Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souboj třech nejlepších fotomobilů u nás

  1:00aktualizováno  1:00
Tři mobily s dvoumegapixelovým fotoaparátem. Který z nich je nejlepší? Odpovídá cena přístroje kvalitě výsledných fotografií? Je výhodou automatické ostření? Vyhraje Samsung D600, Sony Ericsson K750i, nebo Nokia N90?

V současné době jsou na našem trhu dva mobily s dvoumegapixelovým fotoaparátem: Sony Ericsson K750i a Nokia N90. Nepočítáme Sony Ericsson W800i, který má s modelem K750i fotoaparát stejný. K této dvojici se zanedlouho přidá Samsung D600, který má také dvoumegapixelový fotoaparát. Z dřívějších testů víme, že Sony Ericsson i Nokia jsou nejlepšími fotomobily, které dnes lze koupit. Vyrovná se jim nový Samsung?

Samsung do testu vstuje s jedním handicapem. Jako jediný z trojice soupeřů nemá automatické ostření a navíc na první pohled ani nevypadá jako špičkový fotomobil. To Nokia i Sony Ericsson svůj fotoaparát dávají mnohem více na odiv. O to víc nás zajímalo, jestli se může s dvojicí premiantů měřit.

Nejlevnější a nejdražší

Sony Ericsson K750i je jedním z hitů letošního roku. Jeho fotoaparát je špičkový, telefon má jednoduché a líbivé tvary a je také z celé trojice nejlevnější. Aktuálně stojí 10 990 Kč včetně DPH (doporučená maloobchodní cena). To Nokia N90 je z jiného soudku. Je to jeden z nejdražších mobilů na trhu, stojí 20 990 Kč. Navíc se jedná o chytrý mobil s operačním systémem Symbian a má hodně komplikovanou konstrukci. Tedy oproti Sony Ericssonu úplně jiná káva.

   K750i K750i K750i

Doporučujeme:

Recenze Nokie N90

Recenze Sony Ericssonu K750i

Preview Samsungu D600

Samsung D600 patří cenou mezi oba soupeře. Zatím se neprodává, ale jeho cena by se měla pohybovat okolo 13 000 Kč včetně DPH. Podrobnosti ale výrobce zatím nezveřejnil. Také nevíme, která verze se u nás bude prodávat. Existují totiž dvě, jedna s EDGE, druhá bez této technologie. Samsung D600 je manažerský mobil vysouvací konstrukce s bohatou multimediální výbavou. Tu ale mají i oba soupeři a ani jednomu telefonu nic zásadního nechybí. Snad jen někteří zákazníci nemohou Sony Ericssonu odpustit absenci EDGE. Dnešní test ale porovnává jen fotografie pořízené touto trojicí modelů, takže vše ostatní je v této chvíli podružné.

  

Při testu nám nepřálo počasí, což je z fotografií na první pohled patrné. Všechny snímky jsme pořizovali krátce po poledni a všechny telefony měly základní nastavení. Tedy největší rozlišení (1600 x 1200 obrazových bodů), nejvyšší kvalitu snímku, automatické vyvážení bílé a automaticky nastavenou citlivost ISO. Pokud telefon umožňoval nastavit makro režim, byl v případě potřeby použit.

  Nokia N90 Nokia N90 Nokia N90

Nejlepší je Sony Ericsson, nejhorší Nokia

Výsledky nás příjemně překvapily. Všechny tři telefony mají velmi slušný fotoaparát a snímky jimi pořízené lze použít pro výrobu papírových fotografií. Pro běžné formáty je i dvoumegapixelové rozlišení dostačující. Nejlepší je podle nás fotoaparát Sony Ericssonu K750i. Telefon má výborný makro režim, asi nejlepší podání barev a snímek lze v případě potřeby v počítači pohodlně upravit - doostřit. Nokia N90 nás zklamala. Přeci jen je výrazně nejdražší ze všech tří soupeřů, kvalita fotografií tomu ale neodpovídá. Nutno ale připomenout, že Nokia slibuje nový firmware, který by měl fotografie vylepšit. Kdy ale bude k dispozici zatím nevíme. U Nokie se nám také nelíbilo, že telefon fotografie přeostřuje, takže se v počítači následně špatně upravují.

K750i K750i

 
U první trojice snímků vítězí Sony Ericsson (foto 1) před Samsungem (foto 3). Nokia (foto 2) má problémy s podáním barev, což je patrné především na tabulce s číslem popisným.

Samsung D600 nás mile překvapil. Ač jako jediný nemá automatické ostření, podává velmi slušné výkony. V některých případech si se soupeři v ničem nezadá, oproti Nokii se pak jeho snímky lépe upravují v počítači. Nestačí ve snímání blízkých objektů, kde chybí makro režim. A je také při snímání nejpomalejší, takže je velmi obtížné poznat, kdy už je snímek uložen a kdy ještě hrozí rozmazání obrazu. Podrobnosti o Samsungu D600 a jeho fotoaparátu připravujeme do recenze, tentokrát jsme použili, stejně jako u soupeřů, jen základní nastavení.

Samsung je lenoch

Jak již bylo uvedeno, Samsung prohrává v rychlosti, snímání s ním je velmi pomalé a není poznat, kdy už je snímek uložen. Nejrychlejší je Sony Ericsson, ale proti běžným fotoaparátům i té nejnižší třídy je stále ještě hodně pomalý. Při snímání je obraz na displejích všech tří telefonů velmi kvalitní a lze z něj poznat, jak asi bude výsledná fotografie vypadat. Tedy až na ostrost snímku, tu až na extrémní situace z displeje odečíst nelze. Samsung má výborný displej, je ale nepříjemné, že v režimu zobrazení přes celý displej není vidět celý obraz. Díky tomu se zdá, že ohnisková vzdálenost objektivu je výrazně větší než u soupeřů.

K750i K750i 
U druhé série snímků opět vítězí Sony Ericsson s nejvěrnějším podáním barev. Naopak Nokia má s tímto opět problémy, červené sedlo je spíš oranžové. Samsung je na tom v tomto směru průměrně.

Samsung se při fotografování drží na výšku, Sony Ericsson na šířku a Nokia využívá speciální polohu na bok s vytočeným displejem. Nejpohodlnější je v principu režim u Samsungu, u něj ale hrozí, že si objektiv budete stínit prstem. Za Ergonomii si tedy Samsung palmu vítězství neodnese. V této disciplíně je tak vítězem Sony Ericsson, který se drží na šířku. U Nokie platí, že někdy je méně více.

Nokia má nejjemnější displej s největším rozlišením, následuje Samsung a poslední je Sony Ericsson, který má displej nejmenší a obraz na něm je z testované trojice přístrojů nejhorší.

Jak dopadly fotografie?

A nyní je čas na fotografie. Dodejme, že fotografie nejsou upravované a u Nokie a Sony Ericssonu jsou k dispozici i informace EXIF. Samsung je k snímkům nepřidává. V každé trojici je nejprve snímek pořízený Sony Ericssonem K750i, následuje Nokia N90 a jako třetí je Samsung D600.  

K750i K750i

 
V tomto případě Samsung ztrácí za deformaci svislé stěny budovy, všechny tři snímky mají výrazný šum a problémy jsou i s aberací.

K750i K750i

 
Na této trojici snímků je aplikován maximální zoom, tak jak jej testované fotomobily nabízí. Extrém u Nokie není použitelný, navíc je to výřez. Samsung má zoom nejmenší a ačkoliv se jedná o interpolaci, fotografie má plné rozlišení. To samé pak platí o Sony Ericssonu. Ovšem svislé stěny v tomto režimu rozhodně nejsou silnou stránkou Samsungu, ba právě naopak. Snímek je silně deformovaný.

K750i K750i 


V tomto případě Nokia přepálila bílý nápis, realitě více odpovídá výsledek Samsungu a Sony Ericssonu.

K750i K750i

 
V další trojici snímků vítězí Sony Ericsson (foto 1) před Samsungem (foto 3). Snímek z Nokie (foto 2) má opět špatně vyváženou bílou. Je sice nejostřejší, doostřit zbývající snímky v počítači je však to nejmenší.

K750i K750i 
Samsung nemá makro režim a při snímání z blízka je to znát. Snímek je nejméně ostrý. Snímek z Nokie je soudkovitý, ale pro informativní účely bez problémů čitelný. K výstupu ze Sony Ericssonu nemáme výhrady.

K750i K750i 
Zde je jasným vítězem Sony Ericsson. Samsung má problémy s ostrostí v rozích a u Nokie platí obehraná písnička s vyvážením bílé a s přeostřením snímku.

K750i K750i 


Opět nejlepší Sony Ericsson. Nokia si neporadila s barvou květů, nejsou červené ale fialové. Samsung má problémy s jasnou oblohou v pozadí.

K750i K750i

 
Sony Ericsson je v tomto případě jasně nejlepší. Snímek ze Samsungu by potřeboval zesvětlit a u Nokie úplně chybí detaily na světlé obloze.

K750i K750i 
V tomto případě se podle nás fotografie ze Samsungu vyrovná fotografii ze Sony Ericssonu. Naše modelka by z Nokie radost neměla, naordinovala jí totiž slušnou žloutenku.

 K750i K750i


S fotografií za naprosté tmy s použitím integrovaného blesku si dobře neporadil ani jeden fotomobil. Samsung propadl, snímek je rozostřený a nepoužitelný. Nokia opět doprostřed snímku umístila žlutý flek.

K750i K750i

 
Při snímání při zářivkovém osvětlení to jde nejlépe Sony Ericssonu (foto 1), Nokia si ale také nevedla špatně. Samsung má v tomto případě nejhorší vyvážení bílé a snímek není dostatečně ostrý. Samsung nemá makro režim.

Nejčtenější

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia L1
Sony nižší třídu nevzdává. Xperia L1 boduje nejnovějším Androidem

Vypadalo to, že se Sony zaměří jen na lépe vybavené drahé smartphony. Představení modelu Xperia L1 je proto překvapením. Novinka toho moc neumí, cena není...  celý článek

Sony Xperia XZ Premium
Špičkové Sony nebude až tak drahé, navíc s dárkem za 8 000 Kč

Špičkový smartphone Sony Xperia XZ Premium se začne prodávat na konci května. Nyní je již v předprodeji u vybraných prodejců. Cena 19 990 korun je vzhledem k...  celý článek

Smartphony a tablety pod hladinou byly několik let proslulým marketingem řady...
Sony se vrací přehánění o vodotěsnosti. Utopené xperie řeší soud

Japonské Sony se před lety stalo průkopníkem voděodolných smartphonů a v reklamách na xperie dokonce lákalo na potápění a fotografování pod hladinou. Zlom...  celý článek

Jobs Contact
Technolog ve strojírenství (30.000 - 40.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.