Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sony Ericsson Z1010 - vlajková loď, která k nám již nedopluje (minirecenze)

aktualizováno 
Sony Ericsson Z1010 je špičkový model podporující sítě GSM i UMTS. Telefon má dva displeje a dva fotoaparáty. V jeho výbavě nechybí ani podpora MP3, Bluetooth nebo GPRS třídy 10. Součástí balení je také paměťová karta o kapacitě 32 MB, poutko a stereo sluchátka.

První informace o multimediálním véčku Sony Ericsson Z1010, které pracuje v sítích GSM i UMTS, se objevily začátkem roku 2003. Dlouho očekávaný model na trh ne a ne dorazit, až v dubnu tohoto roku se začaly dodávat první kousky do domovského Švédska. Sony Ericsson Z1010 byl jeden z prvních UMTS telefonů vůbec a jako vlajková loď výrobce měl čekat na první zákazníky, kteří se rozhodnou využívat služby sítí třetí generace.

Adopce 3G sítí ovšem neprobíhá tak rychle, jak se všeobecně očekávalo, a i tuzemští majitelé licencí na UMTS (T-Mobile a Eurotel) vyjednali u ČTU odložení spuštění až na leden 2006. Ve chvíli, kdy nad 90 % Prahy rozprostře svou náruč UMTS, už bude Z1010 dědečkem a pravděpodobnost, že se s ním u nás setkáme, je tedy mizivá. Přesto se jedná o perfektně vybavený mobil, který si jistě malou recenzi na našem serveru zaslouží.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Vzhled – je to macek

Telefony určené pro sítě 3G jsou zatím ve srovnání s jejich GSM nebo CDMA sourozenci velké a Z1010 v tomto směru není žádnou výjimkou. Základní rozměry tohoto modelu jsou v zavřeném stavu 98,5x54,5x29 mm a při otevření měří úctyhodných 18 cm. Hmotnost Sony Ericssonu Z1010 je slušných 115 gramů. Použitá baterie je typu Li-ion o kapacitě 1000 mAh a telefon vy s ní měl vydržet až 13 dnů v pohotovosti nebo 2,5 hodiny hovoru.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Většinu uživatelů takové rozměry zastraší, ale jistá poptávka po velkých telefonech stále existuje. Mnoho pokročilých uživatelů si totiž ztěžuje, že na malé displeje přestávají vidět a klávesnice jsou pro ně titěrné. Tuto mezeru na trhu vycítila například Nokia, která brzy uvede véčko 6260. Tento GSM telefon dosahuje téměř stejných rozměrů jako Sony Ericsson Z1010. Pokud vám tedy Z1010 padne do oka, můžete si jej dovést ze zahraničí, protože v síti GSM pracuje bez problémů.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Svým tvarem připomíná Z1010 hladkou cihličku. Telefon není nijak přeplácaný a působí decentním dojmem. Testovaná verze má tři odstíny šedé, ale známá je také červená varianta. Kryty nejsou výměnné a použité plasty působí velmi kvalitně. Vzhledem k rozměrům telefonu je obdivuhodné, že kloub se vůbec neviklá. Vzhledem k mírnému zaoblení hran a značným rozměrům působí Z1010 mírně nakynutě.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Na čelní straně je vsazen štítek se světlejším odstínem šedé, uvnitř něj se nachází logo výrobce a malý vnější displej. Na levém boku našla své místo tlačítka pro regulaci hlasitosti a hned pod nimi je umístěna krytka chránící slot pro paměťovou kartu Memory Stick Duo. Druhý bok telefonu ukrývá konektor pro připojení sluchátek, spoušť digitálního fotoaparátu a na kraji naleznete také konektor miniUSB.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Kromě tohoto konektoru je telefon vybaven ještě standardním datovým a nabíjecím konektorem Sony Ericsson. Na spodní hraně se nachází také sklíčko chránící infraport a Bluetooth. Horní hranu telefonu zabírá masivní kloub a vešlo se sem také poutko pro zavěšení na krk.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Na zadní straně je velmi decentně zapracován snímač jednoho ze dvou fotoaparátů, kterými je Z1010 (kvůli videotelefonii v UMTS) vybaven. Nechybí zde ani konektor pro připojení externí antény. Při otevírání klade kloub mírný odpor, při dosažení krajní polohy se ozve razantní cvaknutí.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Klávesnice - velká a pohodlná

Při rozevření se ve spodní části odhalí klávesnice, která se vyznačuje velkými tlačítky oddělenými výraznými mezerami. Rozložení tlačítek je téměř stejné jako u všech mobilních telefonů od společnosti Sony Ericsson. Jedna dvojice kláves vykonává různé funkce v závislosti na tom, kde v menu se nacházíte. Další dvojice slouží pro návrat v menu o úroveň výš a mazání znaků.

Sony Ericsson Z1010

Pro navigaci v menu používá telefon kulatou pětisměrnou klávesu. Jejím stiskem lze také potvrdit aktuální volba. V místech, kde tmavě šedá část krytu odděluje funkční a číselnou klávesnici, se nachází ještě dvojice kláves pro rychlou aktivaci videohovoru a přístup k mobilnímu portálu.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Vzhledem k véčkové konstrukci telefonu jsou jednotlivé klávesy velmi ploché a špatně se oddělují pohmatu. Odezva tlačítek je ovšem výraznější než u nového modelu S700. Menu reaguje na stisk tlačítek velmi rychle a nezpomaluje se ani v editoru textu.

Displej – správné véčko má dva

Sony Ericsson Z1010 má jeden vnější displej s rozlišením 101x80 bodů, který dokáže rozlišit čtyři odstíny modré barvy. Na tomto displeji se zobrazuje aktuální stav telefonu a zjistíte na něm i kdo volá. Sympatické je zobrazení příchozí zprávy včetně jména odesílatele.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010  

Vnitřní displej je vzhledem ke stáří přístroje mobilní lahůdkou. Při rozměrech 35x43 mm nabízí rozlišení 176x220 bodů. Nedosahuje tedy takové kvality jako displej S700, ale jeho kontrast a čitelnost na slunci je vynikající.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Menu vypadá stejně jako u nové řady telefonů Sony Ericsson. Ikony jsou velmi pěkně zpracované a tam, kde je voleb příliš, telefon třídí položky na přehledné karty. Největším rozdílem oproti čistě GSM modelům je položka videohovor, kterou naleznete v místě, kde má S700 ikonu rádia.

Telefonování a zprávy

Z1010 si ponechává i největší slabinu nové modelové řady Sony Ericssonu, kterou je malý telefonní seznam o kapacitě 510 položek. Na příchozí hovor upozorní luxusní polyfonní melodie, které reprodukují až 72 hlasů. Na rozdíl od modelu S700 je možné nastavit jako vyzvánění i skladbu ve formátu MP3. Samozřejmostí jsou vyzváněcí profily a skupiny volajících.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Sony Ericson Z110 podporuje zprávy SMS, MMS a má také vestavěný e-mailový klient. Zadávání znaků je s rozměrnou klávesnicí velmi rychlé a může vám být užitečná také T9. Kromě té je možné pro rychlejší psaní použít šipky pro regulaci hlasitosti (šipka nahoru druhý znak, šipka dolu třetí). Editor MMS je velmi intuitivní a práce s ním je rychlá. E-mailovým klientem lze obsluhovat několik účtů naráz.

Organizační a datové funkce

Názor uživatele

Telefon jsem měl k dispozici asi dva týdny. Líbila se mi na něm jeho velikost a velká tlačítka, protože mám poměrně velké ruce a současné miniaturní telefony se mi špatně ovládají. Pochvalu zaslouží i oba displeje, které jsou velice dobře čitelné a ten vnitřní opravdu obrovský. Na tom vnějším se vám, když dostanete smsku zobrazí i od koho je, což je někdy velice praktické. Stejně tak musím pochválit vestavěný MP3 přehrávač, který mé perfektní zvuk a je ho možné i minimalizovat, takže při poslouchání můžete s telefonem normálně pracovat. V souvislosti MP3 se musím zmínit i o možnosti nastavit souboru MP3 jako zvonění. Dalšími šikovnými vychytávkami je port miniUSB a slot na paměťovou kartu na boku telefonu, takže ji můžete vyměňovat i za chodu. Výtku si naopak zaslouží zbytečně složité nastavování multimediálních služeb, vyhledávání jmen v kontaktech jenom podle prvního písmene a kvalita tlačítek. Ještě bych rád doplnil, že díky své velikosti má člověk při telefonování mikrofon přímo u pusy, což je příjemné.

V telefonu najdete tradiční přehledný kalendář, který nabízí měsíční, týdenní i denní pohled. Nechybí zde ani aplikace poznámek a dvojice budíků z nichž jeden je opakovaný. Časovač, stopky a paměť na hesla jsou u nových Sony Ericssonů také standardem.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Všechny organizační údaje je možné také synchronizovat s počítačem. Pro propojení poslouží datový konektor, infraport nebo Bluetooth. Pokus budete mít zájem používat Z110 jako modem, rozhodně vás nezklame. GPRS třídy 10 i HSCSD není co vytknout. Přímo v telefonu je také integrovaný prohlížeč Wap 2.0, který si v omezené míře poradí i se stránkami v HTML.

Zábavné funkce

O zábavu se postarají Javové hry (MIDP 2.0), ale nejvíce času jsme během testování trávili s integrovaným MP3 přehrávačem. Ten zobrazuje všechny soubory, které jsou na kartě uloženy v adresáři MP3. Aplikace přehrávače dokáže zobrazit i adresářovou strukturu, a tak je možné skladby i třídit. Zvuk ze sluchátek je velmi čistý s výraznými basy.

Sony Ericsson Z1010 nemá druhý reproduktor pro hlasitý odposlech a přehrávání hudby, a tak není hlasitý poslech tak kvalitní. Je zajímavé, že při zavření hraje telefon hlasitěji a čistěji než v rozevřeném stavu. Pro ukládání skladeb slouží paměťová karta o kapacitě 32 MB. Základní paměť telefonu je 4 MB.

Sony Ericsson Z1010 Sony Ericsson Z1010

Digitální fotoaparát má průměrné VGA rozlišení. Mezi funkcemi fotoaparátu naleznete noční režim, barevné efekty nebo rámečky. Videa mohou mít neomezenou dobu záznamu.

Sečteno a podtrženo

Sony Ericsson Z1010 je spičkově vybavený telefon, který nabízí kombinaci GSM a UMTS. Pro náš trh byl také připraven, o čemž svědčí česká lokalizace. Vzhledem k odsunutí UMTS na leden 2006 ovšem zestárne a pravděpodobnost, že u nás bude v té době v prodeji je mizivá.

Přesto se domníváme, že malá část uživatelů by jej při nákupu zvolila i za předpokladu, že UMTS u nás zatím není. Za cenu v přepočtu okolo 20 000 Kč by tak jeho nový majitel získal velký telefon s perfektní ovladatelností, velkou klávesnicí a spoustou, ještě stále, nadstandardních funkcí.

Fotogalerii displejů naleznete zde.

Máte rádi velké telefony, nebo preferujete kolibříky?

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Výkon a skvělá výdrž baterie v „normálním“ balení. Test Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2

Letošní špičkové modely Sony opustily svůj charakteristický design a vydaly se cestou aktuálních trendů. Přesto to s...

Láká na skvělý duální foťák a 4K displej. To je Xperia XZ2 Premium

Sony Xperia XZ2 Premium

Japonská značka Sony představila třetí model své letošní špičkové řady XZ2. Jde o typ Premium, který se staví na...

Sony má vylepšeného „drobečka“. Displej ctí současné trendy

Sony Xperia XA2 Plus

Sony to se smartphony stále nevzdává, přestože se značce příliš nedaří. Nyní představilo novinku Xperia XA2 Plus. Je to...

Najdete na iDNES.cz