Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souboj střední třídy - Palm m105 vs. Palm m125

aktualizováno 
Dnešní článek se zaměří na specifikace a hlavně inovační odchylky výrobce od 105kového modelu k novější m125ce. Ukážeme si rozdíly, maličkosti, které mohou rozhodnout, a zhodnotíme celkový dojem, kterým Palm m125 působí na své okolí.

Dnešní článek bude tak trochu netradiční, a to tím, źe se nebude jednat o jednu z klasických recenzí, které znáte, ale o souhrn dojmů a maličkostí, které budou doplněny komentáři a budou tak tvořit ucelený dojem z nového zařízení.

Recenze zařízení Palm m125 najdete zde.


 

Na začátek si jenom připomeňme, o čem vlastně budeme mluvit, neboli technické údaje PDA Palm m125:

 • Procesor Motorola DragonBall VZ na frekvenci 33 MHz

 • 8 MB paměti RAM

 • 4 MB ROM (nelze upgradovat verzi OS)

 • 16 odstínu šedi, 160 x 160 bodů, displej s inverzním podsvícením

 • Univerzální konektor

 • USB kolébka

 • Rozšiřující SD / MMC slot

 • Palm OS verze 4.0

 

Nyní již k jednotlivým detailům…

 • karta je hranatá a vystupuje z boku - úplně první věc, která mne při držení m125ky bodla, ne do očí, ale spíš do ruky :(. Bohužel slot není nijak zvláštně zapuštěn, a tak hlavně záslepka SD / MMC slotu nepříjemně bodá do ruky, popř. škrábe pouzdro atp.

 • jiný stylus a díra pro něj - Palm m125 je opatřen novým stylusem, který je opět více špičatější než jeho předchůdce u m105ky a je opatřen na svém konci mnohem větší "patkou" pro lepší vytáhnutí ze štěrbiny. Bohužel, výřez pro vyndání stylusu je malý, a tak se bude špatně zejména lidem s tlustšími prsty vyjímat, ale na druhou stranu zase nevypadne samovolně ven.

 • gumový kryt (flip) - jako m105, také m125 má otočný kryt displeje, který se dá umístit pod tělo Palmu nebo se jím chrání displej před poškrábáním či jiným poškozením. Tento kryt je však gumový a pevně obklopuje tělo přední strany Palmu, čímž maximálně chrání displej. Ve flipu je okénko pro sledování času a datuma a také díra pro zmáčknutí horní klávesy a zapnutí hodin. Libůstkou je pak logo Palm na vnější straně flipu.

 • malý displej (pixely) - tak jak jsme již byli zvyklí z Palmu m105, je i zde displej menší, ale zobrazuje plných 160 x 160 bodů. To se projeví menšími pixely (a pro někoho bohužel) i menšími fonty zobrazovaného písma.

 • kontrast displeje - displej doznal opět drobných pozitivních změn, a to lepší kontrastností a lepším čtením z různých úhlů pohledu. Barva displeje je nahnědlá, podobná displeji Palm m500.

 • excelentní držení - to opravdu stojí za pochvalu. Palm při práci nevyklouzne z ruky a dobře se drží.

 • zapuštěná tlačítka - tlačítka již nemají kopulovitý tvar, nýbrž jsou prohnutá dovnitř, takže se nemohou nechtěně zmáčknout a dají se pohodlně mačkat pomocí stylusu. Velkou změnou k lepšímu jsou například rolovací tlačítka, kde jsou prohlubně pro stylus velice dobře patrné.

 • jiné pouzdro na baterie - i pouzdro na baterie doznalo menších změn, jednak je zobáček pro otevírání krytu větší (pro tlustší prsty) a také byl předělán vnitřek; zejména byly upraveny kontakty a zabezpečení proti nechtěnému obrácení polarity baterií.

 • výměnné kryty (pěkné linie) - kryty jsou výměnné a jsou totožné s m105kovými, takže opět můžete denně měnit image vašeho miláčka. Originální faceplate však má barvený prostředek a okraje černé, což při zavření horního flipu dělá velice pěkné linie a design celého PDA.

 • malé sklíčko IrDA portu - jak si někteří stěžovali, že m105ka má malé sklíčko, tak zde je opět o něco menší, což má za následek větší směrovost paprsku IrDA portu.

 • malá díra RESETu - stejná jako u m105ky, k RESETu musíte používat - jak jinak - kancelářskou sponku.

 • úchyty pro příslušenství - na zadní straně jsou patrné úchyty pro příslušenství, které mají stejnou rozteč jako u m50x řady, což značí snad již konečně unifikované příslušenství pro všechny modely.

 • univerzální konektor - stejný jako u Palm m50x řady

 • vyrobeno v Mexiku - stejně jako u Palm m105 a m100

 

Za zapůjčení na testování děkujeme firmě PDA Planet, Praha.

Závěr:

Pokud budete zvažovat, zda přejít z m105ky na m125ku, mohu doporučit následující nejmarkantnější výhody: SD / MMC slot, univerzální konektor (podle vyjádření Palm Inc. Bude nadále ve všech produktech firmy), USB rozhraní, nový operační systém Palm OS 4.0 a některé drobnosti :). Nevýhodou zůstává nemožnost upgradovat operační systém v paměti ROM a pro novinku zatím vyšší cena.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Huawei odkládá mobil s ohebným displejem. Místo něj má model pro hráče

Huawei P20 Pro

Huawei má mnoho plánů, kterými chce zaplnit mezery na trhu. Představil herní smartphone, chystá i chytrý telefon s...

Huawei jde tvrdě za svým cílem, Apple už je na dostřel

Huawei P20 Pro

Cílem čínské firmy Huawei pro letošní rok je prodat dvě stě milionů smartphonů. Šéf společnosti oznámil, že polovinu...

Průkopník bezrámečkových smartphonů míří do Evropy. Ukáže se v září

Sharp Aquos S3

První bezrámečkový smartphone se představil v roce 2014 a vypadal skvěle, přitom byl Sharp Aquos Crystal levný...

Najdete na iDNES.cz