SMS (ilustrační foto)

SMS (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

SMS půjčky s extrémními úroky dostávají do potíží tisíce lidí

  • 46
Jediná SMS zpráva stačí v Evropě k získání i mnohatisícové půjčky. Lidé této služby využívají navzdory až tisíciprocentním úrokům. Snadnost získání peněz má však odvrácenou stránku v podobě problémů se splácením a vysokého zadlužení.

Největší růst SMS půjček zaznamenaly úvěrové společnosti v Estonsku. Odhaduje se, že za pouhé dva roky existence službu využil zhruba každý desátý Estonec a byznysem se v přepočtu protočily nejméně dvě miliardy korun, uvádí server balticbusinessnews.com.

Trh s půjčkami roste, stejně jako počet neplatičů

Tamní úvěrové společnosti odhadují meziroční nárůst zájmu o dalších dvacet procent. Už nyní se ale vyskytují problémy s platební morálkou některých klientů. SMS půjčky jsou totiž poskytovány s extrémní úrokovou sazbou, mnohdy atakující hranici tisícovky procent ročně.

Jen v Estonsku má se splácením problémy přibližně deset procent zákazníků. V průměru dluží 20 až 25 tisíc estonských korun, tedy asi 40 až 50 tisíc Kč. Většina z této částky je tvořena právě úroky a sankcemi za opožděné platby. Vypůjčená suma je jen zlomková.

Podobný trend zaznamenávají úvěrové společnosti i ve Finsku a Švédsku. Podle serveru Lupa.cz se dvacet procent finských neplatičů rekrutuje právě ze zákazníků využívajících SMS půjčky. Ve Švédsku byl první problém s pozdní platbou zaznamenán jen pár měsíců po vstupu služby SMS půjček na tamní trh.

Česku lavina neplatičů nehrozí

V Česku se prozatím SMS půjčkami mnoho firem nezabývá. Většinou se zde půjčují jen malé obnosy na krátké, méně než měsíční období.

Úroky jsou u těchto půjček vysoké, firma Ferratum si například za tisícovku půjčenou na 15 dní účtuje 250 korun, tedy 25 procent ze zapůjčené částky. U půjčky 4 tisíc korun úrok tvoří již rovnou tisícovku, v případě pětitisícové půjčky 1 250 Kč.

Oproti zahraničí se navíc zdejší firmy zdráhají přes SMS půjčovat vyšší obnosy. Většinou nabízejí jen částky do deseti tisíc korun, a to jen na základě předchozích zkušeností s klientem. V počátku nabízejí pouze nižší obnosy a až na základě platební morálky umožní danému klientovi žádat o částku vyšší.

Zatímco v zahraničí cílí společnosti na mladou generaci, v Česku jsou tyto půjčky často jedinou možností pro sociálně slabší občany, kteří by půjčku standardním způsobem kvůli svému nízkému příjmu nezískali.