Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotní noc nebude krátká, při přečíslování se Telecom zapotí

aktualizováno 
Víkendová příloha Mobil.cz o přečíslování: Je třetí víkend v září, blíží se sobotní půlnoc. Připravená bedna se šampaňským už čeká. Místo cinkání skleniček však zatím jen hučí zapnutý počítač. Místem děje není vinárna, ale kontrolní centrum Českého Telecomu.

Je třetí víkend v září, blíží se sobotní půlnoc. Připravená bedna se šampaňským už čeká. Místo cinkání skleniček však zatím jen hučí zapnutý počítač. Místem děje není vinárna, ale kontrolní centrum Českého Telecomu.

Takto nějak bude zřejmě vypadat víkendová noc šéfa rozvoje sítě Jiřího Pavla. Jeho tým bude připraven řešit krizové situace. Desítky dalších lidí budou připraveny na ústřednách. „Přehrání nových čísel a nastavení ústředen by nemělo trvat déle než pár minut,“ říká Pavel. „Jedna ústředna, pokud to proběhne bez komplikací, by měla zabrat zhruba dvacet minut,“ odhaduje.

Ve sto čtyřiceti ústřednách už jsou totiž nové seznamy uloženy a stejně tak je i nastaven nový způsob volání. Zabývala se tím více než tři čtvrtě roku řada techniků Telecomu i dodavatelských firem, jako je například Alcatel a Siemens, od nichž dominantní český operátor má své telefonní ústředny.

Celá akce přečíslování se spustí po půlnoci a nesmí trvat déle než tři hodiny. Taková je představa telekomunikačního úřadu, který k přečíslování dal pokyn.

Začínat se bude však až ve chvíli, kdy mobilní operátoři potvrdí, že jsou připraveni na určenou dobu převzít provoz na tísňových linkách. Mobily bude v té době využívat jak policie, tak i záchranky a hasiči. V případě potřeby mobilní operátoři, v tuto chvíli Eurotel, zajistí telefonní přístroje pro ty, kteří je zatím nemají.

Může se stát, že Jiří Pavel a jeho lidé po třech hodinách otevřou lahve šampaňského, aniž by museli nějakou krizovou situaci řešit.

„Testy jsme samozřejmě provedli a dopadly dobře, stejné testovací volání provedeme i po přečíslování,“ říká Pavel. „Nikdo se ale nemusí bát, že bychom mu tak časně ráno volali. Máme automatická a některá nasmlouvaná čísla, na nichž kvalitu sítě i normálně ověřujeme,“ dodává.

Z pohledu technika je zvládnutí tak výjimečné akce velkou výzvou. „Z hlediska řešení takového problému je přečíslování lahůdka,“ míní Pavel.

U většiny zásahů do telefonních ústředen mohou technici v případě problémů využít funkce „návrat o krok zpět“ (stejná, jak ji lidé znají z počítačových programů). V případě přečíslování to však tak jednoduché nebude. „V jedné chvíli prostě zmizejí stará telefonní čísla a ústředna bude znát jen nová. Pokud se něco nepovede, není cesty zpět, která by se dala použít,“ říká Pavel.

Ústředna, která by měla starý seznam, by totiž nebyla schopna komunikovat s ostatními, které už budou znát jen nové seznamy. Kdyby se něco takového stalo, nešlo by se dovolat na telefony v postižené části republiky.

Technici Telecomu jsou však přesvědčeni, že se nic takového nestane.

V okamžiku, kdy nastanou problémy, nastoupí právě tým Jiřího Pavla. „Když poběží vše normálně podle předpokladu, půjde o normální rutinní záležitost, která nedává prostor k improvizaci. My budeme ke kreativnímu řešení problému voláni až v okamžiku, kdy nastanou komplikace. Podobně jako je to u lékařů,“ říká Pavel.

Přečíslování neznamená pro lidi z Telecomu jen prostou změnu telefonního seznamu, jehož ruční přepsání by trvalo několik let, ale souvisejí s ním i další věci.

Všechny ústředny musí umět hovory nasměrovat - tedy přepojit tam, kam člověk chce volat. Zároveň musí umět účtovat podle nových čísel a být schopny dohledat historii volání pro případné reklamace. K tomu je nezbytná také orientace ve starém telefonním seznamu.

Telecom musí po přečíslování zajistit nejen volání, ale i další služby. Ty, které jsou jakousi nadstavbou základní telekomunikační sítě (jako je záznamová služba, operátorské služby či internetové služby).

V souvislosti s úpravou nového telefonního seznamu se musí ústředny a účetní systémy Telecomu naučit účtovat místo meziměstských hovorů místní. Vyplývá to ze snížení počtu telefonních obvodů ze 159 na čtrnáct, uvnitř kterých bude platit místní cena. Ta bude stejná pro celý obvod, který ve většině případů kopíruje kraje.

Při minutovém volání ve špičce díky tomu člověk zaplatí až o korunu méně než dosud.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz