Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spasí hudba v telefonech mobilní sítě?

Digitální rozhlasové vysílání a možnost poslouchat písničky v mobilu by se mohly pro mobilní operátory stát významným zdrojem příjmů a současně impulsem k většímu zájmu o sítě a telefony UMTS. Současné sítě to neumožní a i UTMS musí ještě udělat pár kroků, ale hudba v mobilech by se měla stát tím, kvůli čemu si možná UMTS v budoucnu pořídíme.

Mobilní sítě se stávají stále zajímavější pro zábavní a mediální společnosti. Dokáží totiž doručovat takřka libovolný obsah konkrétním uživatelům. Současné sítě GSM/GPRS ale nároky těchto firem zcela neuspokojují, pro multimediální služby nejsou přímo stavěné a nezmění to ani implementace MMS. Pro UMTS ale bude zájem hudebních rádií a vydavatelství velmi důležitý. Otevře prostor ke službám, které mohou přilákat nové uživatele.

Technologie a možnosti sítí třetí generace zůstanou bez zájmu uživatelů, dokud nepřinesou zajímavé aplikace či služby. Jednou z takových bezpochyby bude i "mobilní rádio". U internetu můžete strávit celý den posloucháním hudby, která vás zajímá, nebo sledováním zajímavých filmů či televizních pořadů. Jenže to vyžaduje, abyste aktivně tuto zábavu hledali a sami si ji režírovali. Lidé jsou však v principu líní, a tak si naprostá většina raději zapne televizi nebo rádio a pouze přepíná mezi jednotlivými kanály. 

To si uvědomují i komerční rádia a hudební vydavatelství. Předpokládají, že možnost stáhnout si do mobilu hudbu podle vlastního výběru bude využívat minimum zákazníků. Mnohem více jich ale vezme zavděk možností naladit si na mobilu oblíbenou rozhlasovou stanici, nebo si bez vlastní iniciativy přímo stáhnout několik písniček. Operátoři i poskytovatelé obsahu si potom budou moci spokojeně pročítat finanční výsledky, v níž se ochota těchto pasivních posluchačů velmi příznivě projeví. V konečném součtu totiž zaplatí mnohem více než ti, kdo si svou zábavu budou režírovat sami.

Na internetu máte v zásadě podobné možnosti – existují společnosti vysílající rádio po internetu a můžete si stáhnout i hudbu (nejen nelegální MP3, ale i zcela legální hudební soubory, publikované se souhlasem vydavatelství). Problém je ale v tom, že uživatelé jsou zvyklí, že mají všechno zadarmo, protože i když některá služba vyžaduje platby, vždy je možné najít bezplatnou alternativu. A také jsou již od začátku vedení k větší samostatnosti – vždyť v mnoha případech nelze některé věci (počínaje samotným připojením) vůbec používat bez nutnosti nastavení ze strany uživatele, zatímco u mobilů funguje velmi dobře princip zapni a používej. Majitelé mobilů si také zvykli za služby platit (předražená loga a melodie na mobily jsou toho důkazem), z čehož se dá předpokládat, že za služby s přidanou hodnotou si rádi připlatí i v budoucnu (paradoxně existuje snaha těchto uživatelů co nejméně platit za základní služby, jako je telefonování a textové zprávy).

Mobilní operátoři si vyhoví s provozovateli rádií a hudebními vydavatelstvími i v další věci – ti první totiž potřebují, aby se v jejich sítích třetí generace přenášela data. Nikoliv ovšem data pro klasické připojení k internetu, ale nejlépe multimediální data služeb a aplikací, za jejichž přenos si budou něco účtovat. A právě rádia a hudba mohou generovat obrovské množství dat, které ale sítě UMTS nebudou přetěžovat, protože na rozdíl od dnešních sítí GSM/GPRS jsou na to stavěné a počítají s tím.

Na tomto místě je třeba poznamenat, že se v tuto chvíli bavíme o provozovatelích digitálního rozhlasového vysílání, nikoliv klasického pozemního analogového, kde je trh poměrně dobře zmapován. Rádia snažící se o prosazení s digitální cestou šíření signálu mají v tuto chvíli velmi obtížnou situaci. Koncová zařízení jsou velmi drahá a uživatele nic nenutí k jejich pořízení. Před definitivním krachem je proto mohou mobilní sítě zachránit, musí se jen dohodnout s mobilními operátory na spolupráci. Získají tak relativně snadno nové trhy a investice do drahého vybavení se jim bude moci, v případě úspěchu, začít zúročovat. Na druhé straně zde ale stále stojí analogové cesty vysílání. Implementovat totiž do mobilního telefonu FM přijímací jednotku není tak složité a navíc pro uživatele poměrně výhodné. Neplatí nic za přenesená data.

Zatím není jasné, jak bude celá záležitost s digitálním vysíláním řešena přímo na mobilech – to je ale nejmenší problém. Příjem rozhlasových stanic nebo stahování hudby mohou zajistit aplikace pro konkrétní operační systémy používané v UMTS telefonech (Microsoft Windows for Smartphone, Symbian) nebo aplikační platformy J2ME či BREW od Qualcommu. Na straně sítě je třeba počítat s protokolem IPv6 (IP protokol verze 6) a dalšími nadstavbovými protokoly pro přenos, správu a účtování multimediálních dat. Operátoři musí s přenosem hudby v síti UMTS počítat – všechny potřebné protokoly v tuto chvíli nejsou v existujících a připravovaných sítích UMTS samozřejmostí a některé se objeví standardizované až v dalších verzích UMTS. Nevyřešenou otázkou, která ale nesouvisí jenom s poslechem hudby, je také doba výdrže provozu na baterie u mobilů s multimediálními funkcemi. Zatím ji lze označit spíše za žalostnou.

Pro digitální rozhlasové stanice i hudební společnosti znamenají mobily perfektní kontrolu nad autorskými právy a zisky. Nebude totiž příliš obtížné zamezit nelegálnímu poslechu. Navíc veškeré účtování může zajišťovat mobilní operátor, u něhož lze očekávat rovněž možnost paušálních plateb, což je pro poskytovatele služby přinejmenším pohodlné. Vzájemná spolupráce navíc umožní optimalizaci přenášených dat a levnější i efektivnější propagaci daného rádia. 

Potenciální nevýhodou je monopolní prostředí mobilních sítí. Bez dohody s operátorem totiž nemáte přístup k některým funkcím sítě. To ale vyřeší připravované normy Evropské Unie, jež budou povinny přijmout všechny členské země. Připravuje se totiž nový regulační rámec elektronických komunikací – podobající se současné regulaci telekomunikaci. Podobně jako velké telekomunikační společnosti musí umožnit ostatním využívat za definovaných podmínek svou telekomunikační infrastrukturu (což se v současnosti týká prakticky jenom pevných telekomunikací), nově tato povinnost bude postihovat i mobilní a kabelové společnosti – ty budou muset otevřít své sítě a zpřístupnit jejich prostřednictvím služby každému svému zákazníkovi. Podmínkou bude zaplacení poplatku za využití infrastruktury (tedy něco jako telekomunikační propojovací poplatek) a splnění technických podmínek. To by mělo vést k dalšímu rozšíření nabídky služeb a jejich zlevnění.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Samsung má povedenou stylovku. Zkusí to s ní na trhu, kde se mu nedaří

24. dubna 2024

Samsung po velmi dlouhé době oprášil modelovou řadu Galaxy C a představil stylový smartphone se...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...