Sony při výrobě baterií místo lithia použije hořčík. Ilustrační snímek

Sony při výrobě baterií místo lithia použije hořčík. Ilustrační snímek | foto: Reuters

My tu energii do smartphonů dostaneme, věří Sony. U baterií vsadí na hořčík

  • 54
Nedostatečná výdrž baterií současných smartphonů je noční můrou řady mobilních výrobců. Kromě softwarových zásahů, které umožní značně prodloužit výdrž telefonu s minimálně nabitou baterií, tak zkoušejí své štěstí i na poli vývoje nových typů baterií. Vlastní cestou se rozhodlo vydat také Sony.

Japonský elektronický gigant chce nový typ baterií, které budou primárně určeny právě pro chytré telefony, uvést na trh v roce 2020. Jejich výhodou oproti konvenčním li-ion bateriím má být až o 40 procent vyšší kapacita. Společnost toho chce docílit využitím nových prvků při výrobě článků baterie.

Zásadním rozdílem má být využití elektrod ze sirné sloučeniny. Nicméně konkrétně lithium-sirné (Li-S) baterie nejsou žádnou novinkou, společnost Sion Power tento typ představila již v roce 2004. Jejich výhodou oproti Li-ion bateriím je sice vyšší kapacita, to však nevyváží zásadní nevýhody. Články Li-S baterie totiž velmi rychle odumírají, mizerná životnost tak v kombinaci s nízkým počtem nabíjecích cyklů neumožňuje praktické využití.

Sony se proto rozhodlo lithium z výrobního procesu zcela vyloučit. Náhradou za něj má být hořčík, což s sebou přináší řadu výhod. Tou hlavní je především snížení výrobních nákladů, získání a použití hořčíku je totiž oproti lithiu mnohem jednodušší. Dalším plusem je také bezpečnost. U nových typů baterií totiž při nesprávném používání či poškození nehrozí riziko vznícení či výbuchu jako v případě Li-ion baterií.

Sony v tom není samo, zkouší to i Samsung a univerzitní vědci

Na novém typu akumulátoru pracuje také jihokorejský Samsung. Jeho řešení spočívá ve větší hustotě energie oproti běžným typům baterií, díky tomu by nová baterie umožnila prodloužit výdrž smartphonu až o 21 hodin. Své dosavadní výsledky v oblasti napájení prezentovala společnost letos v listopadu na veletrhu InterBattery.

Právě na něm Samsung představil baterie Stripe a Band s ohebnou konstrukcí, díky níž je možné tyto akumulátory použít i u tvarově složitější elektroniky, tedy například i u chytrých hodinek. Baterii, která zvýší kapacitu té původní až o polovinu, bude možné totiž snadno připnout přímo na řemínek hodinek (více zde).

Baterii budoucnosti představil letos v květnu také vědecký tým Stanfordské univerzity. K přednostem jejich článku, který využívá vlastností hliníku a grafitu s tekutým elektrolytem, patří ohebnost, lehkost a schopnost velmi rychlého nabití (více zde). Oproti lithium-iontovým bateriím navíc nehrozí vzplanutí. Avšak i v tomto případě se vědci potýkají s podstatnou nevýhodou, článek totiž vyrábí pouze nízké napětí.

Na uvedení nového typu baterie bez všech stávajících nevýhod si tak patrně ještě chvíli počkáme, do té doby se musíme spokojit s využitím úsporných režimů smartphonů, podporou rychlonabíjení či mít vždy po ruce powerbanku.