Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


SMS ze zahraničí má stát čtvrtinu. EU bojuje i za nižší ceny volání a internetu

  13:23aktualizováno  13:23
Evropská komise dnes představila nařízení, kterým chce mobilní operátory dotlačit ke zlevnění SMS ze zahraničí až o šedesát procent. Méně by mělo stát i připojení k internetu a volání.

SMS zpráva poslaná ze zahraničí by podle nařízení Evropské komise neměla stát více než 11 eurocentů, tedy v přepočtu zhruba 2,60 Kč. Minuta hovoru ze zahraničí pak podle bruselského návrhu bude stát nanejvýš 8,10 Kč.

Pokud se budete chtít v některém ze členských států připojit na internet, za jeden megabajt by vám operátor neměl naúčtovat více než jedno euro, tedy asi 24 korun. Návrh teď čeká na schválení jednotlivými členskými státy Unie.

iDNES.tv
.SMS ze zahraničí má stát čtvrtinu. EU bojuje i za nižší ceny volání a internetu
video: z1tv.cz

Za snižování roamingových cen v rámci Evropské unie se nejvíce prosazuje eurokomisařka Viviane Redingová. Té se již loni podařilo nastavit cenový strop pro roamingové hovory. Platnost tohoto nařízení bude trvat do roku 2010. Poté se Evropská komise pravděpodobně pokusí návrh prodloužit o další tři roky.

"Roamingové poplatky už vysály příliš mnoho z peněženek zákazníků. Zejména od mladých uživatelů, 77 procent z nich totiž píše textovky, když jsou v zahraničí," prohlásila nedávno Redingová a dodala: "Občané Evropské unie by měli mít možnost volně posílat SMS bez toho, aby byli oškubáni."

Eurokomisařka také slíbila, že cenové nařízení by mělo vejít v platnost do příštího léta, kdy většina Evropanů vyráží na své zahraniční dovolené. Chce také prosadit, aby se hovory účtovaly již po provolání třiceti sekund, nikoliv jedné minuty.

Mobilní operátoři se proti tomuto nařízení samozřejmě bouří. Podle některých odhadů bude mít jeho případné přijetí na zákazníky jen negativní dopad. Operátorům klesnou tržby a budou nuceni zdražovat jiné služby.

Statistiky ukázaly, že každý rok je v rámci evropských sítí odesláno více než dvě a půl miliardy roamingových textových zpráv. Někteří uživatelé za ně platí až desetinásobně více, než kdyby je poslali v domovské síti.

Získali jsme také stanovisko Hospodářské komory České republiky. Ta se k nařízení nestaví příliš optimisticky. 

„Evropská komise bojuje o pár halířů a snaží se stanovit tržní cenu, ale že roste cena energií o 10 %, 15 %, 20 %, to Evropská komise v současnosti adekvátním způsobem neřeší. Působí to rozpačitě a populisticky. Tam, kde funguje trh, nechme působit tržní prostředí,“ říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Zároveň vyjádřil obavy nad tím, že další kroky Evropské komise v oblasti regulací mohou následovat, s čímž zásadně nesouhlasí.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

T-Mobile plánuje masivní výstavbu optických přípojek. Připojí milion bytů

Optický kabel

V současnosti má T-Mobile v Česku tisíce optických internetových přípojek, toto číslo by ovšem mělo v příštích letech...

Český Vodafone má nového ředitele

Petr Dvořák, nový generální ředitel české pobočky Vodafonu

Novým generálním ředitelem české pobočky Vodafonu se stal Petr Dvořák, který byl od poloviny ledna pověřený řízením...

Najdete na iDNES.cz