Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sony CMD-Z7 - s křížkem po funuse (recenze)

aktualizováno 
Nový telefon od Sony by se dal označit za špičku mezi mobilními telefony - to kdyby přišel na trh před rokem. Dnes už funkčně nestíhá a rozměry a hmotností ho poráží i jeho předchůdce CMD-Z5. Pokud ale chcete hezký stylový telefon, potom vám bude vyhovovat velmi dobře.

Když jsme přibližně před rokem měli v redakci Sony CMD-Z5, byli jsme uchváceni designem a elegancí tohoto telefonu. V té době také Z5 funkčně vyčníval nad konkurencí. Po roce přichází už nová společnost Sony Ericsson Mobile se Sony CMD-Z7. Tomu nesporně nelze upřít styl, zajímavý design a eleganci, nicméně působí pocitem telefonu, který přišel na trh s ročním zpožděním.

Sony Z7 Sony Z7

Mládí zpět, stáří vpřed

Když vedle sebe totiž položíte mobily Sony CMD-Z5 a o rok mladší Z7, sáhnete nejspíš po starší Z5. Z7 sice nemá anténu, ale je větší a těžší. Sony CMD-Z5 má rozměry 88 x 49 x 18 mm při 82 g hmotnosti, oproti 91 x 50 x 25 mm a 95 g u Sony CMD-Z7. Navíc Z7 bez antény vypadá oproti Z5 poněkud divně. Jde samozřejmě jenom o osobní dojmy, ale shodlo se na nich několik členů redakce a většina lidí, kterým jsme Z7 ukázali.

Sony CMD-Z5 a CMD-Z7 

Jak jsou na tom oba mobily po funkční stránce? Sony CMD-Z7 toho oproti staršímu modelu příliš mnoho navíc nemá. Za zmínku stojí snad jen podpora rozšířených textových zpráv EMS a jiného menu, které je převzaté z low-endových modelů Sony CMD-J5/J6.

Sony CMD-Z5 a Z7 

Sony CMD-Z5 a Z7 

Stříbrná jako symbol luxusního mobilu.

Sony Z7Přestože jsou hrany Sony CMD-Z7 zaoblené, telefon působí hranatým dojmem. Celý je vyroben zřejmě z plastu natřeného na stříbrno. Jako malá krabička. Klávesnice je přikryta krytem, který přečnívá přibližně do poloviny displeje. Kryt je aktivní - dají se jím přijmout i ukončit hovory.
Karta SIM je umístěna v zásuvném šuplíku, který je přístupný po vyjmutí baterie. Ta je Lithium-polymerová a telefon s ní vydrží až 150 hodin v pohotovostním režimu nebo až pět hodin hovoru. Na plnou kapacitu nabijete telefon přibližně za dvě hodiny.

Na spotřebě se příliš nepodepisuje displej. Je sice poměrně velký a dobře podsvícený, ale dokáže zobrazovat jenom odstíny šedi a nespotřebuje příliš mnoho energie. Rozměry displeje jsou 96 x 92 zobrazovacích bodů a na jeho pozadí můžete mít uložený obrázek - text s názvem sítě a aktuálním časem se napíše přes něj. Obrázky na pozadí si můžete do Z7 nahrát z počítače nebo si je můžete nechat poslat textovou zprávou EMS.

Vše zvládnete jedním kolečkem

Sony Z7Základním ovládacím prvkem mobilu je kolečko v horní polovině levého boku telefonu. Můžete s ním točit a můžete ho stisknout dolů, dopředu a dozadu. S pomocí tohoto kolečka můžete ovládat celý telefon, aniž byste potřebovali klávesnici (ta je potřebná jen ve specifických případech, kdy zadáváte text nebo číslice). Vedle kolečka je na klávesnici ještě klávesa c pro mazání zadaných znaků a číslic, klávesa memo vyvolávající hlasový záznamník a klávesy červené a zelené sluchátko.

S pomocí kolečka se dá zvládnout skutečně téměř všechno. Posuďte sami - pro volání otevřete kryt a točením kolečka se dostanete do telefonního seznamu. Najedete na jméno a stisknete kolečko dolů (dovnitř mobilu). Vyberete jedno z telefonních čísel a dvojím stiskem kolečka voláte. Když chcete do menu (pohyb v něm je velmi rychlý), stačí stisknout v pohotovostní poloze (s odklopeným krytem) kolečko, a potom už se jeho otáčením pohybovat v nabídce telefonu. Výběr položky provedete stiskem kolečka, návrat o úroveň zpět vybráním této položky v menu nebo stiskem kolečka dopředu (směrem k přední straně telefonu).

Při otáčení kolečkem se položky menu pohybují vlevo nebo vpravo. Tedy stejně jako u Sony CMD-J5/J6. Mnohem intuitivnější nám ale přijde filozofie Sony CMD-Z5. Tam se totiž v závislosti na pohybu ovládacího kolečka menu posunuje nahoru nebo dolů. I když si řeknete, že od pohybu kolečka dolů či nahoru si každý automaticky odvodí, jestli se menu pohne doleva nebo doprava, není tomu tak - byť jde jen o pohyb po směru či proti směru hodinových ručiček.

Rozebraný Z7 Z7 ze zadu

Kdopak to mluví?

Sony Z7V telefonním seznamu v mobilu můžete mít až pět set jmen; ke každému můžete přiřadit tři telefonní čísla a dvě textové poznámky. Více telefonních čísel k jednomu jménu si můžete uložit i tehdy, když pro telefonní seznam použijete kartu SIM - v takovém případě se uloží na kartu více záznamů se stejným jménem. Každému jménu můžete navíc přiřadit i zvláštní ikonku a vyzvánění.

Na vyzvánění je nejlepší, že si je můžete sami nahrát. Můžete použít jednak editor vyzváněcích melodií, jednak klasický hlasový záznamník. Jako vyzvánění si můžete nastavit i jednotlivé vzkazy ze záznamníku. Tímto způsobem si můžete nahrát i kousek oblíbené písničky nebo třeba štěkot vlastního psa. Vyzvánění můžete editovat i prostřednictvím počítače. Vyzváněcích melodií má Sony CMD-Z7 celkem 27. Většina z nich je tzv. polyfonických - hraje více nástrojů současně. Vlastní melodie můžete mít v telefonu tři.

Sony CMD-Z7 má vibrační vyzvánění, které ale nedokáže fungovat současně s vyzváněním klasickým. Takže mobil buď vyzvání (hraje melodii), nebo vibruje. To je, řečeno velmi mírně, poněkud nepraktické. Stejným způsobem fungují vibrace i u Sony CMD-J5/J6. Jejich majitelé si ale na tuto vlastnost nestěžují - takže se na ni dá zřejmě zvyknout. Pokud ale používáte vibrace s jinými mobily, potom budete mít po přechodu na Z7 problémy.

Bude T9 v češtině?

ZprávyNa tuto otázku zatím nelze odpovědět, protože v češtině v tuto chvíli není ani samotná Z7. Anglická verze Z7 rychlého psaní T9 systém má. Textové zprávy se dají psát i bez T9. Klávesnice je sice poněkud „gumová“, ale snadností používání se podobá například Nokii 6210, se kterou můžete textové zprávy psát velmi pohodlně. Sony CMD-Z7 podporuje rozšířené textové zprávy EMS. V textovkách tak můžete posílat obrázky a melodie (zvuky). V paměti telefonu můžete být uloženo až dvacet textových zpráv; jiné zprávy můžete mít přímo na kartě SIM.

Vedle zábavných obrázkových textových zpráv si můžete se Z7 zahrát i dvě hry. Jsou velmi zdařilé a hratelné. První, Black Jack, je klasická karetní hra (možná ji znáte i pod názvem 21 nebo Oko). Z balíčku si postupně berete karty tak, aby součet jejich hodnot byl co nejblíže číslu 21. Kdo je blíž (vy nebo mobil, který hraje proti vám), vyhrává. Na začátku hry si vsadíte část svého kreditu. Když vyhrajete, dostanete dvojnásobek (sázku můžete zdvojnásobit i v průběhu hry). Aby byla hra napínavější, dostanete při prvním spuštění hry kredit v hodnotě 1000 bodů (můžete si představovat, že jde o dolary nebo koruny). Každý den vám přibude dalších padesát bodů. Když celý kredit prohrajete, tak máte smůlu a musíte počkat do dalšího dne. Nebo můžete zresetovat celý telefon - dostanete opět základních tisíc bodů.

Druhou hrou je stolní fotbal. Hru můžete ovládat pouze kolečkem. Pohybem dolů nebo nahoru posunujete celou řadou fotbalistů připevněných k tyči (tak jako u reálné hry); stiskem dopředu nebo dozadu fotbalisty otáčíte. Aktivní je vždy ta řada fotbalistů, v jejichž dosahu je míč.

Detail klávesnice Menu

Mobil do kanceláře

Pro kancelářské (manažerské) použití je Z7 dost rozporuplným mobilem. Na jedné straně nepodporuje GPRS, bluetooth a nemá ani infraport. Jenže vedle toho má vestavěného e-mailového klienta a velmi rychlý internetový prohlížeč Microsfoft Mobile Explorer umí kromě wapových stránek zobrazovat i klasické webové stránky napsané v jazyce HTML. Totéž se dá říct o organizéru. Je přehledný, umožňuje přidávat události i úkoly, ale pokud si nastavíte alarm a mobil vypnete, tak se sám v daný čas nezapne. Zdá se, že potenciální majitelé a vývojáři tohoto mobilu tyto funce používat nebudou - jinak by je dotáhli až do konce.

 WAP MS Mobile Explorer Kalendář

Být tu před rokem, je to bomba

Největším problémem Sony CMD-Z7 je doba, kdy je telefon uváděn na trh. Funkčně totiž Z7 předčí velké množství jiných telefonů. Totéž se dá říct o rozměrech a designu (fakt, že starší telefon je menší a lehčí, hovoří za vše). Zarážející jsou evidentní nedomyšlenosti v organizéru a vibračním vyzvánění a chybějící rychlé datové přenosy.

Přesto ale nelze označit Z7 za špatný mobil, který rozhodně nestojí za koupi. Za 11 až 14 ticíc korun, za kolik se zet sedmička u nás prodává, je to rozhodně zajímavý stylový telefon. Víc od něj ale nečekejte. A jestli ho chcete kvůli funkcím, potom si kupte levnější telefony třídy J (J5/J6/J7/J70).

Výrobce: Sony Typ: CMD-Z7
Displej:

96 x 92 bodů

Potvrzení o doručení SMS ANO
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 91 x 50 x 25 / 95 Prediktivní vkládání textu ANO
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) až 150 / až 300 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Pol, 680 mAh Hry / počet ANO / 2
Nabíječka / doba nabíjení (h) cestovní / 2 Hlasitý odposlech ANO
Konektor ext. antény ANO IrDA port NE
Hlasové ovládání funkcí telefonu NE Připojení k PC přes sériový kabel ANO
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita ANO / 500 Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu ANO / 20 Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory 10/10/10 WAP ANO
Vyzváněcí tóny 27 Data / Fax ANO / ANO
Vlastní melodie / počet ano / 3 HSCSD NE
Hlasové vytáčení ANO GPRS NE
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru NE Konvertor měn ANO
Pevná volba ANO SIM lock ANO (podle operátora)
Rychlá volba ANO Vypnutí mikrofonu (Mute) ANO

 Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Výkon a skvělá výdrž baterie v „normálním“ balení. Test Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2

Letošní špičkové modely Sony opustily svůj charakteristický design a vydaly se cestou aktuálních trendů. Přesto to s...

Máte lopaty místo dlaní? Pak je Sony Xperia XA2 Ultra přesně pro vás

Sony Xperia XA2 Ultra

Sony Xperia XA2 Ultra je telefon střední třídy s obrovským šestipalcovým displejem. Ačkoli má dobrou výbavu, je to...

Nejlepší malý smartphone na trhu. Test Sony Xperia XZ2 Compact

Sony Xperia XZ2 Compact

Značka Sony ctí u svých smartphonů určité tradice. A i když je mnohé aktuální špičkové modely porušují, minimálně jedna...

Najdete na iDNES.cz