Motorola Droid 3

Motorola Droid 3 | foto: motorola.com

Špičkové androidy s klávesnicí, které u nás nekoupíte

  • 30
Chytré telefony s fyzickou QWERTY klávesnicí byly na našem trhu vždy trochu vzácností. Zájemci mohou oficiálně koupit pouze HTC Desire Z a Chacha, k mání je také levný Huawei U8350 a nová Xperia Mini pro. Na asijských trzích nebo v Americe je přitom nabídka v tomto směru značně bohatší.

Za velkou louží kraluje smartphonům s QWERTY klávesnicí jednoznačně Motorola. Klientela má přitom na výběr hned v několika cenových hladinách. K nejlevnějším patří Charm, tenký smartphone s 600 Mhz procesorem Texas Instruments, 512 MB operační paměti a širokoúhlým QVGA displejem úhlopříčky 2,8".

Z dalších specifikací zaujme třímegový fotoaparát, přijímač FM rádia a samozřejmě čtyřřadá klávesnice pod displejem. Díky podpoře GSM/UMTS frekvencí lze telefon naplno využívat i u nás.

Motorola Charm

Za podobné peníze (okolo 150 USD, tedy zhruba 2 800 Kč) lze pořídit model Flipout. Je to velmi kompaktní telefon s takřka čtvercovým půdorysem, který má klávesnici schovanou ve spodním dílu. Ten se ale nevysouvá, nýbrž se okolo kluzného uložení v pravém spodním rohu vytočí o 90 stupňů. 

Motorola FlipOut
Motorola FlipOut

O tomto, ale i dalších QWERTY smartphonech s androidem, jsme psali v dřívějším článku, později výrobce představil typ Backflip s klávesnicí přímo na zadní straně.

Současným premiantem Motoroly v třídě androidů s klávesnicí je jednoznačně Droid 3. Boduje 4" displejem s vysokým rozlišením qHD a čipovou sadou Texas Instruments s dvojicí 1GHz mikroprocesorů, 512MB RAM a grafickou kartou PowerVR SGX 540.

Motorola Droid 3

Oproti předchůdci citelně narostl dotykový panel. Více prostoru tím dostala klávesnice, která u prvních dvou generací nepatřila k nejlepším. Nově nabízí i samostatný numerický řádek k rychlému zadávání číslic. Klávesy jsou navíc pro snazší hmatovou orientaci jasně odděleny.

Výhodou je, že Droid 3 je, podobně jako Droid Pro, schopen provozu jak v CDMA sítích operátora Verizon, tak i na frekvencích vyhrazených pro GSM a UMTS. Pokud si tedy Droid 3 z USA dovezete, můžete ho u nás naplno používat. V Česku jej však zatím nenabízejí oficiální ani šedí dovozci.

Také Samsung umí špičkové QWERTY smartphony

Zajímavé QWERTY smartphony má v portfoliu i korejský Samsung, který již před rokem uvedl na americký trh Epic 4G. Byl v podstatě tehdejší špičkou portfolia, Galaxy S, doplněnou o pětiřadou vysouvací klávesnici.

Zůstal tak výkonný hardware i tehdy opěvovaný Super AMOLED displej úhlopříčky 4". Bohužel přístroj podporoval pouze frekvence CDMA sítí, a proto by u nás sloužil pouze jako kapesní počítač s wi-fi.

Samsung Epic 4G
Samsung Epic 4G

Před několika dny se objevily fotografie přístroje s označením Galaxy S Glide, který by se příznivcům pohodlného a rychlého psaní také zamlouval. Mluvíme o půdorysně trochu menším bratranci úspěšného Galaxy S II, který je ale díky vysouvacímu dílci o poznaní zavalitější.

Samsung Galaxy S Glide
Samsung Galaxy S Glide

Úhlopříčka displeje Super AMOLED se zastavila na rovných 4 palcích, pod zobrazovačem je opět čtveřice pro android obvyklých tlačítek. Uvnitř tepe dvojice jader s maximálním taktem 1,2 GHz (stejný používá i Galaxy S II), která slibuje velmi svižnou odezvu systému Android ve verzi Gingerbread 2.3.4. Na systém je "navléknuto" uživatelské rozhraní TouchWiz s užitečnými widgety.

Samsung Galaxy S Glide
Samsung Galaxy S Glide

Klávesnice má písmena rozložena ve čtyřech řadách a velké mezery mezi jednotlivými tlačítky předpovídají velmi rychlé zadávání textu. Galaxy S Glide se má zanedlouho objevit u kanadského operátora Rogers. U nás se oficiální cestou spíše neobjeví.

Podobný osud potká i Galaxy M Pro, který byl představen v Berlíně na veletrhu IFA. Telefon s gigahertzový procesorem, HVGA displejem a pevnou klávesnicí pod ním se k nám podle vyjádření českého zastoupení rovněž nechystá.

Samsung Galaxy M Pro
Samsung Galaxy M Pro

LG Optimus Q2: 2X s klávesnicí navíc

Svůj další QWERTY smartphone v domovské Jižní Koreji brzy uvede LG. Přístroj jménem Optimus Q2 navazuje na loňský Optimus Q, který bodoval velmi dobrou výbavou v čele s 3,5" WVGA displejem, 3GB vnitřní paměti a pětimegovým fotoaparátem.

V případě novinky je na první pohled ale vidět spíše podobnost s vůbec prvním dvoujádrem, který dostal přídomek 2X. Ostatně, společného mají oba přístroje víc než dost.

LG Optimus Q2
LG Optimus Q2

Předně je to čtyřpalcový displej, který se ale podobně jako Optimus Black pochlubí vysokým jasem až 700 nitů. Rozlišení zůstane na obvyklých 480 × 800 bodech.

O svižnost systému, her i aplikací se postará 1,2 GHz procesor se dvěma jádry, velikost operační paměti zatím není známa. Jisté je naopak osazení pětimegovým fotoaparátem, na přední straně pak bude sekundární VGA snímač. 

LG Optimus Q2

Navzdory výsuvné čtyřřadé QWERTY klávesnice s broušeným podkladem si telefon zachová úzký profil 12,4 milimetru. Je tak dokonce tenčí než Motorola Droid 3. Optimus Q2 se v Koreji objeví v nabídce tamního operátora U+. Zda si najde cestu i do Evropy, není vůbec jisté.