Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sony Ericsson T630 - mobil, který nezestárne (dlouhodobé zkušenosti)

aktualizováno 
Sony Ericsson T630 patří mezi ně, mezi telefony, u kterých se výrobci podařilo vytvořit nestárnoucí design. T630 vypadá moderně, přesto je přijatelný pro muže i ženy téměř všech věkových kategorií.

Sony Ericsson T630 je mobilní telefon s téměř nestárnoucím designem. Na jeho krytech nenajdete žádné extravagantní křivky ani nedostatky. Základní linie telefonu jsou přísně geometrické, ale telefon přesto nevypadá jednoduše, naopak.

Kromě designu klávesnice a pár nevýznamných drobností se jedná o dvojče dalšího velmi úspěšného modelu Sony Ericsson T610. Oba tyto telefony spojuje jedna věc, jejich zpracování je nadčasové a navíc přijatelné pro téměř všechny věkové skupiny uživatelů, muže i ženy. Kryty telefonu nejsou výměnné. Možnost personalizace výrobce oželel za to, že kryty budou pevně držet při sobě.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Vzhled - tenký elegán

Sony Ericsson má obdélníkový tvar s minimálně zakulacenými rohy. Vzhledem ke svým rozměrům je telefon poměrné tenký, což mu dodává na eleganci. Pod klávesnicí si můžete všimnout chybějícího proužku s nápisem QuicShare, který nevydržel nápor času.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Testovaná verze telefonu je bílá. U této varianty jsou po delším používání poměrně hodně vidět různé nečistoty, které se usazují ve spojích krytů a na dalších místech. Největší množství prachu se usazuje okolo snímače digitální kamery, v rozích zrcátka pro pořízení autoportrétu, okolo joysticku a v otvoru k reproduktoru. Pokud vás zajímá, jak Sony Ericsson T630 vyčistit dočista do čista, přečtěte si článek Sony Ericsson T630 - vymetáme pavučiny.

Sony Ericsson T630 nepatří mezi nejmenší mobilní telefony na trhu. Rozměry 102x43x17 mm se ovšem dají považovat za dobrý kompromis - telefon není příliš velký do kapsy, displej a klávesy mají přitom dostatečné rozměry pro pohodlné ovládání. Zvláště na telefonu (platí i pro T610) oceňujeme zpracování boků přístroje, které jsou podélně prohnuté dovnitř. Telefon se tak skvěle drží, což není stále u všech nových mobilů pravidlem.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Klávesnice - v jednoduchosti je krása 

Zdá se, že zpracování klávesnice snad ani nemůže být jednodušší. Tlačítka jsou z tvrdého průhledného plastu. Kromě mírně zakulacených kláves ve spodních rozích jsou všechny stejné. Mezi jednotlivými tlačítky jsou větší mezery (okolo 0,5mm). Díky rafinovaně umístěným diodám, se podsvícení šíří nejvíce v mezerách mezi klávesami, odkud světlo trochu proniká i do kláves. Tento efekt nijak neubírá na čitelnosti jednotlivých znaků a přesto vypadá velmi zajímavě.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Většími mezerami mezi tlačítky se ovšem dostává do klávesnice množství nečistot. Protože jsou tlačítka průhledná, je na těchto místech prach až příliš dobře vidět. Navíc se zdá, že množství nánosu někdy ovlivňuje i zdvih kláves. Telefon je tedy dobré udržovat v čistotě (např. pouzdru).

Jednotlivá tlačítka jsou poměrně velká, mají malý zdvih a dobrou odezvu. Není ovšem pravidlem, že se s T630 píše každému lépe než s předchozím modelem. Pokud tedy uvažujete o jeho koupi, doporučujeme oba modely vyzkoušet přímo na prodejně.

Sony Ericsson T630

Displej - lepší než u předchůdce

Při prvním pohledu na tento model zaujme velký barevný TFT displej. Rozměry i základní parametry displeje jsou stejné jako u předchozího modelu. Kontrast se zdá být u Sony Ericssonu T630 lepší. Displej se velmi rychle překresluje, je aktivní. Na sluníčku má horší čitelnost, což je ovšem neduh všech barevných displejů. Pro úsporu energie se zapíná spořič obrazovky s digitálními hodinami, na kterém se nezobrazují ikony ztracených volání ani nových zpráv.

 Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630  Sony Ericsson T630

Telefon se ovládá citlivým joystickem. Někomu tento ovládací prvek vyhovuje, někomu zas ne. Každý si jej tedy musí vyzkoušet. Joystick je ovšem zpracován výborně, ani po dlouhodobém používání nijak nezlobí. Zachovává si svou citlivost a nevynechává. V základní obrazovce lze pohybem joysticku aktivovat důležité funkce. Přiřazenou funkci lze změnit pouze při pohybu směrem doprava. Směr nahoru je pevně vyhrazen pro My friends, doleva se aktivuje nová zpráva a dolů skočíte do seznamu.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630 

Telefonování - 510 míst většinou stačí

Zvuk z reproduktoru je čistý a také může být velmi hlasitý. Kvalitní reproduktor skvěle přehrává až 32hlasé melodie. Při příchozím hovoru se nepochopitelně nejprve přehraje asi vteřinové zazvonění a až po něm zvolená polyfonní melodie. Tlačítka plus a mínus na levém boku umožní rychle přizpůsobit hlasitost reproduktoru v každém prostředí.

Vedle některých nových modelů se zdá být 510 paměťových míst, které T630 nabízí, zoufale málo. Drtivé většině uživatelů ovšem taková paměť bude stačit. Větší nevýhodou je listování seznamem pouze podle prvního písmenka. Pokud vstoupíte do seznamu rychlou volbou (joystickem k sobě v úvodní obrazovce), posunete se vždy na první kontakt začínající daným písmenem a zbytek musíte proskákat jeden po druhém joystickem. Tento systém lze obejít vstoupením do menu Phonebook a zvolením Call contact. Zde můžete zadat delší řetězec pro výběr, který po skoku do seznamu ovšem nelze dále editovat.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Na telefonu velmi oceňujeme systém výpisu hovorů, kde je pouze jeden seznam. Jednoduchou ikonkou lze snadno rozpoznat, jestli se jednalo o příchozí, ztracený nebo odchozí hovor. Škoda, že ve volbách u výpisu hovorů není také možnost na dané číslo napsat zprávu. Při přechodu na nový model od Sony Ericsson také velmi oceníte možnost odeslat celý seznam přes infraport. Ušetříte si tak odpoledne přepisování nebo instalaci PC Suite.

Zprávy - pár chybiček se najde

Do paměti Sony Ericssonu T630 se vejde maximálně 66 zpráv. Tento limit může mnoha uživatelům vadit víc než paměť na kontakty. Telefon navíc při vyjmutí SIM karty všechny textové zprávy v archivu vymaže. Sony Ericsson T630 také nemá nejrychlejší editor zpráv. Kdo ovšem není vášnivý pisatel, ten malé zpoždění při zadávání znaků vůbec nepostřehne. Plocha luxusního displeje není při zadávání textu dobře využita, na displej se vejdou pouze čtyři řádky.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Oceňujeme, že lze nastavit možnost používání dlouhých textovek. Na druhou stranu telefon nepodporuje klasické doručenky formou zprávy. Na displeji pouze problikne Doručeno a komu. Pokud uživatel potřebuje zpětně stav zprávy zjistit, musí prolistovat do menu textových zpráv, kde pozná aktuální stav podle ikony u odeslané zprávy. Pochvalu si zaslouží e-mailový klient, kterým lze naráz odeslat až pět příloh.

Další funkce

Telefon má jednoduše vypadající, ale přitom velmi praktický kalendář. Z menu si můžete prohlédnout záznamy na aktuální den, týden i měsíc. Při ukládání nové upomínky vám T630 nabízí tolik různých voleb, až se to zdá u telefonu zbytečné. Nejprve zvolíte předmět, pak umístění, vyberete jednu z ikon, zadáte datum začátku, čas začátku, vyberete dobu trvání a zvolíte, jestli se má upomínka ozvat. Pokud ano, musíte ještě zadat v kolik hodin. Záznam nové upomínky je tedy poměrně zdlouhavý, všechny kolonky se ovšem vyplňovat nemusí a pokud pro vás není důležitá, stačí jí prokliknout joystickem.

Sony Ericsson T630 Sony Ericsson T630

Fotoaparát Sony Ericssonu T630 je vhodný pouze pro multimediální zprávy. Oproti předchozímu modelu přibyla možnost Extended, se kterou lze vytvořit fotografii ve VGA rozlišení (640x480). Rozlišení je ovšem dosaženo prostou interpolací za cenu vysoké ztráty kvality fotografie. Fotoaparát také neumí natáčet video. Na stažený obsah a fotografie má telefon paměť 2MB. Na dnešní poměry je to sice málo, ale další megabajty bude postrádat jen minium uživatelů.

Sečteno a podtrženo

Ideální mobilní telefon neexistuje a u každého modelu po dlouhodobém používání objevíte malé chybičky, na které si ovšem ve většině případů uživatel zvykne. Sony Ericsson T630 v tomto směru není žádnou výjimkou. Celkový dojem z telefonu je ovšem stále vynikající a domníváme se, že tento model bude žádaným zbožím ještě několik let.

Sony Ericsson T630

  U sanitárně bílé verze Sony Ericssonu T630 jsou po delším používání viditelné různé nečistoty. Jak se jich zbavit? Přečtěte si článek Sony Ericsson T630 - vymetáme pavučiny.

Autor:
Nejčtenější

Huawei Mate 10 Lite
První top model, který nestojí ani 10 000 Kč. Smiřte se ale s ústupky

O tom levnějším z nových top smartphonů firmy Huawei jsme se toho během mnichovské premiéry moc nedozvěděli. Novinka Mate 10 Lite přijde do prodeje dříve než...  celý článek

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Chtěl iPhone zdarma a tak si nechal vytetoval logo T-Mobilu

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou v Berlíně

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XZ Premium
Špičkové Sony nebude až tak drahé, navíc s dárkem za 8 000 Kč

Špičkový smartphone Sony Xperia XZ Premium se začne prodávat na konci května. Nyní je již v předprodeji u vybraných prodejců. Cena 19 990 korun je vzhledem k...  celý článek

Sony Xperia L1
Levný smartphone má značkovou kvalitu. Test Sony Xperia L1

Vyloženě levné chytré telefony už snad značkoví výrobci u nás nenabízejí. Sony se teď rozhodlo vstoupit do nižší střední třídy se smartphonem Xperia L1, který...  celý článek

Sony Xperia XZ Premium
Xperia XZ Premium je konečně lákavé sony. Nenašli jsme důvod ke kritice

Špičkové modely Sony patřily dlouho k tomu nejlepšímu, ale pak nedovedly držet v detailech kontakt se špičkou. Xperia XZ Premium na první pohled také nevypadá...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.