Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotní noc nebude krátká, při přečíslování se Telecom zapotí

aktualizováno 
Víkendová příloha Mobil.cz o přečíslování: Je třetí víkend v září, blíží se sobotní půlnoc. Připravená bedna se šampaňským už čeká. Místo cinkání skleniček však zatím jen hučí zapnutý počítač. Místem děje není vinárna, ale kontrolní centrum Českého Telecomu.

Je třetí víkend v září, blíží se sobotní půlnoc. Připravená bedna se šampaňským už čeká. Místo cinkání skleniček však zatím jen hučí zapnutý počítač. Místem děje není vinárna, ale kontrolní centrum Českého Telecomu.

Takto nějak bude zřejmě vypadat víkendová noc šéfa rozvoje sítě Jiřího Pavla. Jeho tým bude připraven řešit krizové situace. Desítky dalších lidí budou připraveny na ústřednách. „Přehrání nových čísel a nastavení ústředen by nemělo trvat déle než pár minut,“ říká Pavel. „Jedna ústředna, pokud to proběhne bez komplikací, by měla zabrat zhruba dvacet minut,“ odhaduje.

Ve sto čtyřiceti ústřednách už jsou totiž nové seznamy uloženy a stejně tak je i nastaven nový způsob volání. Zabývala se tím více než tři čtvrtě roku řada techniků Telecomu i dodavatelských firem, jako je například Alcatel a Siemens, od nichž dominantní český operátor má své telefonní ústředny.

Celá akce přečíslování se spustí po půlnoci a nesmí trvat déle než tři hodiny. Taková je představa telekomunikačního úřadu, který k přečíslování dal pokyn.

Začínat se bude však až ve chvíli, kdy mobilní operátoři potvrdí, že jsou připraveni na určenou dobu převzít provoz na tísňových linkách. Mobily bude v té době využívat jak policie, tak i záchranky a hasiči. V případě potřeby mobilní operátoři, v tuto chvíli Eurotel, zajistí telefonní přístroje pro ty, kteří je zatím nemají.

Může se stát, že Jiří Pavel a jeho lidé po třech hodinách otevřou lahve šampaňského, aniž by museli nějakou krizovou situaci řešit.

„Testy jsme samozřejmě provedli a dopadly dobře, stejné testovací volání provedeme i po přečíslování,“ říká Pavel. „Nikdo se ale nemusí bát, že bychom mu tak časně ráno volali. Máme automatická a některá nasmlouvaná čísla, na nichž kvalitu sítě i normálně ověřujeme,“ dodává.

Z pohledu technika je zvládnutí tak výjimečné akce velkou výzvou. „Z hlediska řešení takového problému je přečíslování lahůdka,“ míní Pavel.

U většiny zásahů do telefonních ústředen mohou technici v případě problémů využít funkce „návrat o krok zpět“ (stejná, jak ji lidé znají z počítačových programů). V případě přečíslování to však tak jednoduché nebude. „V jedné chvíli prostě zmizejí stará telefonní čísla a ústředna bude znát jen nová. Pokud se něco nepovede, není cesty zpět, která by se dala použít,“ říká Pavel.

Ústředna, která by měla starý seznam, by totiž nebyla schopna komunikovat s ostatními, které už budou znát jen nové seznamy. Kdyby se něco takového stalo, nešlo by se dovolat na telefony v postižené části republiky.

Technici Telecomu jsou však přesvědčeni, že se nic takového nestane.

V okamžiku, kdy nastanou problémy, nastoupí právě tým Jiřího Pavla. „Když poběží vše normálně podle předpokladu, půjde o normální rutinní záležitost, která nedává prostor k improvizaci. My budeme ke kreativnímu řešení problému voláni až v okamžiku, kdy nastanou komplikace. Podobně jako je to u lékařů,“ říká Pavel.

Přečíslování neznamená pro lidi z Telecomu jen prostou změnu telefonního seznamu, jehož ruční přepsání by trvalo několik let, ale souvisejí s ním i další věci.

Všechny ústředny musí umět hovory nasměrovat - tedy přepojit tam, kam člověk chce volat. Zároveň musí umět účtovat podle nových čísel a být schopny dohledat historii volání pro případné reklamace. K tomu je nezbytná také orientace ve starém telefonním seznamu.

Telecom musí po přečíslování zajistit nejen volání, ale i další služby. Ty, které jsou jakousi nadstavbou základní telekomunikační sítě (jako je záznamová služba, operátorské služby či internetové služby).

V souvislosti s úpravou nového telefonního seznamu se musí ústředny a účetní systémy Telecomu naučit účtovat místo meziměstských hovorů místní. Vyplývá to ze snížení počtu telefonních obvodů ze 159 na čtrnáct, uvnitř kterých bude platit místní cena. Ta bude stejná pro celý obvod, který ve většině případů kopíruje kraje.

Při minutovém volání ve špičce díky tomu člověk zaplatí až o korunu méně než dosud.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Najdete na iDNES.cz