Sledovací systém ARGUS-IS při testování zavěšený pod vrtulníkem Black Hawk | foto: DARPA

Špionážní letadla mají novou zbraň, kameru s 368 moduly z fotomobilů

  • 25
Úřady v USA právě uvádí do provozu novou technologii pro vizuální sledování rozsáhlých oblastí. Je určená pro bezpilotní letouny a základem je obří sestava senzorů, které pochází z klasických fotomobilů.

Americká Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) právě uvádí do provozu špionážní systém ARGUS-IS (zkratka pro Autonomous real-time ground ubiquitous surveillance-imaging system). Ten umožňuje z výšky 20 tisíc stop (6 096 metrů) sledovat oblast o rozloze 25 km2. Přitom je schopen detekovat a automaticky sledovat pohybující se objekty o velikosti pouhých 15 centimetrů.

Jméno projektu také mimochodem odkazuje na obra Arga z řecké mytologie, jenž měl sto očí. Pastýř Argos hlídal pro bohyni Héru krávu, v jejíž podobě se skrývala kněžka Ió, milenka boha Dia. Podobně jako bájný obr hlídal Ió svou stovkou očí, ARGUS-IS hlídá území za pomoci sestavy 368 senzorů s rozlišením 5 megapixelů, které se běžně používají ve fotomobilech.

Ukázka výstupů systému ARGUS-IS

Dohromady má tedy složený obraz obří rozlišení 1,8 gigapixelu a při snímkování frekvencí 12 snímků za sekundu takto bezpilotní špionážní letoun pořídí za den asi 6 petabajtů dat (6 tisíc terabajtů). O jejich zpracování se stará speciální software, který obrázky analyzuje v reálném čase. Největším tajemstvím celé sestavy tak zůstává způsob přenosu dat z letounu na zem, kde ke zpracování dochází. Přenosová rychlost by totiž měla být 600 gigabitů za sekundu.

Na vývoji ARGUS-IS pracovala DARPA od roku 2007. Kromě nasazení na bojištích se dá očekávat i využití ke sledování přímo nad územím USA, kde se úřady pomocí bezpilotních letounů snaží potírat zločin. Podobná sestava mobilních fotomodulů by mohla najít využití i v civilní praxi, jen zřejmě v trochu menším provedení.