Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Současnost a budoucnost volného přístupu na SMS brány II

aktualizováno 
Posíláte textovky z internetu. Za tuto větu rozhodně nepatří otazník, operátory provozované webové brány znají všichni. Pokračujeme v tématu, které jsme včera nakousli. Tento horký koláč se jmenuje SMS Sendery a jejich přístup na SMS brány, v obecnější rovině: budoucnost neomezeného posílání textovek z internetu. Připojujeme i názory našich operátorů.

Existují tři skupiny programů. První z nich jsou jednodušší SMS posílací programy, které nevyužívají služeb webových bran, ale textovky zasílají ve formě SMS e-mailu. Základní nevýhodou těchto programů je, že nestačí znát telefonní číslo adresáta - odesílatel musí znát mobilní e-mail (číselná forma fuguje spolehlivě pouze v síti Eurotel, uživatelé sítí T-Mobile a Oskar mohou mít aktivované speciální služby).

Sendery užívající SMS e-mail

Firma Missoftware vyvinula program EuroSMS, jedná se o jeden z nejstahovanějších programů, jeho verze 2. 0 byla pionýrem v této oblasti, vznikla dříve než její rival DreamCom. Prográmek je freewarový, jeho instalace zabírá pouhých 310 kB, ale aplikace toho moc neumí. Práce s adresářem i skupinami adresátů je velmi těžkopádná a program nemá ani hezkou grafickou podobu. Nicméně hlavní funkce jsou v něm obsaženy (fronta, poslat později, historie). Pokud si člověk pohraje s nastavením, snadno vytvoří formu pro zasílání SMS zpráv na Oskara, jehož síť ještě není přednastavena. Novější verzi 3.0 jsme se již věnovali, program zkrásněl (barevné ikony a plovoucí menu) a přibyly nové funkce, jako např. přednastavené zprávy. Přitom nároky na jeho instalaci zůstaly minimální. Neregistrovaná verze vám ovšem umožní spustit program za jedno spuštění počítače pouze jednou. Pokud aplikaci zavřete, musíte restartovat počítač, jinak ji znova nespustíte.

   smssenders2

Poslední verze, pojmenovaná EuroSMS 2000, je opět freewarová. Program je také bohužel opět méně barevný, má však nové funkce (test připojení, volba rozšířeného či jednoduchého ovládání, propojení s adresářem aplikace Microsoft Outlook) i jednu funkci výjimečnou: lze v něm nastavit uživatelský profil, který je chráněn heslem. Do tohoto profilu spadají nejen kontakty a historie zpráv, ale i nastavení odesílání. Uživatelé tak mohou používat odlišné SMTP servery. Uživatelé programu se teoreticky vůbec nemusejí znát, protože program se personalizuje pro každého zvlášť. Je také možné určit místo, kam se ukládají kontakty i historie zpráv jednoho uživatele: pokud jako cíl zvolíte disketu, je zaručena naprostá bezpečnost všech informací. Každý si svůj „SMS zápisník“ může nosit v kapse.

   smssenders2 

Program SMSclient 2.0 je maximálně jednoduchý a úsporný. Nemá prakticky žádné funkce (ani historii odeslaných zpráv). Možná právě proto se ho ale nezaleknou ani úplní počítačoví začátečníci. Jinak jde o hezký pokus mladého programátora.

   smssenders2b

Program SMS Quickly nešetří oproti předcházejícím barvičkami: má vé svém znaku papouška, a to zcela právem (program je doprovázen i ne zcela praktickými zvukovými efekty při přepínání do jednotlivých karet - naštěstí je lze vypnout). Aplikace má ve své databázi aktuální seznam předčíslí operátorů, kartu historie, užitečné funkce pro odstranění diakritiky a změnu malých písmen na velké (ocení to majitelé starších přístrojů...). A jako by pošilhával po dvou SMS hrdinech předchozího dílu, automaticky vyhledává své nové verze na internetu. Je to pěkný program a - není to myšleno jako urážka - hodil by se do dětského pokoje...

   smssenders2c 

SMS R.A.V.E. Sender je opět hezky barevný a také se otáčí po vyspělejších bratříčcích. Například diakritika se odstraňuje již v průběhu psaní zprávy, zprávy je možno odeslat v opačném pořadí (to jest ne od poslední vložené, ale od první: pokud píšete textovky s pointou, je to důležité). Žluté barvě předchozí aplikace jsme přisoudili dětský pokoj, modré přisuďme pokoj adolescenta: SMS R.A.V.E. Sender totiž umožňuje anonymní odesílání textovek přes mezinárodní sever sms.com...

  smssenders2b

A jinak - Internet Explorer a SMS

SMS Counter v2.0 je vlastně pouhý formulář vestavěný do okna Exploreru. Jeho jedinou funkcí je, že po napsání textu a vyplnění telefonního čísla přepne do Outlooku, vyplní mobilní e-mailovou adresu a text. Stačí stisknout tlačítko odeslat. Je to poněkud zdlouhavé a navíc nelze psát delší textovky, program je totiž nerozdělí. Přesto nám program přišel zajímavý - lze jednoduše měnit jeho vzhled - a zajímavé jsou i funkce Aforismus, Vtip, Poezie, Výmluva. Jsou to vlastně přednastavené zprávy. Tato funkce je i v dalších SMS aplikacích (DreamCom), texty nejsou zdaleka tak vtipné (Výmluva: “Jsem nemocnej. Mám obě ruce v gypsu. Tohle za mě píše náš pes,“ Aforismus: „Nejpřitažlivější jsou ženy, které mají veselou povahu po celém těle.“)

  smssenders2c

Přímo v IE se uhnízdila aplikace SMS Toolbar. Po nainstalování a restartování prohlížeče přibude další lišta, která především propaguje služby serveru :-)mojelogo. Ve své pravé polovině ovšem koncentruje všechny funkce důležité pro odesílání SMS z internetu. Je příjemné, že tento program odesílá text přímo na brány, adresát jej přijme v přehlednějším www formátu. V liště se skrývá adresář i jednoduchá historie odeslaných zpráv. Aplikace je na funkce skromná, ovšem vyvažuje to svou praktičností.

A ještě jinak - Connection meter

Nejstahovanější program na měření poplatků v sobě skrývá praktickou funkci: po kliknutí pravým tlačítkem na ikonku programu v systémové liště (tray) zvolte „odeslat sms“. Formulář pro text zprávy je přehledný, adresář je jednoduchý (neumožňuje tvorbu skupin), ale postačující. Program umožňuje zvolit, zda posílat přes webovou bránu či jako e-mail přes SMTP server.

  smssenders2b

A bonbonek (bomba?) na konec

Program SMS.EXE, jehož jméno zní hodně anonymně, má jediný cíl: pobavit odesílatele anonymních textovek a naštvat jejich adresáta. Program na základě textového souboru vybírá náhodně slova. Jejich pořadí je však pevně určeno. Vznikají tak náhodné věty na vybrané téma. Milostné: “DRAHE ZLATICKO :-) PORAD NA TEBE MYSLIM. TVUj MILACEK :-)“; “MUI NEJDRAZSI MILACKU! MOC MI CHYBIS! PA, PA, JENOM TVUJ MILACeK.“   Pracovní: „PREJI NICIM NFRUSENY VECER! :-) P.S.: JAK BYLO PRI CTVRTKU?“; “PREJI NICIM NERuSENY PRACOVNI PODVECER! :-)“ Takto vytvořené větičky se automaticky odesílají na dané číslo, přičemž je možné určit den a hodinu, je možné odesílat několik zpráv denně. To vše zcela automaticky, bez jediného kliknutí. Zprávy mohou vypadat velmi reálně - chceme-li, program simuluje určitý počet překlepů na jednu zprávu. Zprávy jsou odesílány přes SMTP server s adresou „anonym“. A tvořiví jedinci mohou jednoduše sestavovat na libovolné téma vlatní textové soubory, s nimiž bude program pracovat. Autor aplikace o to dokonce uživatele prosí.

Samozřejmě: jedná se o určitou formu spamových textovek (hromadné a automatické rozesílání). Ale je to rozhodně vtipný kousek.

   smssenders2d

Budoucnost SMS bran?

K budoucnosti SMS bran se vyjádřili i naši operátoři. Tiskový mluvčí společnosti Český Mobil Igor Přerovský nám sdělil, že Oskar o žádném omezení přístupu neuvažuje. Objem textovek odesílaných z webových bran odhadl na 5 procent z celkového množství. To je příliš malé číslo a navíc, SMS zpráva odeslaná z internetu často vyprovokuje odpověď, která je odeslána už z mobilního telefonu.

Tiskový mlučí společnosti T-Mobile Jiří Hájek mluvil o jediném omezení: tím je stávající limit 120 sekund mezi odesláním dvou zpráv z jednoho počítače (Oskar má limit 5 s, Eurotel 30 s). Jako první zavedl T-Mobile variantu placeného odesílání textovek. Prostřednictvím služby ClickBox je možné za běžné tarify odesílat SMS do sítí všech operátorů. Příjemce obdrží zprávu ve formátu, který je obvyklý pro zprávy odeslané z mobilního telefonu. Společnost o nových omezeních neuvažuje. A jestli se tento stav někdy změní, není možné odhadnout.

Uvedené programy můžete stáhnout na serverech Slunečnice, Stahuj a Studna.

Předcházející díl naleznete zde.
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Najdete na iDNES.cz