Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SMS ze zahraničí má stát čtvrtinu. EU bojuje i za nižší ceny volání a internetu

  13:23aktualizováno  13:23
Evropská komise dnes představila nařízení, kterým chce mobilní operátory dotlačit ke zlevnění SMS ze zahraničí až o šedesát procent. Méně by mělo stát i připojení k internetu a volání.

SMS zpráva poslaná ze zahraničí by podle nařízení Evropské komise neměla stát více než 11 eurocentů, tedy v přepočtu zhruba 2,60 Kč. Minuta hovoru ze zahraničí pak podle bruselského návrhu bude stát nanejvýš 8,10 Kč.

Pokud se budete chtít v některém ze členských států připojit na internet, za jeden megabajt by vám operátor neměl naúčtovat více než jedno euro, tedy asi 24 korun. Návrh teď čeká na schválení jednotlivými členskými státy Unie.

iDNES.tv
.SMS ze zahraničí má stát čtvrtinu. EU bojuje i za nižší ceny volání a internetu
video: z1tv.cz

Za snižování roamingových cen v rámci Evropské unie se nejvíce prosazuje eurokomisařka Viviane Redingová. Té se již loni podařilo nastavit cenový strop pro roamingové hovory. Platnost tohoto nařízení bude trvat do roku 2010. Poté se Evropská komise pravděpodobně pokusí návrh prodloužit o další tři roky.

"Roamingové poplatky už vysály příliš mnoho z peněženek zákazníků. Zejména od mladých uživatelů, 77 procent z nich totiž píše textovky, když jsou v zahraničí," prohlásila nedávno Redingová a dodala: "Občané Evropské unie by měli mít možnost volně posílat SMS bez toho, aby byli oškubáni."

Eurokomisařka také slíbila, že cenové nařízení by mělo vejít v platnost do příštího léta, kdy většina Evropanů vyráží na své zahraniční dovolené. Chce také prosadit, aby se hovory účtovaly již po provolání třiceti sekund, nikoliv jedné minuty.

Mobilní operátoři se proti tomuto nařízení samozřejmě bouří. Podle některých odhadů bude mít jeho případné přijetí na zákazníky jen negativní dopad. Operátorům klesnou tržby a budou nuceni zdražovat jiné služby.

Statistiky ukázaly, že každý rok je v rámci evropských sítí odesláno více než dvě a půl miliardy roamingových textových zpráv. Někteří uživatelé za ně platí až desetinásobně více, než kdyby je poslali v domovské síti.

Získali jsme také stanovisko Hospodářské komory České republiky. Ta se k nařízení nestaví příliš optimisticky. 

„Evropská komise bojuje o pár halířů a snaží se stanovit tržní cenu, ale že roste cena energií o 10 %, 15 %, 20 %, to Evropská komise v současnosti adekvátním způsobem neřeší. Působí to rozpačitě a populisticky. Tam, kde funguje trh, nechme působit tržní prostředí,“ říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Zároveň vyjádřil obavy nad tím, že další kroky Evropské komise v oblasti regulací mohou následovat, s čímž zásadně nesouhlasí.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

T-Mobile útočí na O2. Přebíjí jeho datové balíčky do ciziny

T-Mobile útočí na roamingové datové balíčky O2

Dosud měl T-Mobile nejdražší roamingová data mimo Evropskou unii. Teď výrazně zlevňuje a navíc se trefuje do...

Za 99 korun si můžete vzít na chatu domácí LTE internet od T-Mobilu

Ilustrační snímek

T-Mobile letos v dubnu zjednodušil instalaci základního tarifu pevného internetu přes LTE. Nová služba vyžaduje pouze...

Najdete na iDNES.cz