Solární nabíječka CSB 1016 - kde není elektřina, pomůže slunce

Drahocennou energii již nemusíte ve svém PDA nebo telefonu šetřit pokaždé, když se dostanete do oblasti bez elektrického proudu. Pokud je slunečné počasí, můžete si vyrobit energii vlastní a tou zařízení zásobovat. Jak dopadla solární nabíječka v našem testu?

Doby, kdy kapesní počítače nebo mobily vydržely bez nabíjení klidně týden, jsou již dávno minulostí. Stále více funkcí a barevné displeje jsou doslova žrouty energie a pokud se nacházíte v oblasti bez proudu a nemáte náhradní akumulátor, můžete se brzy ocitnout tak říkajíc na suchu.

Existuje několik řešení, jak takové situaci předejít. Prvním z nich je zakoupení autoadaptéru ke svému zařízení, který se postará o jeho dobíjení za jízdy - ne vždy se však cestuje vozem.

Druhým způsobem, jak předejít případným nepříjemnostem je pořízení zásuvkové redukce, pokud jste v zemi, kde mají jiné zásuvky než u nás a zdroj proudu je na blízku. Jestliže se však ocitnete v oblasti mimo proud, jsme zase na začátku.

Další možností může být řešení pomocí solární nabíječky. Ta se postará o ekologické dobití vašich zařízení a díky sadě konektorů odpadne tahání několika nabíječek pro různé spotřebiče. Jestliže máte dobíjecí baterie, můžete využít i funkce nahromadění energie do nich a při nepříznivém počasí využít k nabíjení této energie.

Solárních nabíječek existuje na našem trhu několik, my jsme se podívali na zoubek přístroji s nepříliš říkajícím názvem C-SB-1016. 

Obsah balení a specifikace

Tato nabíječka je dodávána v plastovém obalu, jehož obsahem je samotné zařízení, k němu nabíječka čtyř AAA baterií a sada redukcí pro nabíjení mobilních telefonů či kapesních počítačů spolu s prodlužovacím kabelem.

Solární nabíječka

Samotná solární nabíječka je rozklápěcí, rozložením vznikne plocha o velikosti cca 20 x 15cm, která vstřebává sluneční energii. Na obou bočních stranách jsou otvory sloužící k připojení kabelu. Výhodou nabíječky je, že se jich dá propojit hned několik mezi sebou, čímž se účinek zvýší.

Dále je v balení sada nejběžnějších redukcí například pro telefony Sony-Ericsson, Nokia či Siemens. V případě připojení prvních dvou jsme neměli problém, avšak pro Siemens existují redukce pouze na starší typy mobilů, novější zařízení si pomocí solární nabíječky nedobijete. Redukce však nebude velký problém vyrobit nebo sehnat a tak nemusí být ze hry žádné zařízení.

A poslední částí balení je bateriová nabíječka s otvorem pro vstup i výstup. Čtyři AAA akumulátory lze nechat nabít během slunečného počasí a v případě nepříznivého pak odčerpávat nastřádanou energii z nich.

Solární nabíječka

Zpracování materiálu je na solidní úrovni, jen v případě bateriové nabíječky jsme měli zpočátku problém s dovíráním, kryt se ale po chvíli poddá. Nabíječce ovšem chybí jakákoliv signalizace dokončení procesu, což u telefonu či PDA nevadí, u baterií však člověk nikdy neví, zda jsou již plné energie či nějaká chybí.

Velikost balení je 12,8 x 9,0 x 1,7cm, váha pak 134 gramů. Výstupní výkon činí 1,5W, výstup napětí je 5,6 - 7,6V a výstupní proud 100 - 195mA.

Solární nabíječka v praxi

Práce se solární nabíječkou je zcela jednoduchá, stačí ji rozložit, pomocí příslušných redukcí propojit buď se zařízením, nebo s bateriovou nabíječkou a pak již jen nechat pracovat slunce. To však musí svítit jasně, počasí pod mrakem nedělá solárním článkům příliš dobře a nejlepší je nabíječku natočit přímo. Ve slunném zahraničí to nebude problém, tuzemské aprílové počasí však klidně na několik dní vyřadilo solární nabíječku ze hry.

Solární nabíječka

Samotné nabíjení proběhne podobně rychle jako v případě čerpání energie klasickým způsobem. Při nižším slunečním svitu se proces přeruší, naváže se na něj opět po vykouknutí slunce zpoza mraků.

Zhodnocení

Solární nabíječka pomůže tam, kde ostatní možnosti načerpání zdroje energie selhávají. Kvůli nutnosti intenzivního slunečního zdroje je dobré mít po ruce třeba další sadu nabitých akumulátorů, které lze použít k nouzovému dobití.
Jinak se ale může nabíječka stát užitečným pomocníkem i všude tam, kde je nedostatek zásuvek nebo tyto nejsou koncipovány pro použití našich spotřebičů.

Cena nabíječky činí 980 korun a k testu ji zapůjčil obchod MP3hifi, kde si můžete zařízení rovněž zakoupit.


Témata: Elektřina, Nokia, Siemens