Sony zvažuje vlastní operační systém. Hrozí androidu útěk výrobců?

Elektronický gigant Sony zvažuje podle některých zdrojů vývoj a nasazení vlastního operačního systému pro své mobilní telefony. Systém by měl vycházet z Vita OS v nové kapesní herní konzoli PlayStation.

Operační systém z konzole PlayStation Vita by mohl pohánět i smartphony a tablety Sony.

Firma Sony údajně zvažuje možnost použít operační systém vytvořený pro herní konzoli PlayStation Vita také v chytrých telefonech a tabletech. Zatím ale není v této oblasti jasno. Nicméně po nedávném převzetí společné části podniku na výrobu mobilních telefonů od Ericssonu se dají určité změny ve strategii Sony očekávat.

Vita OS do smartphonů a tabletů

Nastávající generální ředitel Sony Kazuro Hirai v rozhovoru pro japonský magazín AV Watch prý naznačil možnost využití Vita OS i v jiných zařízeních. Viceprezident Sony Yoshio Matsumoto navíc na adresu operačního systému konzole řekl: "Pokud se ptáte, zda jsme systém udělali tak, že je rozšiřitelný, aby bylo možné jej použít ve smartphonech a tabletech – odpověď zní: je to možné."

Vita OS by tak krom výkonné kapesní konzole mohl pohánět i další zařízení. Zda se tak stane, není jisté. Vlastní operační systém by měl pro Sony řadu výhod, ale zároveň by se také zpočátku potýkala se nedostatkem aplikací. Těch je pro Android, který momentálně Sony v mobilech využívá, přes půl milionu.

Zadní vrátka

Varianta vlastního operačního systému může být jak součástí nové strategie Sony po převzetí dosavadního Sony Ericssonu, tak určitými zadními vrátky. Současná patentově-výbušná situace okolo Androidu totiž možná donutila manažery Sony hledat alternativy.

Navíc Sony už jednu zkušenost se závislostí na cizím OS má. V dobách Palm OS to byla v jednu chvíli Sony, kdo tlačil vývoj celého systému kupředu, Palm ale často nebyl schopen plnit požadavky japonských inženýrů. To nejprve vedlo k tomu, že si Sony řadu komponent systému dodělávala po svém a nakonec nevyhovující platformu a s ní i svět kapesních počítačů zcela.

Není to jenom Sony

Mimochodem, Sony je jedním z posledních velkých výrobců androidích mobilů, který není do vleklých soudních sporů vtažen. A také jako jeden z mála neplatí licenční poplatky Microsoftu. O to bedlivěji ale firma situaci sleduje.

Podobné bezpečné varianty a zadní vrátka ale nehledá jenom Sony. Řada firem, které dříve vsadili vlastně jen a jen na android, nyní hledá alternativy pro případ, že by Apple nakonec celou platformu dokázal výrazně přitlačit ke zdi.

Třeba Samsung, který vždy koketoval snad se všemi mobilními platformami, opět zvýšil aktivitu na poli operačního systému Bada – ten se má spojit s projektem Tizen od Intelu. Což je zase mimo jiné nástupce systému MeeGo, kterému dala vale Nokia. Mimochodem, i samotná Nokia hraje v hledání zadních vrátek výraznou roli.

Řada výrobců totiž možná počítala s tím, že si jako jistou alternativu pro případ náhlých problémů androidu zvolí Windows Phone od Microsoftu. Na tento systém ale vsadila Nokia vše a ostatní výrobci zjistili, že mají na poli Windows Phone jen málo šancí, jak se od konkurence odlišit. Proto i Samsung více myslí na vlastní zadní vrátka v podobě Bada – Tizen.

Licence BlackBerry nebo webOS

Krom Samsungu zvažuje jisté možnosti i HTC. Firma bývá často spojována s možností koupě kanadské společnosti RIM, výrobce smartphonů BlackBerry. Nový BlackBerry OS 10, který RIM připravuje, by navíc nemusel být operačním systémem exkluzivně jenom pro zařízení této značky. Firma v nedávné době naznačila, že je ochotna své výtvory za určitých podmínek licencovat.

HTC také bývalo spojováno se zájmem o operační systém webOS – původně od Palmu, nyní dřímajícího u HP a čekajícího na spuštění open-source fáze. Samotný webOS by mohl jako zadní vrátka posloužit i některému dalšímu významnému výrobci mobilů, třeba korejskému LG, které zatím v dohadech o hledání alternativ za android příliš nefiguruje. I samotné LG přitom v minulosti koketovalo třeba s MeeGo.

Čína chce také svoje

Na zadní vrátka myslí i čínští výrobci. Z našeho pohledu jsou důležití především Huawei a ZTE. ZTE se před časem zapojilo do patentové aliance proti Apple. Navíc v Číně vzniká několik mobilních operačních systémů, které by měly být protiváhou současným gigantům.

Svůj systém chce například vyhledávač Baidu, podobně je na tom společnost Alibaba, nabízející internetovou reklamu. Domácí výrobci by mohli tyto systémy rychle přijmout. U Huawei by tomu tak vůbec být nemuselo, čas od času se vynoří spekulace, že firma pracuje na  vlastním systému.

Android jako na trní

Google tak nemusí mít ze současné situace příliš radost. Jeho operační systém je zdaleka nejoblíbenější mobilní platformou současnosti a navíc růst popularity i prodejních čísel androidích smartphonů neklesají. Jenže tak to rozhodně nebude na věky, a to Google jistě ví. Horší je fakt, že by Google mohl příznivce svého systému ztratit úplně stejně rychle, jako si je získal.

Těmi příznivci máme teď na mysli jednotlivé výrobce. Řada z nich, zdá se, je zcela připravena na možnost rychle opustit potápějící se loď, pokud by se jí android stal. A to není vyloučeno. Nejdůležitější soudní spory, které mohou o osudu androidu rozhodnout, mají firmy teprve před sebou.

V táboře Google by pak vlastně mohla zůstat jenom Motorola, k jejíž koupi dostal internetový gigant povolení od úřadů. To je ale hodně katastrofický scénář.

  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z bídného začátku roku se radují. Vypadá to na velký návrat

21. března 2024  7:02

Zřejmě to vypadá na velký návrat. Huawei začíná drtit své domácí konkurenty, přitom jeho produkty...

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...