SE versus Nokia

SE versus Nokia | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Souboj nejočekávanějších mobilů roku: který je lepší?

  • 220
Na trh přichází klíčové produkty dvou odvěkých rivalů - Nokie a Sony Ericssonu. Ten druhý vchází do boje s technologicky nabitým modelem K800i, finská Nokia se svou manažerskou hvězdou 6233. Který z nich je lepší?

Nejočekávanější telefony tohoto roku si svůj příchod na trh načasovaly téměř současně. Nabízejí velmi podobnou výbavu, každý z nich však míří na rozdílnou cílovou skupinu.

Sony Ericsson chce svým modelem K800i oslovit technické nadšence, kteří se bez moderního přístroje nabitého funkcemi neobejdou.

Jeho finská konkurence naopak dala v šanc svou eleganci a střídmost, jíž doplnila o bohatou výbavu. Tím se dere do obchodní sféry, kde si již vybudovala slušnou pozici.

Byl by tak téměř hřích tyto vlajkové lodě letošního roku nepostavit tváří v tvář. A jelikož se nám v redakci sešly současně, můžete si jejich srovnání přečít ještě před samostatnými recenzemi obou produktů.

Vzhled - nebe a dudy

Sony Ericsson příliš inovace nepřináší. Stále se spoléhá na svůj technodesign, který použil již u mnoha předchozích modelů. Jeho hranaté tělo se však může pochlubit velmi precizním zpracováním. Velkou bolístkou je ale již nyní odsuvná krytka fotoaparátu, která navíc tvoří na zádech telefonu nevzhledný batůžek. Má malou vůli a při manipulaci s telefonem skutečně překáží.

  
Telefony jsou téměř stejně velké, Sony Ericssonu ale přibyl baťůžek

Oproti tomu působí Nokia velmi kompaktním dojmem. Její uhlazené tělo nemá s předchozí generací téměř nic společného a kvalitou zpracování se jí vzdálila na mílové kroky. Nikde nic nevrže, vše dokonale lícuje a použité materiály jsou kvalitní. S fotoaparátem se naopak finští designéři příliš nepárali a jeho optika není nijak kryta. Je tak velmi náchylný na poškrábaní.

  
S krytkou nebo bez? Obojí má své pro i proti...

Nokia 6233

(10/10)

Sony Ericsson K800i

(9/10)

Klávesnice a ovládání - šetřit se vyplácí

Sony Ericsson zvolil jako hlavní ovládací klávesu pětisměrný joystick. Práce s ním je snadná, omezeni ale budete pomalostí samotné nabídky. Kromě povedené a velmi komfortní numerické klávesnice naleznete na telefonu dalších dvanáct kláves, z nichž šest se sdružilo kolem joysticku. Jejich titěrnost je nepříjemná, lidé s většími prsty budou mít zpočátku velké problémy.

  
K800i má zbytečně složitou klávesnici, navíc jsou některá tlačítka příliš titěrná

Chválu si naopak zaslouží dvě nenápadná tlačítka nad displejem, která vás během okamžiku provedou pořízenými fotografiemi nebo pomohou při ovládání přístroje. Díky špičkovému TFT displeji s jemným rozlišením jsou navíc fotografie zobrazovány věrně. Výrobce si opět neodpustil nejrůznější animace nabídky, které pouze zpomalují vaši práci.

  
Hlavní nabídka je v podobě matice ikon, při práci vás zpomalují všudypřítomné animace

Nokia si na klávesnici dala záležet, na její gumovou odezvu si ale musíte nějakou chvíli zvykat. Tlačítka jsou dostatečně velká a na telefonu jich nenajdete více, než je potřeba. Za hlavní ovládací klávesu byl zvolen čtyřsměrný kurzorový kříž s potvrzovacím středem. Díky jeho profilování je práce s ním naprosto bezproblémová, nabídka reaguje na jeho povely velice svižně.

  
Klávesnice manažerské Nokie se povedla, zvyknout si ale musíte na její gumovou odezvu

Ovládání telefonu je jednoduché, ve většině případů si vystačíte pouze s kurzorovou klávesou. Samotné menu je zobrazováno jako tabulka, zvolit lze ale i formát seznamu. Ani za displej se Nokia nemusí stydět, má stejné parametry jako konkurence a patří tak ke špičce na trhu. Oproti Sony Ericssonu se ale nedá regulovat jas, což rádi zdůrazňují řidiči kvůli případnému oslnění telefonem v noci.

  
Hlavní nabídka může mít několik podob, již léta se ale nemění

Nokia 6233

(9/10)

Sony Ericsson K800i

(9/10)

Telefonování - UMTS bez videohovorů

Zásadní novinkou je u modelu K800i podpora videohovorů. Ostatní funkce zůstaly zachovány, stále se tak můžete těšit na propracovaný vícepoložkový adresář. Ten pojme i ty nejdetailnější informace a lze jej synchronizovat s počítačem. Kontakty můžeme třídit do skupin, k dispozici jsou i vyzváněcí profily se schopností filtrace hovorů.

  
Adresář je nesmyslně omezen počtem uložených čísel

Telefon dokáže vyzvánět i vaši oblíbenou MP3 skladbou. Pochvalu si zaslouží propracovaný přehled hovorů, kritiku naopak nelogické omezení paměti. Do telefonu totiž uložíte až tisíc kontaktů, zároveň je omezen ale i počet ukládaných telefonních čísel hodnotou 2500.

  
Oproti Nokii umí Sony Ericsson videohovory

Ani finský výrobce neopomněl na podporu sítí třetí generace, oproti konkurenci ji ale neimplementoval kvůli videohovorům. Na přístroji tak nenajdete žádnou druhou kamerku. Nokia 6233 pojme maximálně tisíc jmen, k nimž lze přidávat neomezené množství detailů. Opět není problém přístroj synchronizovat s počítačem. Nabídnuty jsou i skupiny volajících včetně profilů, ve kterých lze díky nim hovory filtrovat.

  
Nokia používá pro zobrazení obsazené paměti stále nicneříkající procentuální vyjádření

Přístroj nabízí možnost MP3 vyzvánění, kvalitou jeho podání položí konkurenci hravě na záda. Nová Nokia dokáže navíc při příchozím hovoru přehrát i videosekvenci. Chybějící podporu videohovorů pak nahrazuje službou Push to Talk, na kterou švédsko-japonský výrobce zanevřel.

  
Kromě klasického hovoru můžete využít i služeb Push to Talk

Nokia 6233

(8/10)

Sony Ericsson K800i

(8/10)

Zprávy - java to rozhodla

Z pohledu zpráv se u nového Sony Ericssonu nezměnilo téměř nic. Pracovat můžete s SMS, EMS i MMS zprávami. Standardem je již kvalitní emailový klient, který si poradí i s přílohami. Praktickou změnou je zařazení RSS čtečky do nabídky zpráv, kde ji ocení snad každý uživatel. Na jednom místě lze spravovat téměř všechny textové informační kanály.

  
Nabídka zpráv je ucelená, editor však má své chyby

Nelíbí se nám pozměněná grafika emailového klienta, který působí jako vytržený z kontextu. Zároveň si postěžujeme i nad nedostatečným přehledem napsaných znaků, jelikož jejich odpočítávání začne až sedmnáctým znakem před koncem zprávy. Navíc je počítadlo zakryto nabídkou symbolů k aktuálně stisknuté klávese. Odpůrci prediktivního psaní naopak zajásají nad možností stálého vypnutí slovníku.

  
Implementace RSS čtečky do nabídky zpráv je správným krokem

Nokia se stále nepoučila a jak se zdá, emailový klient v podobě javové aplikace ji bude pronásledovat ještě dlouhou dobu. Aplikace je sice kvalitní, nelze ji ale nechat pracovat na pozadí a provázanost s nabídkou je velmi omezená. Přitom jde o jeden z nejlepších emailových klientů, který v klasických telefonech známe. Kromě standardních funkcí umí například i filtrovat nevyžádanou poštu.

  
Javou si Nokia svou pozici jen ztěžuje...

Kromě textových zpráv si poradí model 6233 i s formátem EMS a MMS. Nabízená blesková a zvuková zpráva je pak pouhou jejich odnoží. Stejně jako konkurence dovolí tato novinka ukládat nespočet příchozích psaníček. Finové však neopomněli na možnost volby velikosti písma a informace o počtu znaků i výsledných zpráv vidíte v editoru neustále. Predikce jde samozřejmě nastálo vypnout.

  
V editoru můžete měnit velikost písma, navíc vidíte všechny potřebné informace

Nokia 6233

(9/10)

Sony Ericsson K800i

(8/10)

Organizace a data - vědecký mobil je na světě

Organizační funkce K800i jen v rychlosti proběhneme, jelikož ani u nich se toho příliš nezměnilo. V čele stojí povedený kalendář nabízející všechny možné pohledy, následuje jednoduchý úkolovník, poznámky, celá paleta opakovaných budíků, časovač, stopky, kalkulačka a v neposlední řadě velmi praktická aplikace Paměť kódů.

  
Nabídka organizačních funkcí je standardní

Datovým funkcím pak kraluje podpora sítí UMTS ve spojení s kvalitním webovým prohlížečem. EDGE však nabídnuto bohužel není, mimo velká města tak můžete data využívat jen pomocí technologie GPRS. K počítači připojíte novinku kabelem, přes Bluetooth či infraportem. Telefon nabízí i podporu Mass Storage.

  
Aplikaci Paměť kódů využijí nenapravitelní zapomětlíci

Nokia ztratila z výčtu organizačních funkcí oproti svému sokovi pouze aplikaci na zapisování tajných kódů. Svůj nedostatek však plně vynahradí mnohem propracovanější kalkulačkou, za kterou by se nemusel stydět nejeden středoškolák. Kromě triviálních operací zvládá i goniometrické funkce, mocninu, odmocninu a práci s pamětí.

  
Kalendář je přehledný a naprosto intuitivní

Z pohledu dat Nokia jednoznačně vítězí. K podpoře UMTS sítí přidává i nejrychlejší konfiguraci EDGE i GPRS, o připojení k počítači se stará datový kabel, Bluetooth či umě schovaný infraport. Navíc se nenechala zahanbit a Mass Storage nabízí také, svou nadvládu pak potvrzuje aktivním pohotovostním režimem.

  
Kalkulačka se povedla, Nokia zvítězila ale až aktivním pohotovostním režimem

Nokia 6233

(10/10)

Sony Ericsson K800i

(8/10)

Zábava - rozhodující stať

Fakt, že mobil může přehrávat hudbu, fotografovat či nahradit rádio přinesl Sony Ericssonu nemalý úspěch. Model K800i již pouze sdružuje všechny funkce, které jsme mohli vidět u předchozích modelů a přidává mnohem kvalitnější fotoaparát. Ten se tak stává hlavním lákadlem přístroje, jelikož jde o první třímegapixel s autofokusem na českém trhu.

  
Hlavní lákadlo modelu K800i se skrývá ve výborném fotoaparátu

Kromě naprosto bezkonkurenčních možností fotografování se ale můžeme s telefonem zabavit i jinak. O nepříliš kvalitním videu se snad ani zmiňovat nebudeme, hudební přehrávač si ale obdiv zaslouží ač je zcela stejný jako v jiných hudebních modelech značky. S telefonem samozřejmě můžete i poslouchat rádio, hrát kvalitní hry či upravovat multimediální obsah pomocí palety aplikací s DJ v názvu. Na to vše vám poslouží vnitřní paměť o velikosti 64 MB podpořená slotem na paměťové karty M2 (Memory Stick Micro).

  
Foto, video, radio...co víc si přát

Dominantnost třímegapixelového svalovce si ale drobná Nokia nechtěla nechat příliš líbit. A tak do svého vlajkového produktu zabudovala optiku s rozlišením dvou megapixelů. Ta však popravdě konkurenci příliš neohrozí. Stále jde ale o slušný standard. V jedné vlastnosti však kraluje - umí nahrávat video s rozlišením VGA.

  
O jedno mega méně, o jedno repro více...

I s Nokií si můžete naplno užívat hudby. A když říkáme naplno, máme tím namysli hlasitý poslech pomocí až neuvěřitelně kvalitních stereo reproduktorů. Malou bolístkou je ale velikost vnitřní paměti, která je pouhých 6 MB. V základním balení však dostanete i 64MB kartu MicroSD. Ani o rádio a kvalitní hry nebyla tato novinka ochuzena.

  
Nokia se nenechala zahanbit

Nokia 6233

(9/10)

Sony Ericsson K800i

(9/10)

Těžko raditi...

Co dodat závěrem než konstatovat, že vybírat podle funkční výbavy asi nelze. Tam, kde jeden přístroj ztrácí, druhý kraluje - a samozřejmě naopak. Ve výsledku si jsou oba přístroje téměř rovny, ač Nokia získala překvapivě lepší bodové hodnocení.

Rozhodující se ale může zdát cena, která hraje jednoznačně pro Nokii. Oproti Sony Ericssonu přitom toho o tolik méně nenabízí. Pokud vám nebudou chybět videohovory a nejste zastáncem pseudofotoaprátů v telefonech, budete s modelem 6233 naprosto spokojeni. Techničtí fajnšmekři ale raději sáhnou po novince švédsko-japonského výrobce. A který z nich si vyberete vy?

Závěrečné hodnocení:

Nokia 6233 (8990 Kč)

SE K800i (cca 14000 Kč)

 (8/10)

 (7/10)