Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spb Traveler aneb stopařův průvodce po zeměkouli

aktualizováno 
Máme tady zbrusu nový produkt významné softwarové společnosti Spb Software house. Po předchozím správci profilů přichází s programem z trošku jiného soudku. Traveler je určen pro všechny cestovatele, kterým bude neocenitelným rádcem a pomocníkem.
Spb Traveler - ten nejlepší pomocník na cesty

Spb Traveler - ten nejlepší pomocník na cesty | foto: greenwichmeantime.com

Je to tady. Školákům již začala nejoblíbenější část roku a tím jsou letní prázdniny. Následující dva měsíce budou, ostatně jako každoročně, žněmi pro všechny majitele ubytovacích zařízení v atraktivních oblastech. A nemusí jít nutně jen o přímořská letoviska, pro spoustu z nás má jisté kouzlo také letní pobyt vysoko v horách. Ať už zvolíte jakoukoli destinaci, jistě vám přijde vhod universální příručka pro cestovatele. Právě takto lze jednoduše charakterizovat nový produkt společnosti Spb Software house, jehož název je vskutku příznačný, Traveler.

Doslova obrovské množství funkcí a rozsáhlá databáze států a měst si žádají poměrně velký datový prostor – instalace na vaše PDA si tak vyžádá téměř 5,7 MB. Přesto budete příjemně překvapeni, co vše se autorům podařilo do takto omezeného prostoru vměstnat. Je toho více než dost…

To nejdůležitější ovládáte přímo z obrazovky Dnes, kde se po úspěšné instalaci objeví nový plugin. Ten vám ale zpočátku příliš mnoho zajímavých informací neukáže, přesněji řečeno vám neřekne vůbec nic. Je třeba udělat první krok - delším stiskem aktivovat kontextové menu a zvolit některou položku, kupříkladu tu nejlákavější možnost „Přidat město“. Tím to ale pochopitelně nekončí…

Seznam měst – jsou jich tisíce

Nové město lze do seznamu zařadit hned několika způsoby. Nejběžnějším je postupné zadávání počátečních písmen, kdy program postupně filtruje jen ty, co vyhovují daným požadavkům. Chcete-li seznam obohatit o některé město z USA, pak máte možnost jej vyhledat pomocí PSČ, tedy ZIP kódu. Poslední variantou je lokalizace města podle letiště, což je varianta nejméně elegantní. Na výběr je více než deset tisíc nejvýznamnějších měst naší planety, jedenáct z nich přitom patří naší republice.

Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler

Pokud se po selekci kýžených měst vrátíte zpět na obrazovku dnes, uvidíte celou řadu cenných informací. Jako na dlani budete totiž mít podrobný přehled o počasí v dané lokalitě na čtyři dny dopředu a neunikne vám ani přesný čas. Mezi jednotlivými městy lze pomocí hlavní navigační klávesy snadno přepínat. A počet měst v seznamu? Ten je, zdá se, neomezený. Stiskem potvrzovacího tlačítka na daném městě se odkryjí podrobné meteorologické informace.

Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler

Snadno tak budete mít přehled, jaká že to bude v noci vlhkost vzduchu. Předpovídaná síla větru zase napoví, zda-li si vzít na večerní procházku ten teplý kabát. Poklepáním na symbolu ActiveSync v horní lište lze všechny informace aktualizovat. Spb Traveler se tak může v tomto ohledu směle měřit s dřívějším produktem Spb Weather. A nejen to, novinka ji může spolehlivě nahradit a navíc je mnohem komplexnější.

Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler

V menu Zobrazení – Mód prohlížení můžete volit mezi několikerým způsobem zobrazením měst, nabízí se mód normální, široký, omezený (drobné ikonky), více řádkový nebo detailní. Jednotlivé náhledy si můžete prohlédnou na přiložených obrázcích.

 Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler

Nic víc z tohoto pluginu nevymáčknete, pro více informací je třeba z kontextového menu zvolit „Spustit Spb Traveler“. Zde se v podrobném seznamu zvolených měst ukrývá spousta dalších informací, možností a předvoleb. Po stisku tlačítka OK na libovolném městě program automaticky přepne na detailní zobrazení.

SPBTraveler  SPBTraveler  SPBTraveler  SPBTraveler

Vyobrazení vlajky, přesný čas, informace o počasí, mezinárodní telefonní předvolba, doporučené webové stránky, spropitné, čas východu (západu) Slunce a přesná geografická poloha. To je jen rychlý výčet vyobrazených informací. Fluktuující informace lze samozřejmě kdykoli zpřesnit aktualizací.

 Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  SPBTraveler

U seznamu měst lze vyobrazit i mapu, kde jsou všechny města ze seznamu znázorněny vlaječkami. Selekcí možnosti „Zobrazit noční region“ budete mít rázem přehled, kde je ještě světlo a kde se naopak celá země ponořila do temného závoje noci.

Nástroje – od letového asistenta až po tabulky velikostí oděvů

Jako první se nabízí „Letový asistent“, který slouží jako váš osobní letový řád. V editaci nového letu se kromě výchozí a cílové destinace nenastavuje jen odlet a přílet, myslí se i na takové detaily jako je číslo odbavovacího terminálu, číslo letenky a sedadla. Naplánované lety pak vidíte v uceleném seznamu, kde jsou vyobrazeny všechny klíčové údaje. Jelikož jde o první verzi programu, objevují se v lokalizaci drobné chybky a nesrovnalosti, zde je to třeba kolonka „Komu“ v místě, kde má být uveden cíl vašeho letu.

 Spb traveler SPBTraveler Spb traveler  SPBTraveler

U takto koncipovaného programu nesmí chybět převodník měn. A také že nechybí. Svou finanční hotovost tak můžete vyjádřit ve více než stovce různých měn. Do libovolné kolonky jednoduše napíšete číselnou hodnotu, která se v mžiku přepočítá do nastavených měn. Neustále kolísající kurz lze samozřejmě kdykoli aktualizovat.

 Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler

Sjednocení fyzikálních jednotek je téměř dokončeno. Jen ti prokletí Britové se ne a ne vzdát své unce, gallonu či kvarty. S Spb Traveller však pro vás ani tyto jednotky nebudou žádnou neznámou – díky vestavěnému konvertoru jednotek budete vědět co přesně obnáší pinta piva ještě dříve, než si s ní připijete s přáteli v typicky drsném irském hostinci. Mimo dutých měr lze převádět jednotky délky, teploty, oblasti (další nesrovnalost, správněji plocha), rychlosti, hmotnosti a tlaku. Způsob zadávání je přitom identický jako u převodníku měn.

 Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler

Recenzovaná aplikace zastoupí i funkci kalendáře. To díky propracovanému "Plánovači schůzek". Ty lze naplánovat pouze v městech, které jsou v seznamu. Nastavuje se předmět schůzky, upřesnění (poznámky), přesný začátek a konec a připomenutí. Jednoduché a rychlé.

 Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler

Při nákupu oděvů pro své blízké v exotických krajích se lze snadno dostat do nesnází. Ano, tušíte správně, tím problémem jsou zdaleka nestandardizované tabulky velikostí bot, kalhot nebo třeba klobouků. Ani zde vás ale program nenechá na holičkách a servíruje převodní tabulky snad u všech myslitelných částí oděvů. Před odjezdem tedy stačí zjistit dané velikosti u vybraných oděvů známého a v cizině vás nic nemůže zaskočit – všechny informace si totiž zaznamenáte do připravené tabulky.

Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler
Program dále poskytuje komplexní kontrolu nad časovými pásmy a tak již nehrozí žádné složité přepočítávání nebo leckdy marné pátrání v paměti, v kterém to pásmu se právě nacházíte. Vedle nastavených míst (časových pásem) můžete elegantně zjišťovat také přesný čas v městech z vašeho seznamu.

  SPBTraveler  SPBTraveler  SPBTraveler  SPBTraveler

Zbývá nám „Kalkulačka spropitného“. Spropitné je v mnoha státech světa naprostou samozřejmostí a když při placení nevydáte ze své peněženky o pár drobných více než ukáže účet, můžete být snadno považován za neurvalce. Jaké procento z útraty navíc se patří nechat obsluhujícímu zjistíte u detailního zobrazení daného města respektive státu.

 Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler

Úplně poslední položkou je „Hra“. A oč se bude hrát? O body. Body, které jsou hráči přidělovány za úspěšně zodpovězené otázky z oblasti hlavních měst států světa a státních vlajek. Skutečnost, že se člověk bez obrovské orientace v zeměpise bude často setkávat se zcela neznámými městy, státy a vlajkami asi není třeba zdůrazňovat. Po pravidelném tréninku ale jistě pár stovek bodů nahrajete.

V možnostech nastavení měníte vzhled pluginu, jednotky u informací o počasí nebo třeba možnosti stahování měn a počasí (manuálně nebo automaticky ve zvoleném intervalu).

Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler  Spb traveler

Spb Traveler v kostce

  • kompletní přehled o počasí ve zvolených destinacích
  • knihovna klíčových informací o každém státě, včetně státní vlajky
  • obsáhlý konvertor světových měn
  • převodník jednotek tlaku, délky, objemu, plochy a mnoha dalších
  • letový asistent (ucelený přehled o uskutečněných i plánovaných letech)
  • časová pásma
  • plánovač schůzek
  • kalkulátor spropitného
  • tabulky velikostí oděvů
  • možná integrace do Spb Pocket plus, Mobile Shell a Diary

Suma sumárum

Závěr recenzí produktů Spb software house bývá vždy vesměs kladný a nejinak tomu bude v tomto případě. Vývojáři nejen cestování chtivým uživatelům v tento letní čas nabízejí velmi komplexní nástroj, který může značně zpříjemnit a zjednodušit orientaci v cizích zemích. Kromě podrobných informací o počasí ve zvolených lokalitách má uživatel v jednom „balíčku“ také konvertor měn a jednotek, letového asistenta nebo klíčové informace o všech státech světa.

Program je plně lokalizován do češtiny, i když tato první verze není prostá drobných překlepů a nesrovnalostí. Spb Traveler mohou v patnáctidenní trial verzi vyzkoušet majitelé všech Pocket PC s OS Windows Mobile 2003, 5.0 i nejnovější verze 6.0. Zájemci o plnou verzi se pak budou muset smířit s investicí téměř 30 USD (asi 660 Kč). Spb ale myslí i na své věrné zákazníky a pokud máte licencován Spb Weather 1.x nebo Spb time 2.x, ušetříte při nákupu této nové aplikace polovinu, tedy 15 USD.

Nejčtenější

Nokia 9
Skvělý start, hodnotí analytici návrat Nokie na trh

Návrat značky Nokia na trh byl doprovázen řadou analýz, které předpovídaly úspěch, nebo naopak krach. Nakonec to vypadá, že se návrat legendární značky může...  celý článek

TrueDepth fotoaparát u iPhonu X
Čelní foťák iPhonu X doženou ostatní nejdřív za dva roky, tvrdí analytik

Příchod iPhonu X očekávají nejspíše desítky milionů applistů z celého světa. Po třech letech okoukaného designu totiž přijde zcela nový přístroj s obřím...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

Logo aplikace Sarahah
Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také...  celý článek

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...
Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody. Obratem jej žádá o upřesnění místa,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.