Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SMOJK vyzývá města, aby bojkotovala Telefóniku O2 kvůli poplatku

  9:30aktualizováno  9:30
Svaz měst a obcí Jihočeského kraje vyzývá k bojkotu O2 - nelíbí se mu poplatky za vyjádření o existenci sítí na pozemcích vlastníka.

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje (SMOJK) vyzývá ostatní radnice, aby telekomunikační společnosti Telefónica O2 neschvalovaly žádné její žádosti. Starostům se nelíbí, že si operátor od listopadu účtuje 600 korun za každé vyjádření o existenci sítí na pozemcích vlastníka. Předtím byla služba zdarma. Některá jihočeská města už požadavky operátora zamítají, řekl dnes ČTK tajemník svazu Miroslav Beneš. Telefónica 02 tvrdí, že není jediným operátorem, který takto postupuje, a že zisk z toho nemá.

Firma tím podle svazu zkomplikovala vyřizování například stavebních povolení. Města tak za ně budou muset vydat stovky tisíc až miliony korun ročně navíc, které by mohla využít na opravy silnic, nové chodníky a další důležité akce. Třeba jen ve správním obvodu čtyřiadvacetitisícových Strakonic se vydá více než 1 500 výpisů ročně. Za ně by tak žadatelé zaplatili zhruba milion korun.

"Kabely těchto sítí jsou přitom na pozemcích vlastníků uloženy zcela zdarma. Poplatku se vlastníci nemohou vyhnout dokonce ani v tom případě, že na pozemku zcela evidentně žádné kabely nevedou. Doufáme, že to bude účinná páka, aby Telefónica od toho upustila," řekl Beneš.

Mluvčí Telefóniky O2 Czech Republic Martin Žabka uvedl, že čísla ze Strakonicka jsou nepřesná. V celém okrese je prý 1 348 vyjádření. Částka by tedy činila 808 800 korun, respektive 404 400 Kč při elektronickém podání, které je o polovinu levnější. Cílem je přitom většinu žádostí přijímat po internetu. Nyní je 38 procent žádostí podáváno osobně, 58 procent poštou a zbytek web aplikací, která je ve zkušebním provozu.

"Částka, kterou účtujeme, je pouze nákladová, nemáme z ní tedy žádný zisk.

Nejsme jediní, kdo požaduje poplatek za takovýto typ vyjádření. Stejně postupují i Radiokomunikace, Dial Telecom, SITEL a další firmy," uvedl mluvčí. Dodal, že za věcné břemeno při pokládání sítí na obecních pozemcích platí firma podle zákona. Zpoplatněna nebudou vyjádření z důvodu havárie, oprávněné reklamace a tam, kde je operátor povinen ze zákona poskytovat informace o síti zadarmo.

Některé radnice dokonce přistoupily k odvetným opatřením a běžné požadavky operátora bojkotují. Zamítají třeba jeho žádosti o zřízení věcného břemene či o pronájem pozemků, budov nebo míst na stavbu stožárů a věží pro vysílače. Patří k nim i devítitisícová Třeboň.

"S Telefónikou O2 jsme měli připravené dvě smlouvy, jednu na zřízení věcného břemene, druhou na umístění jejich zařízení na vodárenské věži. Ani jednu jsme nepodepsali. Teď budeme dál jednat o ceně za tyto služby," uvedl místostarosta Zdeněk Mráz. Dodal, že už pověřili úředníky, aby zjistili, kolik výpisů ročně město potřebuje. "Pokud budeme neteční a přistupovat na jejich podmínky, tak za chvilku přibudou plynaři, energetici a další," dodal Mráz.

Vše se přitom netýká pouze obcí, ale i soukromých stavebníků. Každý, kdo chce stavět a bude kopat do země, musí totiž ze zákona požádat o výpis telekomunikačních sítí, protože jinak nedostane stavební povolení. Je přitom jedno, zda staví rodinný dům, provozní halu nebo garáž. Norma však nestanovuje, že operátor musí výpis vystavit zdarma. Telefónica již dříve uvedla, že jen tak uhradí náklady, které má s vyřizováním výpisů.

Jihočeští starostové se nyní poradí s právníky o dalším postupu. O poplatcích chtějí jednat i přímo s operátorem. Pokud se nedohodnou, věc by se mohla dostat až před soud nebo antimonopolní úřad. "Nechci teď nic předjímat, zvažovat budeme všechny možné kroky. Chceme se především dohodnout," řekl předseda SMOJK Pavel Vondrys.

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje sdružuje 89 jihočeských měst a obcí, které zastupují více než tři čtvrtiny obyvatel Jihočeského kraje. K jeho členům patří i šest svazků či sdružení měst a obcí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nevídané. Nejlevnější letošní iPhone bude dvousimkový, ale má to háček

iPhone 8 Plus dodnes patří k nejvýkonnějším smartphonům. Dvě SIM najednou ale...

O příchodu iPhonu se sekundárním slotem pro SIM se spekuluje několik měsíců. Nejnovější zprávy tchajwanského deníku...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...Nejlepší samsung letošního roku má extrémní paměť a nahradí počítač

Samsung Note 9 na premiéře v New Yorku

Nástupce „zápisníkové“ řady Note od Samsungu je opět tím nejlepším, co si od korejského výrobce letos můžete pořídit....

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Samsung naučil chytré hodinky tikat a ručičky mají jako ty opravdické

Samsung Galaxy Watch

Spolu se špičkovým smartphonem Note 9 představil Samsung v New Yorku i nové hodinky. Ty se jmenují jednoduše Galaxy...

Další z rubriky

Trump to potvrdil. Úředníci nesmí používat smartphony Huawei a ZTE

Donald Trump při předvolebním setkání s voliči v americkém městě North...

Technika značek Huawei a ZTE bude v USA zakázána státním úředníkům a jejich přímým spolupracovníkům. Zákon podepsal...

Ceny smartphonů čínských značek rostou. Jedna překonává i Apple

Ilustrační snímek

Průměrné ceny smartphonů se zvyšují, nejvíc je to patrné u čínských značek. Huawei je v tomto směru premiantem, ale...

Luxusní zajíc v pytli. Za iPhone, o kterém se nic neví, dáte tři miliony

Britská společnost Goldgenie začala přijímat předobjednávky na „miliardářské“...

Britská společnost Goldgenie není ve světě luxusních smartphonů žádným nováčkem. Její produkty se řadí mezi ty...

Najdete na iDNES.cz