Spojte PalmPilot s hvězdami

Ptáte se jak? Pak si přečtěte následující příspěvek
Komplet GPS pro PalmPilot Mnoho lidí velmi rádo cestuje po světě, holduje pěší turistice, sjíždění divokých řek nebo dokonce provozuje létání v ultralehkých letadlech. Protože není jednoduché se na tak velkém území nebo prostoru orientovat, používají k snadnější orientaci zařízení, spolupracující s technologií GPS (Global Positioning System)

Global Positioning System (GPS) je technologie, využívající skupinu 24 satelitů na oběžné dráze vzdálené 20.000 km od zeměkoule. Tyto satelity vysílají po určitých intervalech signály, nesoucí přesný čas a přesnou pozici satelitu ve vesmíru. Zařízení, spolupracující s technologií GPS, umí tyto signály přijímat a vyhodnocovat je. Pokud zařízení GPS máte a pohybujete se s ním, je schopno zaznamenat Vaši přesnou pozici, popřípadě směr a rychlost Vašeho pohybu. Pokud máte zájem, můžete si o problematice GPS přečíst v sekci GPS na Mobil serveru, kterou pro Vás připravuje Pavel Rudolf

Vlastní zaznamenání je záležitostí přijímače (receiveru). Vy však potřebujete svoji pozici okamžitě vyhodnotit a získat informace, kde se vlastně nacházíte, jakou rychlostí se pohybujete a kterým směrem máte pokračovat, když znáte cílový bod.

Jedním z možných zařízení, které umí z přijímače tyto data přes sériový port stáhnout a vyhodnocovat je i PalmPilot. Ve spolupráci se speciálním programovým vybavením Vám pak umožní udržet si vždy pocit, že víte kde jste a že nikdy nemůžete zabloudit. Jak to vlastně všechno vypadá vidíte na obrázku.


Celé zařízení se skládá z následujících částí:



GPS přijímač (receiver)


Delorme TripMate GPS receiver Jako příklad uvádím receiver, který byl testován s programovým vybavením, které Vám chci za chvíli detailněji popsat. Vyrabí jej firma Delorme. Můžete jej pořídit za 200$ včetně adaptéru pro napájení (samostatně za 40$]. Součástí dodávky je i Mapa ulic USA.

  • TripMate se automaticky zapne, když na Pilotovi spustíte na PalmPilotovi GPS aplikaci
  • TripMate se automaticky vypne, když ukončíte na PalmPilotovi GPS aplikaci
  • Musíte si pořídit utilitu FPS, pomocí níž se dá v Pilotovi nastavit vypnutí Auto Off delay

Jinak GPS software funguje také s GPS receiverem GARMIN nebo EAGLE explorerem.



Propojovací kabel


Propojovací kabel mezi Receiverem a PalmPilotem Další součástí sady je propojovací kabel mezi Receiverem a PalmPilotem. Tento kabel je možno připojit přímo ke kolébce PalmPilota, nebo ho je možno spojit s HotSync kabelem, která je mnohem skladnější než kolébka. Pro zajištění trvalého napájení při delších jízdách autem je nutno dovybavit se i Power Adapterem pro napájení z Vašeho Notebooku nebo z AutoCigaretového zapalovače. Dá se pořídit za 23$.





PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ

GPS software
Nedílnou součástí balíku GpsPilot jsou tři základní programy:



GpsTester GpsTester

Tato aplikace, určená pro PalmPilota, přebírá data z receiveru, vyhodnocuje je a zobrazuje na displeji. Dá se pořídit za 20$. Jak ukazuje obrázek, najdete na displeji následující údaje:

GpsTester
  1. V záhlaví se zobrazuje počet současně přístupných (viditelných) satelitů a kvalita vysílaného signálu
  2. Magnetická střelka ukazuje na pohyblivém compasu numerické hodnoty kurzu
  3. Datum a čas vysílaný ze satelitů (máte vlastně atomové hodiny v dlani)
  4. Ukazatel rychlosti pohybu
  5. Aktuální LATitude (zeměpisná šířka) a LONgitude (zeměpisná délka)
  6. ALTitude (nadmořská výška)
  7. Magnetická odchylka
Jednotky zobrazených hodnot se dají nastavit v Preferencích.

Pokud GPS nemá ve výhledu žádný ze satelitů. můžete si svou pozici určit sami a zaznamenat ji.

Rovněž si můžete nastavit svůj vlastní čas, zadáním opravného koeficientu (plus nebo mínus hodiny)

Veškeré Preference se automaticky uloží.
GpsTester Preference

Preference:
  1. Můžete si vybrat jednotky pro vzdálenost, nadmořskou výšku a množství
  2. Můžete si nastavit úroveň zobrazení detailů mapy:

    • orientačních bodů
    • města
    • letiště
    • radiostanic

  3. Nahrávat a mazat databázi důležitých bodů mapy.


GpsTracker GpsTracker
GpsTracker je v pořadí druhé programové vybavení ze sady GpsPilot, rozšiřující Vašeho PalmPilota o schopnost sbírat a vyhodnocovat data z Vašeho výletu nebo tůry "okolo světa". Dá se pořídit za 50$.

  1. Nikdy se neztratíte, protože Vám PalmPilot neustále asistuje při dosahování Vašeho cíle na zeměkouli
  2. Přidržuje Vás neustále ve směru Vámi nakreslené trasy pro trampování
  3. Najde Vám vždy cestu zpátky
  4. Zapamatuje si přesně Vaše rybářská loviště
  5. Řekne Vám, za jak dlouho, při určité rychlosti dosáhnete svého cíle
  6. Pomůže Vám při Vaší horské cyklistické tůře nebo při plavbě na jachtě
  7. Nakreslí přeně mapu, kde jste se pohybovali s místy, které jste mu zadali jako stěžejní

Jak už bylo řečeno dříve, GpsTracker potřebuje Receiver pro přijímání dat ze satelitů a Váš PalmPilot pro ukládání a vyhodnocování dat. Výhodou aplikace GpsTracker je její využití také bez Receiveru, například k určení vzdálenosti mezi městy, k nalezení potřebných důležitých bodů nebo k nakreslení cesty ještě před vlastní tůrou.

Pro přehled jsem pro Vás připravil popis základní obrazovky aplikace GpsTracker:
GPS
Pokud máte připojen GPS receiver, pak se na titulní liště zobrazí GPS navigační informace, jako je aktuální kurz, rychlost a nadmořská výška. Dále zde najdete jméno aktuálně otevřené mapy. Pokud GPS funguje, najdete v levém horním rohu základní obrazovky ikonu satelitu, na kterou když kliknete, získáte detailnější informace o GPS datech. Z menu si pak můžete vybrat, jaké jednotky pro zobrazené hodnoty bude GpsTracker používat.
Jste ZDE
Střed mapy (displeje) je Vaše současná pozice, tj. místo, kde se právě nacházíte. Pokud máte připojen GPS receiver, pak je Vaše aktuální pozice označena černou šipkou, ukazující ve směru, kde máte pokračovat. Když se dostanete zase o kus dál, stačí ukázat tužkou doprostřed displeje. Místo, kde se právě nacházíte se automaticky přesune do středu displeje, mapa se aktuálně překreslí a zobrazí se místa, které byla předtím "schovaná".
Důležité body
Které důležité body se na mapě zobrazují, to záleží na tom, kterou databázi si do PalmPilota nahrajete. (jednotlivé databáze se dají nahrát přes menu Preference. Každý z těchto bodů může být přímo vybrán na mapě, přičemž se o tomto bodu zobrazí příslušné informace. Vybraný bod pak bude automaticky vybrán jako cílový v navigačním panelu.
Navigační panel
Levou část displeje tvoří navigační panel s informacemi o směru mezi stávající pozici a Vašim cílem. Jsou to kurz, vzdálenost, a pokud máte připojen GPS receiver pak také přibližný čas k dosažení cíle. Pokud si vyberete nějaký další bod z mapy jako cílový, pak se přepíše aktuální jméno cílového bodu a vy můžete pokračovat jiným směrem.
Základní okno aplikace GpsTracker Posun po mapě
Po mapě se můžete posouvat pomocí speciální ikony ve tvaru zkřížených oboustraných šipek. Tuto ikonu můžete také využít k nastavení nějakého bodu (ze seznamu) do středu displeje a tím jej nastavit jako výchozí (např. při plánování nejé tůry). Pokud máte připojen GPS receiver, pak se se ve středu ukazuje vždy Vaše aktuální pozice, kde se právě nacházíte. V tomto případě pak nejde ručně vycentrovat mapu
Záznam
Během průběhu Vaší cesty si můžete zaznamenávat data. Pomocí trojúhelníkové šipky (která slouží jako přepínač) si můžete zapnout nebo vypnout zaznamenávání dat z jednotlivých úseků Vaší cesty. Druhé tlačítko je aktivní pouze v případě, že máte spuštěno nahrávání a slouží jako PAUSE. Tímto tlačítkem můžete např. zabránit nahrání nedůležitých dat. Obě tyto tlačítka jsou variabilně funkční také na HW tlačítkách PalmPilota. Nahrávání dat je optimalizováno tak, aby záznam dat byl co nejmenší. Intervaly ukládání dat je potřeba vyzkoušet. Doporučuje se intervaly zvětšit. Zabráníte tím zaplnění PalmPilota.
Mapy a cesty
GpsTrack umožňuje vytvoření nových map, jejich uložení, popřípadě je můžete porovnávat se skutečnými mapami a pod. Tenká černá čára na mapě ukazuje, kudy jste už jednou šli nebo kudy právě jdete. Každá cesta přináleží prvávě té mapě, ve které byla zaznamenána.
Měřítko mapy:
Mapa je ohraničena šedým kruhovým výřezem, který reprezentuje aktuální pohled a měřítko zvětšení. Číslo v levém dolním rohu displeje označuje poloměr tohoto výřezu v jednotkách, které se dají nastavit v Preferencích. Pro zvětšení nebo zmenšení měřítka můžete použít pro to určená HW tlačítka na PalmPilotovi. Pokud máte připojen GPS receiver, pak se v pravém dolním rohu zobrazuje ve formátu HH:MM čas, za jaký při současné rychlosti dorazíte k hranici tohoto kruhového výřezu.




FlyingPilot FlyingPilot
Poslední z aplikací je určena opravdovým pilotům s malým p, tedy těm, kteří řídí letadla. Je velmi užitečná a zajímavá a dá se pořídit za 80$.

  1. FlyingPilot usnadňuje plánování a sledování letů
  2. Umožňuje vytvářet, upravovat, Vaše letecké plány přímo v PalmPilotovi
  3. Okamžitě Vás informuje o uzlových bodech Vaší cesty jako jsou letiště, města, přistávacích drahách, atd.
  4. Umožňuje zavádět vlastní uzlové body a doplňovat je o další informace
  5. Okamžitě spočítá Váš kurz, vzdálenost, odhadne čas letu a podle plánu odhadne sílu větru v konkrétní výšce
Základní okno aplikace FlyingPilot
  1. GPS informace jsou obnovovány každou sekundu v kterékoliv obrazovce
  2. Trasa Vašeho letu se zobrazuje na displeji
  3. Kontroluje letiště a města, přes které přelétáte, nikdy se neztratíte
  4. Umožňuje zadat jednotky pro zobrazované hodnoty
  5. Celé ovldádání aplikace je intuitivní a jednoduché.


  1. Zobrazí všechny lety, které jste zaznamenali do Vašeho PalmPilota
  2. Zobrazí první a poslední uzlový bod Vaší cesty
Navigační seznam

Základní okno aplikace FlyingPilot
  1. Umoňuje vybrat potřebnou trasu Vašeho letu
  2. Je možno zadat novou trasu


Je vidět, že časy, kdy PalmPilot byl nazýván organizérem, jsou dávno pryč. Využití PalmPilota je skoro neomezené. Máte-li zájem, a chcete-li si koupit tyto produkty, nakoukněte na GpsPilot


[První strana][Další odkaz na GPS pro PalmPilot]