Používání mobilního telefonu při řízení se může vymstít.

Používání mobilního telefonu při řízení se může vymstít. | foto: Profimedia.cz

Vlastnit mobil je podle soudu privilegium. Obviněné ho zakázal používat

  • 44
Soud v americkém okrese Clinton vynesl začátkem června neobvyklý rozsudek. Žena obviněná ze zabití z nedbalosti byla totiž soudcem zbavena práva používat mobilní telefon. Právě ten je podle něj příčinou nehody a smrtelného zranění mladé cyklistky.

Nehoda, při níž zemřela matka dvou dětí, se stala již loni 2. září nedaleko amerického města DeWitt v Michiganu. Podle soudce Stewarta McDonalda se třiadvacetiletá Mitzi Nelsonová provinila tím, že nevěnovala dostatečnou pozornost silničnímu provozu kvůli mobilnímu telefonu. Výsledek policejního vyšetřování proto podle portálu Detroit Free Press zohlednil i v rozsudku vyneseném 3. června. Doufá, že trest odradí i další řidiče před používáním mobilu za volantem.

Nelsonová se totiž loni na podzim během řízení věnovala mobilu, a kvůli tomu přehlédla cyklistku Jill Byelichovou jedoucí předpisově při pravé krajnici. Bezpečnostní prvky jako reflexní vesta či cyklistická helma nebyly matce dvou dětí v osudný okamžik bohužel nic platné. Nelsonová tak od soudu kromě půlročního vězení, z něhož si při dobrém chování může odsedět jen 90 dnů, a dvouleté podmínky, odešla i s poněkud netradičním trestem.

Podle soudce je totiž vlastnictví a používání mobilu privilegiem. A právě toto právo svým rozhodnutím obviněné upřel. „Nemyslím si, že má právo mít mobilní telefon,“ uvedl soudce McDonald. Jeho výrok se přitom nevztahuje pouze na mobilní telefon, ale na jakékoli jiné přenosné komunikační zařízení. Na jejich používání musí Nelsonová během dvouleté podmínky zcela zapomenout.

Navrhovatelem tohoto trestu je přímo vdovec Jordan Byelich. Ten u soudu mimo jiné zmínil, že ví, že Nelsonová svého činu lituje. „Myslím, že soudce to přes to všechno myslel dobře a zohlednil všechny faktory na obou stranách,“ vyjádřil se Byelich k uloženým trestům.

Nelsonová musí zaplatit také odškodnění ve výši více než 15 600 dolarů (více než 370 tisíc korun) a dalších 1 500 dolarů (přes 35 tisíc korun) na pokutách a soudních výlohách. V květnu jí byl navíc na jeden rok odebrán řidičský průkaz. Soudce jí také doporučil, aby v rámci 150 hodin prospěšných prací zvážila i školní besedy.

Mimo to má podle soudního rozhodnutí navštěvovat i vzdělávací řidičské kurzy, na nichž má promlouvat o možných následcích roztržitosti za volantem. A to především v souvislosti s používáním mobilního telefonu.

Měly by soudy při nehodách způsobených kvůli používání telefonu za volantem upřít viníkovi právo používat mobilní techniku?

celkem hlasů: 1249

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 19. června 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 898
Obávám se, že by to problém nevyřešilo
Obávám se, že by to problém nevyřešilo 228
Ne
Ne 123