Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špatně se vám čte? Není na vině váš FONT?

aktualizováno  1. ledna 0001 
Typ fontu patří k nejdůležitějším parametrům pohodlného čtení eKnih na PDA displejích. Neexistuje samozřejmě univerzální recept na "nejlepší" font a k optimálnímu výsledku lze dojít jen trpělivým experimentováním. Odměna je pak ale velmi sladká...

 

Jak si usnadnit čtení...

Stále víc lidí propadá kouzlu čtení elektronických knih a tedy rovněž textů na displejích svých PDA. Stejně tak jako dobrý program pro čtení knih je důležitý i styl, kterým si necháte svoji knihu zobrazovat. Nebereme teď v potaz jiné parametry, jako je ovládání aplikace, autoposuv, pohodlí pro práci se soubory, VFS podpora apod. Dnes nás zajímá jen ta podstatná část displeje, kde se zobrazuje vlastní kniha.

Prvním parametrem je velikost fontu. Nesmí být ani příliš velký (to aby se na displej vůbec něco vešlo) ani malý (kvůli čitelnosti a únavě), zkrátka tak akorát. 

Některé programy nabízejí ještě jednu důležitou možnost, a tou je technologie vyhlazování písma (v různých modifikacích), která na displejích PDA dokáže přiblížit  vzhled fontů tištěnému písmu v knihách. Pokud jste náruživým čtenářem a čtete pravidelně, měli byste si jeden z takovýchto readerů alespoň prozkoušet, uvidíte, že se vám bude číst lépe.

Jedním z podceňovaných parametrů je i pozadí. Dobrý reader vám umožní alespoň inverzní zobrazení (bílé písmo na černém pozadí), které v různých situacích může být pohodlnější (třeba večer ve tmě, když si čtete před spaním). Některé programy vám umožní si barvu fontu i pozadí nastavit (PalmReader) a existují aplikace (mikroBook), které vám umožní nastavit si pozadí a dát mu tak třeba charakter nažloutlého papíru apod.

Velikost ovšem není všechno a asi nejdůležitějším parametrem vůbec je používaný typ fontu.

 

Typ fontu? Ideální font na čtení neexistuje!

Již dávno pryč je doba, kdy uživatel na PalmOS byl odkázán na jeden  systémový font a jeho modifikace (tučný, velký a velký tučný). Pomocí FontHacku bylo možné již dávno font v jednotlivých aplikacích změnit a dnes většina programů pro čtení textů nabízí i možnosti alternativních fontů. Ty je možné vytvářet v editoru fontů z TrueTypových řezů písma Windows (WordSmith, QuickWord apod.), využít jeden z nabízené sady fontů (DocToGo, PalmReader apod.), či upravit fonty pomocí technologie FontBucket firmy Handshigh (QuickOffice apod.). Majitelé PocketPC handheldů mají rovněž k dispozici několik fontů.

Změna fontu patří k jedné ze stěžejních výhod čtení na PDA displejích. Vskutku - to vám žádná papírová kniha nemůže nikdy nabídnout! Můžete změnit typ fontu a nastavit si svůj oblíbený. Máte unavené oči, nebo jedete v autobuse a "kniha" (PDA) se chvěje? Jednoduše zvětšíte font!

Samozřejmě neexistuje recept na univerzální font na čtení knih. Je to velmi individuální a právě proto má zde uživatel velké pole působnosti i prostor k experimentování. Velmi samozřejmě záleží i na rozlišení vašeho displeje.

Hezky česky

Nezbytný odstaveček o problémech diakritiky se samozřejmě nevyhne ani dnešnímu článku, ač bychom si jej rádi odpustili. Ano, většina výrobcem již připravených řezů písma neumí česky a my si musíme s fonty trošku pohrát. Většina programů na konverzi fontů nám naštěstí dokáže převést font i s diakritikou a s některými písmy si můžete pohrát třeba v aplikaci Handy Font Editor a "dočeštit" tak některé sady svépomocí. Lze využít i Lubákovy fonty pro PalmOS do OS5, a to v kombinaci s FontHackem.

 

A co bychom čtenářům eKnih ve vztahu k fontům poradili?

Jestli vám čtení e-knih dělá problémy, možná je příčina v použitém fontu. Zkuste vyzkoušet jiný, či si jej vytvořit v konvertoru ze svého oblíbeného řezu. Důležitý je nejen typ, ale i velikost při konverzi. Nebojte se experimentovat, pokud nemáte svůj "optimální" font vyhledán už dávno na PC, může být jeho optimalizace otázkou týdnů a měsíců. Ale font na displeji PDA se může lišit od toho vašeho počítačového favorita - obzvláště máte-li k dispozici jen "starší" rozlišení 160x160 pixelů!

Odměnou za trošku shánění a experimentování vám bude snadnější čtení, a jestli nad knihou trávíte spoustu času, hledání toho vašeho ideálního fontu se rozhodně vyplatí!

 

A co vy, jaký používáte font ke čtení eKnih?Témata: E-knihy, Font, technologie

Nejčtenější

Už se napálilo hodně lidí. Volali jim kvůli nevěře nebo bouračce

Ilustrační foto

V posledních týdnech se stala populární aplikace, která za vás volá danému číslu a předem nahranou zprávou zkouší...

Neomezené tarify jen tak nebudou, nahradily by wi-fi, říká šéf Vodafone

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Neomezené mobilní datové tarify budou moci operátoři nabídnout, až budou mít domácnosti dostatečně rychlý pevný...Historicky nejnižší cena. Samsung S8 můžete koupit za polovinu

Samsung Galaxy S8

Samsung po celý květen vrací při koupi loňských modelů S8 a S8+ 4 000 korun v rámci cashbacku. Jenže po registraci do...

Pět let stará operátorská revoluce. Mnozí aktéři se výročí nedožili

(Ilustrační snímek)

Tuzemský mobilní trh zažil v roce 2013 zásadní proměnu, vedle síťových operátorů na něm začali působit i další...

Apple se už jednou spálil. Přesto je opět ve hře levný smartphone

iPhone 5s spolu s levnější variantou 5c s plastovým krytem

Je téměř jisté, že duo nástupců historicky nejdražšího iPhonu letos doplní ještě třetí levnější model s LCD panelem....

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....Najdete na iDNES.cz