení může stát problémem. Až doposud byly pevné linky například z příměstských oblastí ležících v rámci UTO, ale nenáležejících již do katastru obce, považovány za linku v místě vedenou přes tři ústředny a tedy oceňovány na maximálně 2600 Kč za měsíc. Nyní budou tyto linky účtovány jako linky v zóně A a tedy za 8560 Kč měsíčně, což je značný skok. Obecně lze říci, že ceny analogových linek v místě vzrostou.

Další zajímavostí je pokles cen digitálních přípojek - trend poklesu cen digitálních okruhů a nárůstu cen analogových okruhů je dnes evidentní a je logickým vyústěním postupující digitalizace sítě i vývojem požadavků klientů. SPT Telecom ale také nabídne speciální sazby pro internetové providery, tedy velkoodběratele - ty ale jsou na osobním jednání.

Geografické dělení je ale to, co SPT Telecom nutně čekalo, pokud chtěl trhu nabízet linky jako jednoduše obchodovatelné zboží. Těžko lze od zákazníka čekat, že bude znát počet ústředen ze Smíchova na Pankrác - nyní je všechno za jednu sazbu.

Nepříjemný je vzrůst cen analogových dvoudrátů v místě, hezký je naopak pokles cen meziměstských a zejména zahraničních digitálních okruhů, kde USA a Kanada sestoupily do nižšího cenového pásma, zatímco Slovensko bylo přeřazeno do standardního pásma sousedních států. Přecenění zahraničních linek potřebuje SPT Telecom jako sůl, již delší dobu jsou totiž jeho ceny za rychlé zahraniční linky poněkud mimo nabídku konkurence. Například linka do USA, oblíbeného přípojného bodu internetových providerů, bude nyní až o 51% levnější. Kromě toho je nabídka rozšířena o rychlosti 155 Mbps a 655 Mbps, tam jsou ceny stanoveny individuálně.

Z hlediska orientace v nabídce lze změnu jen přivítat. K zpřehlednění by měla přispět také webová aplikace nabízející spočítat cenu linky, ta se údajně chystá.

Pro profesionální zákazníky chystá SPT Telecom na konec tohoto roku také nabídku garantované úrovně služeb, tedy finančních postihů pronajímatele datových okruhů v případě, když neplní svoje závazky, typicky, když linka nefunguje tak, jak by měla.

Kompletní ceník platný od 1. října 1999 najdete zde. Ceny za meziměstské a mezinárodní linky jsou platné již od 1. června 1999.

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...

Megapřehled: srovnali jsme nový iPhone XS Max s hlavními rivaly

iPhone XS Max

Apple s novou generací iPhonů opět přepisuje cenové zvyklosti, za vrcholné verze dáte přes čtyřicet tisíc korun....

Nové Apple Watch popletla změna času. Zůstaly viset ve smyčce

Apple Watch Series 4 v Austrálii popletla změna času

Austrálie v uplynulém víkendu přešla na letní čas, což obyvatele kontinentu oloupilo o hodinu spánku. To však nebyla...

Další z rubriky

Nenechte se napálit speciálními čísly. Volání je pak velmi drahé

Ilustrační snímek

V době neomezených tarifů není víceméně potřeba řešit, jak dlouho voláme. Platí to ovšem jen v případech, kdy je hovor...

Půlmilionová pokuta pro T-Mobile. Vymáhal neexistující pokuty

T- Mobile.

Český telekomunikační úřad udělil T-Mobilu půlmilionovou sankci za použití agresivní obchodní praktiky, prostřednictvím...

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...Najdete na iDNES.cz