Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špičkové mobily od japonského DoCoMo

aktualizováno 
V dalším povídání o japonském mobilním světě se dozvíte, jak vysoké jsou v Japonsku tarify. Dále vám představíme tři špičkové Mobily Mitsubishi: první véčko má špičkový barevný displej, s druhým nejenže můžete fotografovat s osminásobným přiblížením, ale náhledy fotografií, které jste pořídili, se zobrazují dokonce i na vnejším displeji, který je samozřejmě také barevný. A konečně třetí kousek je docela evropský a velmi elegantní mobil, který pořídíte za pár babek. V Japonsku ovšem.
Japonsko

Mobilní operátoři
Evropská budoucnost
DoCoMo - služby snů
Špičkové mobily od japonského DoCoMo
Špičkové mobily od japonského DoCoMo II

 

V předchozím článku věnovaném mobilním sítím ve vyspělém Japonsku jsem se věnoval zevrubnému popisu služeb, které nabízejí sítě japonského operátora DoCoMo. Povězme si nejprve, jak vysoké jsou v Japonsku tarify a jaké váhody operátor zákazníkoví nabízí.

Tarify u DoCoMo

Všechny telefony, kterým se budu věnovat, se u prodávají výhradně s tarify operátora DoCoMo. Nejlevnější tarif je za 3500 jenů za měsíc (asi 890 Kč), nejdražší za 9100 jenů za měsíc (asi 2 200 Kč). Dále je nutné zválšť zaplatit za aktivaci iMode, za "externí" hlasovou schránku (tzn. hlasová schránku, jak ji známe v u nás) nebo třeba za službu oznámení dalšího hovoru na lince. Naopak když si zákazník při podpisu tyto doplňkové služby objedná, může získat slevu na zakoupení mobilu, která dosahuje až 7000 jenů (asi 1 700 Kč). Rovněž existují různé rodinné slevy (více rodinných příslušníků u stejného operátora) nebo slevy při uzavření smlouvy na delší období. Ceny za hovor se liší podle tarifů, u některých je volání za stejnou cenu bez ohledu na čas či operátory, u jiných se ceny liší podle denní doby či podle sítě, do které uživatel volá (pevná linka/ stejný operátor/ jiný operátor). DoCoMo nabízí také slevy při volání známým, přátelům atp. V Japonsku jsou samozřejmostí volné minuty přepočtené na hovorné, které je v případě DoCoMo v rozmezí 600 jenů až 6600 jenů (153 až 1 700 Kč). Díky přepočítávání je možné předplacenou částku využít i pro používání internetu nebo posílání e-mailů, takže zákazník většinou vyčerpá celou měsíční zálohu. Převádění případného zůstatku na další měsíc tu není.

Zajímavé přístroje pro síť Digital a službu Digital iMode

Širokou paletu služeb, které DoCoMo nabízí, není možné využít na všech přístrojích – nabídka mobilů pro síť Digital je poměrně rozsáhlá a dělí se do šesti sérii podle dostupnosti služeb. Například v současnosti nabízená série 504i je již čtvrtou generací přístrojů podporujících iMode a i@ppli a nově také přenos dat pro iMode o rychlosti 28,8kbps. Předchozí série 503iS umožňovala přenos jen o rychlosti 9600bps. Příslušnost k určité generaci přístrojů označuje poslední číslo v typovém označení mobilu.

Mitsubishi D504i

Mitsubishi D504i je modelem s vynikajícím TFT displejem, který zobrazuje 262 144 barev. Telefon stojí přibližně 34 000 jenů (asi 8 700 Kč). S hmotností 110 g a rozměry 104x49x26 mm nepatří k nejmenším, ale zato nabízí pohotovostní výdrž až 500 hodin a dobu volání až 135 minut. Podporu trojrozměrné i@ppli java hry, které však běží jen v 65 tisících barvách. Za zmínku stojí též velká paměť: pojme až 500 jmen se třemi telefonními čísly a třemi e-mailovými adresami. Do telefonu můžete uložit až 200 javových aplikací, avšak paměť je sdílená i pro další iMode data. Pro práci s e-maily lze do složky inbox uložit až 1000 mailů, do složky outbox pro odeslanou až 200 zpráv. Dále máte možnost vytvořit pro e-maily 9 složek nebo rozesílat zprávu až na deset e-mailovych adres najednou. Vnitřní hlasový záznamník je rovněž sdílený, a proto může obshovat dohromady pouze 10 hlasových záznamů – jsou to jednak hlasové memo zprávy (záznamy ve stylu diktafonu), jednak záznamy pro interní hlasovou schránku. Jeden záznam může mít maximálně jednu minutu. Ve sdílené paměti je připraveno 500 pozic pro stažené melodie, tři vlastní melodie může do telefonu uložit uživatel.

 
     

     

Mitsubishi D251i

Novinka s typovým označením D251i (D jako Diamond) má integrovanou mini flash kartu Sony MemoryStick Duo a 170 000 pixelový CCD foťák, přístroj pořídíte za přibližně 28 000 jenů (ASI 7 200 Kč). Na osmi megabytovou kartu se vejde až 1670 snímků. Nejlepší možná kvalita fotek je VGA 480x640 pixelů. Luxusním doplňkem fotografického přístroje je osminásobný zoom. Telefon je trochu těžší (120 g), a když ještě připočteme váhu flash karty, která do hmotnosti není uzapočítáná, bude se jednat o nejtěžší přístroj od DoCoMo. Maximální výdrž telefonu je 480 hodin pohotovosti, doba hovoru 135 minut a rozměry 104x49x27 mm. Velký TFT Displej zobrazí až 262 144 barev. Vrchní vnější displej je typu STN (SuperTwist Nematic) a překvapí vás tím, že dokáže v 256 barvách zobrazit malou fotku. Adresář pojme 500 jmen a umí k jednomu jménu přiřadit až tři čísla a tři e-maily. Cache paměť však zvládne uložit jen 50 www a 50 iMode stránek. Do inboxu se vejde 200 a do outboxu 50 e-mailů. Složek můžete vytvořit až devět a jedné zprávě lze přiřadit až deset adresátů. Paměť pro memo hlasové záznamy a hlasovou schránku je společná a pojme až deset jednominutových záznamů. V přístroji může být uloženo 500 melodií. Posílat nebo skládat vlastní melodie však nelze. Telefon je dvojjazyčný - umí japonsky a anglicky.

Zajímavé je, že velikost fotek pro iShot přenos je kvůli kompatibilitě pevně stanovena na 120x120 nebo 288x352 obrazových bodů. Fotky o jiných rozměrech lze buď poslat v příloze mobilního e-mailu nebo jednoduše přetáhnout kabelem.

     

     

  

Mitsubishi D211i

Další zajímavý kousek od firmy Mitsubishi pro síť Digital je elegán. Je to telefon se zabudovanou anténou, klasického tvaru jen s výklopným krytem klávesnice. Vzhledem velmi připomíná své evropské kolegy. Má barevný STN displej o 4096 barvách, ale zobrazuje pouhých osm znaků v šesti řádcích. Podle výrobce vydrží telefon 460 hodin v pohotovosti a až 125 minut hovoru. Váží 76 g při rozměrech 112x45x20mm. Prodává se ve stříbrném a černém provedení s ozdobným pruhem po stranách. Umí iMode a DoPa přenosy na 9600bps, iNaviLink a SSL šifrování. Jako jeden z mála však neumí JPEG kompresi obrázků. Cena telefonu i s tarifem je pouhých 7000 jenů (asi 1800 Kč, v případě využití speciální slevy dokonce 0 jenů). Telefonní seznam pojme obvyklých 500 záznamů, samozřejmostí je, že k položce v seznamu připojíte kromě dvou telefonních čísel také dvě e-mailové adresy. Cache paměť pojme 50 iMode a 50 www stránek. Inbox má 200 pozic pro příchozí maily, outbox 50 pozic pro odchozí. Melodií má pouze deset, z nichž tři si může složit uživatel. Telefon používají i cizinci, protože jej můžete přepnout angličtiny.

   

         

To byl jen krátký výtah z nabídky telefonů DoCoMa pro síť Digital iMode, příště vám představím přístroje  od společností Panasonic, Sharp a jeden opravdu zajímavý outdoorový mobil. V současnosti je v nabídce 19 většinou véčkových přístrojů, zajímavé je DoCoMo nabízí i dva modely určené pro starší uživatele (F671i a F671iS, vychází z osvědčené řady 503iS) - liší se větším displejem a jednodušším ovládáním.

   Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Najdete na iDNES.cz