Sony Clié SL 10 – výhra, nebo propadák?

Po našich aktualitách, kdy jsme avizovali příchod nového lowendového PDA na trh, se dnes podíváme na toto PDA trochu podrobněji, protože přistálo na našem redakčním stole.

Po velkých recenzích, které podrobně popisovaly každý záhyb zařízení a které byly spíše nudným popisem celého PDA, se dnes zaměřím pouze na hlavní body tohoto nového Clié. Podíváme se, co obsahuje balení, zaměříme se hlavně na displej, tlačítka, baterie, procesor a paměť.

 

  • Balení – vše je zabaleno v klasické zelené krabici, která má ovšem menší rozměry než její předchůdkyně. Je to dáno tím, co všechno výrobce do této krabice zabalil a jelikož toho není mnoho, tak není důvod mít krabici velikou... V krabici najdeme kromě PDA balení dvou baterií typu AAA, synchronizační kabel, CD s potřebnými instalačními programy a aplikacemi navíc a něco málo papíru v podobě brožur a letáků.




  • Displej – je a vždy bude u PDA hlavním prvkem, který obsahuje a podle kterého se celé PDA hodnotí. Proto právě tomuto prvku budeme věnovat zvýšenou pozornost. Displej má u Sony již klasické hires rozlišení, tj. 320 x 320 pixelů a jak je u lowendu (nižší třídy) pouze černobílou grafiku. Bohužel musím konstatovat, že displej je naprosto shodný s modelem Clié T415 a je žalostně tmavý a s modrým nádechem. Kontrast mezi tmavým pixelem a světlým pozadím, které má světle béžovou barvu a ve vypnutém stavu je celé černé, je naprosto kritické. Možná jsem již tak zmlsaný všemi těmi barevnými displeji, ale pokud ho srovnám s Palmem V/Vx, tak ten měl mnohem lepší kontrast než toto nové Clié. Možná ve výrobě zbyly displeje z T415, a tak pro ně našli uplatnění v levném PDA, kterým bezesporu SL10 je. Podsvícení displeje je světle zelené a pokud se nenacházíte v úplné tmě, tak vám moc nepomůže. Pokud je ovšem úplná tma, je zelené podsvícení ideální, nevypalujete si oči a příjemně svítí. Graffiti plocha je ovšem naprosto černá, a tak nevidíte, kam píšete.




  • Tlačítka – ta doznala největších změn. Co si budeme nalhávat - hodně lidmi kritizovaná tlačítka u předcházející řady T stála za přepracování. Ačkoliv sám se počítám mezi majitele Clié řady T, nejvíce mi vadí tlačítka kurzorová, neboli Up a Down. Hardwarová tlačítka pro spouštění vestavěných aplikací po stranách mi vyhovují jak designérsky, tak i co se týče mačkání, protože mají “žlábek” pro zmáčknutí stylusem. U SL10 se tlačítka zvětšila tak, že jdou pohodlně mačkat celým bříškem prstu a mají velký poloměr kónusu, takže se dají i tím stylusem zmáčknout. Kurzorová klávesa jde krásně překlápět mezi krajními polohami a můžete na ní mít prst stále.

  • Design – je jak jinak než skvělý. Malé PDA do kapsičky u košile a magnesiově lesklý povrch, ačkoliv se jedná o tvrzený plast. Žádná ostrá hrana, oblé linie a každým coulem oku lahodící křivky a dílenské zpracování.




  • Baterie – nejsou vestavěny, ale používá se dvou baterií, nebo akumulátorů typu AAA, které se umisťují do držáku na zadní straně. Užitná hodnota, která je tak mnohem větší v důsledku toho, že nejste závislí na kolébce a dobíjení, nýbrž nosíte náhradní baterie v kapse, není k nezahození.




  • Procesor, paměť a další drobnosti – jak již z názvu je patrné, jedná se o nižší třídu. Takže výrobce šetřil všude, kde mohl. Procesor je DragonBall VZ na 33MHz. Paměť ROM je 4MB a RAM pouhých 8MB! :(




  • Drobnosti, co potěší – Memory Stick slot, který je osazen, je již samozřejmostí, jak rozšířit velikost úložného prostoru. Výhodou jsou prachová dvířka a signalizační LEDka, která indikuje práci s MS slotem. Na spodní hraně je osazen systémový konektor, který je kompatibilní s Clié T a NR řady. Takže stačí dokoupit kolébku a máte se synchronizací vystaráno.

  • Co vás moc nepotěší – synchronizační kabel, který se připojuje z boku zařízení, je dobrý na cestování, ale pro každodenní práci se vyplatí kolébka. Přiliš slabý buzzer, nebo-li “pípák” pro alarmy. Tak mizerný pípák jsem hodně dlouho neslyšel, tedy pokud jsem ho zrovna slyšel, protože je opravdu hodně slabý... :( Absence rozšířeného IrDA portu pro obsluhu domácích spotŕebičů také jisté zamrzí, ale je to jistá daň minimalizaci nákladů.

 

Zařízení na testování zapůjčila firma PDA Planet, Praha.

 

Závěr:

Pokud chcete laciný, malý a lehký (103 gramů vážící) stroječek na baterie, nelze ho než doporučit. Ale osobně bych si počkal na SJ20, kde je vylepšený displej s podsvícením, nebo investoval do staršího barevného modelu. Protože barva je barva. Každopádně designem a dílenským zpracováním potěší nejedno laické oko.