Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sony Ericsson T300 – high-end pro nenáročné (preview)

aktualizováno 
Novinka Sony Ericssonu, která by v nejbližší době měla přijít na pulty prodejen, je určena méně náročným uživatelům, kteří ale od svého mobilu občas chtějí hodně. Infraport a data nejsou u low-endů obvyklé, zato polyfonní vyzvánění, barevný displej a podpora MMS vám zaručí, že mobil bude in i za pár měsíců.

Uživatel, který vyžaduje od mobilu multimediální funkce (MMS, polyfonní vyzvánění, pořizování fotografií, stahování nových her z internetu), ale netrvá na manažerském mobilu. To je typický uživatel T300 podle představ Sony Ericssonu. Současně by takový uživatel při práci s mobilem neměl být pasivní, a tak má k dispozici datové přenosy a infraport, což nejsou typické funkce pro low-endový telefon.

Společnost Sony Ericsson se již poučila z minulosti, kdy vyráběla low-endy s manažerskými funkcemi, ze kterých měla spousta uživatelů kvůli představám o složitém telefonu strach. Některé funkce třeba oproti T65, se kterým bude T300 často srovnávána, tak v novém modelu chybí. Je ale otázkou, jestli to je dobře nebo špatně – například v případě kalendáře. Naopak s povděkem můžeme přijmout, že T300 má barevný displej, polyfonní vyzvánění, možnost vytvářet MMS, a i když to tak na první pohled nevypadá, i dobrou klávesnici, což jsou věci, které u náročnějšího low-endu oceníte.

Sony Ericsson T300 Sony Ericsson T300 Sony Ericsson T300

Ovládání a design v pohodě

Názory na design se asi budou lišit. Zatímco u těch, kdo jsou zvyklí na konzervativní severský design Ericssonu, asi T300 příliš velké nadšení nevyvolá, na rozdíl od všech majitelek mobilních telefonů, kterým jsme testovaný mobil ukázali (jistě, není to reprezentativní vzorek…). Každopádně při pohledu na mobil ihned poznáte, že pochází z designerské dílny (Sony) Ericsson. Jedním z nejvýraznějších rysů, na které si uživatelé velmi rychle zvykli, je zelené logo na zadní straně (které slouží i jako protiskluzový prvek) a především pro Sony Ericsson typický otvor reproduktoru, který je jasně identifikovatelný jako dříve stejný designerský prvek mobilů Ericsson (tři kapky).

Mobil je možná poněkud širší a tlustší, než by mohl být, ale není to na obtíž. V ruce se drží dobře, a to jak při psaní textových zpráv nebo ovládání, tak při telefonování. Jak jsme již naznačili, spokojeni budete s klávesnicí. Kvalitou by se dala přirovnat k Nokiím 33xx a při psaní textových zpráv se na ni budete moci spolehnout. Kladně je třeba hodnotit i barevný displej (pasivní, 256 barev). Dnes už sice nepatří k těm nejkvalitnějším, ale na low-end je to dobré. Je ale pravda, že na přímém slunci toho moc neuvidíte…

Sony Ericsson T300 Sony Ericsson T300 Sony Ericsson T300

Dobrý na textovky

Ti, kdo již v minulosti drželi některý z mobilů Ericsson u novinek Sony Ericsson, které jsou založené na stejné hardwarové platformě s podobným firmwarem, netrpělivě očekávají, jak bude menu mobilu rychlé. Můžeme konstatovat, že menu se pomalu, ale jistě zrychluje. Do stavu dokonalosti je ale pořád ještě daleko – zpoždění zejména při psaní delších textových zpráv a zapnutém T9 stále pocítíte. Pohyb v menu je plynulý.

Při psaní textů (nejen v textových zprávách) máte k dispozici český slovník pro systém T9. Psaní s ním je již relativně pohodlné. Znaky s diakritikou si můžete vypnout – jenže i když se tak značně omezí počet nesmyslných slov, které vám slovník nabídne, a zmizí zejména slova s háčky, čárky vám bude T300 stále nabízet. Některé znaky (á, é) jsou totiž součástí i rozšířené anglické znakové sady a slovník T9 v T300 je tak nepovažuje za národní

Sony Ericsson T300 Sony Ericsson T300 Sony Ericsson T300

Multimédia hrají prim

Pojďme ale k multimédiím. Zprávy MMS můžete nejen přijímat, ale bez problémů i vytvářet. Pokud potřebujete fotografii, kterou v mobilu nemáte uloženou, můžete ji vyfotit jedním z přídavných fotoaparátů (T300 podporuje CommuniCam MCA-20 a MCA-25), nebo si ji nahrajte do mobilu přes infračervený port (i z jiného mobilu) či po kabelu.

Velmi příjemně budete překvapeni hudebními možnostmi mobilu. Polyfonní melodie totiž mohou mít až 24 tónů a reproduktor, který je přehrává, je dost kvalitní. Pokud si nastavíte některé písničky jako vyzvánění, budete se zvednutím hovoru otálet až do posledního okamžiku, jen abyste poslouchali písničku co nejdéle. V mobilu je samozřejmě skladatel, ale ten se hodí jen pro různé pípající melodie, které znáte z dřívějších mobilů této značky; kvalitní písničku je lepší si do mobilu nahrát nebo stáhnout z internetu.

Vyřádit se můžete i při přizpůsobování mobilu. Kromě obrázku na displeji si můžete pohrát se schématy. Měnit můžete barvy textu i pozadí, v menu může být v záhlaví kousek obrázku, vyměnit můžete šetřič obrazovky a mimo to můžete přímo nastavovat spoustu dalších parametrů – už v menu Nastavení. Výměnný je i přední kryt mobilu – až se v prodeji objeví kryty, které budou ladit s nastaveným schématem (ve firmwaru jsou čtyři roční období, další můžete stáhnout z internetu, kde se schémata nastavují), potom si mobil opravdu nastavíte k obrazu svému. Doufejme, že výrobci krytů (z počátku především Sony Ericsson) umožní stahovat z internetu i schémata ke krytům a nejen si kupovat kryty ke schématům.

Sony Ericsson T300 Sony Ericsson T300 Sony Ericsson T300

Na prvním místě je zábava

Zmiňovali jsme se i o manažerských funkcích T300. Kromě datových přenosů GPRS vás jistě zaujme infračervený port, e-mailový klient a wapový klient. V Organizátoru najdete kvalitní úkolovník, budíky (i s možností opakování, což například Nokia dosud neumí…), stopkami či odpočítávačem (časovač). Chybí ale kalendář – nechceme sahat vývojářům do svědomí, ale jestli ho vypustili jenom proto, aby T300 nekonkuroval manažerským modelům stejné značky, mohli si vybrat jinou funkci. Jednoduchý kalendář, ze kterého se dá zjistit, kolikátého bude o víkendu za dva týdny, jistě využije mnohem více uživatelů než úkolovník.

Sony Ericsson T300 se rozhodně povedl. Stát by měl v době uvedení méně než 10 tisíc a je jasné, že cena bude dále klesat. Pro již zmiňované méně náročné uživatele, kteří ale počítají s moderním telefonem a občas chtějí více, než je u low-endů běžné, je to ideální mobil, který se může směle postavit již existující i nejbližší budoucí konkurenci.

Výrobce: Sony Ericsson Typ: T300
Displej: 256 barev, grafický, 7 řádků textu Potvrzení o doručení SMS ANO
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 106 x 48 x 22 mm/ 101 Prediktivní vkládání textu ANO, T9
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) 350/450 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800/1900 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Pol, 700 mAh Hry / počet ANO, 1, možnost stáhnout další z internetu
Nabíječka / doba nabíjení (h) cestovní / 2 Hlasitý odposlech NE
Konektor ext. antény NE IrDA port ANO
Hlasové ovládání funkcí telefonu NE Připojení k PC přes sériový kabel ANO
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita

ANO / 254 položek

Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu ANO / 40                 Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory ANO, 10 pro všechny hovory WAP ANO
Vyzváněcí tóny 39 Data / Fax ANO/ ANO
Vlastní melodie / počet ANO/ 25 HSCSD ANO (2+1)
Vibrační vyzvánění ANO GPRS ANO (3+1)
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru NE Konvertor měn ANO
Pevná volba ANO SIM lock ANO
Rychlá volba ANO Vypnutí mikrofonu (Mute) ANO

 Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Bude prvním smartphonem s Androidem P Xperia se čtyřmi fotoaparáty?

Xperia XZ3 by měla mít hned čtyři fotoaparáty

Sony právě do prodeje uvádí našlapanou Xperii XZ2 Premium, už v září by však měl být uveden další smartphone...

Výkon a skvělá výdrž baterie v „normálním“ balení. Test Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2

Letošní špičkové modely Sony opustily svůj charakteristický design a vydaly se cestou aktuálních trendů. Přesto to s...

Propadají se mu prodeje smartphonů, Sony však věří v sílu 5G

Sony Xperia XZ2 Compact

Sony je jednou ze zbývajících tradičních značek na poli mobilních telefonů. Jeho byznysu se smartphony se však...

Najdete na iDNES.cz