Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SMS jízdenka vydělává miliony korun a snižuje počty černých pasažérů

aktualizováno 
Služba SMS jízdenka, kterou spustil Dopravní podnik hlavního města Prahy na sklonku loňského roku, se těší u zákazníků velké oblibě. Za deset měsíců své existence vydělala zúčastněným firmám miliony korun. Konkrétní čísla společnosti tají.

Za necelých deset měsíců dokázala služba SMS jízdenka vydělat miliony korun. (ilustrační foto) | foto: g

V průměru se za jeden den prodá 22 500 SMS jízdenek, službu za celou dobu jejího fungování využily desítky tisíc uživatelů. Jen zákazníci operátora T-Mobile nakoupili za poslední červencový týden 72 tisíc jízdenek.

"Službu považujeme za mimořádně úspěšnou, a to nejen z hlediska českého trhu, ale i v porovnání s řešeními podobného typu v rámci Evropy," říká Martin Žabka, mluvčí společnosti Telefónica O2. "Podrobná data o počtu jízdenek bohužel nejsme oprávněni sdělit," dodává.

Vodafone registruje dle informací z tiskového oddělení operátora 57 tisíc pravidelných zákazníků SMS jízdenky.

"Současný zkušební provoz prokazuje, že se jedná o produkt, který si našel svou cílovou skupinu," uvádí Odřej Pečený, mluvčí pražských Dopravních podniků.

Službu podle něj vnímají zákazníci velmi pozitivně. Stížnosti se pohybují v řádech desítek až stovek v průběhu necelých deseti měsíců provozu. Během této doby došlo k několika úpravám systému, například z pohledu zasílání klíčového slova DPT a jeho chybných kombinací.

Cena SMS jízdenky za dobu jejího fungování vzrostla z 20 na 26 korun. Vývojem prošla i část reklamační a vybavení revizorů. Uživatelé služby mají nově možnost stáhnout daňové doklady na stránkách smsjizdenka.cz.

Z průzkumů o tarifních zvyklostech cestujících navíc firmě vychází, že 60 procent uživatelů SMS jízdenky jsou cestující, kteří dosud byli ve většině případů tak zvanými "nedobrovolnými černými pasažéry". Tedy lidmi, kteří by rádi cestovali s platným jízdním dokladem, ale neměli možnost si ho před jízdou zajistit.

"To znamená, že přináší podniku i nový zdroj tržeb. Do DPP již přinesla SMS jízdenka peníze v řádech desítek milionů korun," dodává Pečený.

Provozovatelem služby jsou Dopravní podniky hlavního města Prahy, technicky ji zajišťují firmy Crowsnest a Erika. V červenci 2008 byla stejná služba spuštěna v Ústí nad Labem a uvažuje se o dalším rozšiřování.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz