Snapdragon 835 je současnou špičkou od Qualcommu

Snapdragon 835 je současnou špičkou od Qualcommu | foto: qualcomm.com

Procesor, který mají některé Samsungy S8, drtí konkurenty

  • 24
Snapdragon 835 je aktuálně nejsilnější „železo“ od Qualcommu a zároveň možná vůbec nejvýkonnější čipová sada. První testy referenčního vzorku prozradily, nakolik si novým čipem vybavený přístroj vedl lépe než dosud nejvýkonnější smartphony.

Vůbec prvním smartphony, který novinka od Qualcommu pohání, jsou Samsung Galaxy S8 a jeho zvětšenina S8+. Jihokorejský gigant si totiž s výrobcem čipů vyjednal exkluzivitu, a ostatní výrobci si proto na první dodávky budou muset ještě alespoň měsíc čekat. Přednostní právo Samsungu byl také důvod, proč se LG muselo u své G6 spokojit s loňskou verzí čipu 821.

Nedávné zprávy navíc naznačují, že Snapdragon 835 je celkově nedostatkovým zbožím a současné výrobní kapacity možná nebudou stačit ani na plnění zakázky pro Samsung (více zde). Nutno dodat, že v Evropě se bude Galaxy S8 prodávat s procesorem Exynos 8895 od Samsungu.

Redakce serveru Android Police měla možnost otestovat výkon nové čipové sady přímo v ústředí společnosti Qualcomm v San Diegu.

Testované smartphony:

  • Referenční přístroj Qualcommu (Snapdragon 835, Android 7.1.1
  • Google Pixel XL (Snapdragon 821, Android 7.1.1)
  • OnePlus 3T (Snapdragon 821, Android 7.0)
  • Samsung Galaxy S7 (Exynos 8890, Android 6.0.1)
  • Galaxy S7 edge (Snapdragon 820, Android 7.0)
  • Huawei P10 (Kirin 960, Android 7.0)

Kromě referenční jednotky se Snapdragonem 835 se výkonnostních testů zúčastnilo pět špičkových smartphonů různých značek s rozličnými čipovými sadami. Nechyběly starší snapdragony, Exynos 8890 od Samsungu a Kirin 960 z produkce Huaweie.

Podle Qualcommu je SD 835 oproti verzi 820 přibližně o pětinu výkonnější a zároveň má mít až o čtvrtinu úspornější provoz. Na testy výdrže sice nedošlo, zato však redaktor Android Police referenční vzorek a pět špičkových smartphonů prohnal snad všemi známými syntetickými testy.

Testy výkonu od A do Z

Prvním byl Geekbench, který měří syrový výkon procesoru jak v režimu jednoho jádra, tak i ve vícejádrovém. SD 835 si vedl nejlépe v obou testech, ovšem zatímco v prvním případě měl náskok před druhým Kirinem 960 jen sedm procent, při testu všech jader mu utekl o téměř dvojnásobek. Třetího nejlepšího výsledku dosáhlo Galaxy S7 s Exynosem 8890, verze se Snapdragonem 820 pak měla skóre nejslabší. Podtrhnout se sluší přibližně 40procentní náskok SD 835 oproti verzi 821 v modelech OnePlus 3T a Pixel XL.

Výkonnostní srovnání Snapdragonu 835 s dalšími špičkovými čipy

Následovalo kvarteto testů GFXB, které analyzuje sílu grafické jednotky. Ani v těch nenašel nový Snapdragon přemožitele a oproti verzi 821 vykázal vyšší skóre o 25 až 30 procent. Kirin 960, který v předchozím benchmarku nový snapdragon dotahoval, byl v tomto testu druhý nejslabší.

Další v řadě byl oblíbený benchmark AnTuTu, který výkon smartphonu definuje jediným číslem. SD 835 byl opět na špici, ovšem oproti 821 byl náskok jen 15 %. Výsledky na 3. až 5. příčce byly poměrně těsné, nejhůře dopadl čip od Huaweie, kterého SD 835 předběhl o třetinu.

3D Mark platí za spolehlivý ukazatel výkonu počítačů a už několik let existuje také jeho mobilní derivát. Ve dvojici testů Slingshot si Snapdragon 835 vedl přibližně o polovinu lépe než 821. To jsou vynikající výsledky. Novinka Qualcommu vyhrála i v komplexním testu PCMark, v němž si výborně vedl také Kirin 960.

Výkonnostní srovnání Snapdragonu 835 s dalšími špičkovými čipy

Na závěr došlo ke spuštění javascriptových benchmarků SunSpider a Octane od Googlu, které se soustředí na výkon webového prohlížeče. Největší náskok nový snapdragon prokázal v prvním jmenovaném, ve kterém zvládl sérii testů zpracovat v přibližně polovičním čase oproti druhému nejrychlejšímu (Kirin 960).

V testu Octane měl náskok vůči Galaxy S7 s čipem Exynos přibližně 40 procent. Verze se Snapdragonem 820 v tomto testu dopadla jasně nejhůře.

Závěr

Nový Snapdragon si v sérii testů, které analyzovaly nejen výkon procesoru (Geekbench), ale i grafické jednotky (GFX Benchmark, 3D Mark, AnTuTu) nebo chování v běžném uživatelském režimu (PCMark), vedl ze všech testovaných smartphonů (čipových sad) jasně nejlépe. Vůči verzi 820 dosáhl mnohem lepších výsledků, ale i oproti vylepšené variantě 821 bylo skóre většinou vyšší o 20 až 30 procent.

Rozpačitě naopak působí výsledky nového čipu Kirin 960. Zatímco v testech Geekbench a PCMark za novým Snapdragonem zaostal jen mírně, v dalších dosahoval jen průměrných výsledků a někdy bylo výsledné skóre ze všech testovaných dokonce nejslabší.