Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SMOJK vyzývá města, aby bojkotovala Telefóniku O2 kvůli poplatku

  9:30aktualizováno  9:30
Svaz měst a obcí Jihočeského kraje vyzývá k bojkotu O2 - nelíbí se mu poplatky za vyjádření o existenci sítí na pozemcích vlastníka.

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje (SMOJK) vyzývá ostatní radnice, aby telekomunikační společnosti Telefónica O2 neschvalovaly žádné její žádosti. Starostům se nelíbí, že si operátor od listopadu účtuje 600 korun za každé vyjádření o existenci sítí na pozemcích vlastníka. Předtím byla služba zdarma. Některá jihočeská města už požadavky operátora zamítají, řekl dnes ČTK tajemník svazu Miroslav Beneš. Telefónica 02 tvrdí, že není jediným operátorem, který takto postupuje, a že zisk z toho nemá.

Firma tím podle svazu zkomplikovala vyřizování například stavebních povolení. Města tak za ně budou muset vydat stovky tisíc až miliony korun ročně navíc, které by mohla využít na opravy silnic, nové chodníky a další důležité akce. Třeba jen ve správním obvodu čtyřiadvacetitisícových Strakonic se vydá více než 1 500 výpisů ročně. Za ně by tak žadatelé zaplatili zhruba milion korun.

"Kabely těchto sítí jsou přitom na pozemcích vlastníků uloženy zcela zdarma. Poplatku se vlastníci nemohou vyhnout dokonce ani v tom případě, že na pozemku zcela evidentně žádné kabely nevedou. Doufáme, že to bude účinná páka, aby Telefónica od toho upustila," řekl Beneš.

Mluvčí Telefóniky O2 Czech Republic Martin Žabka uvedl, že čísla ze Strakonicka jsou nepřesná. V celém okrese je prý 1 348 vyjádření. Částka by tedy činila 808 800 korun, respektive 404 400 Kč při elektronickém podání, které je o polovinu levnější. Cílem je přitom většinu žádostí přijímat po internetu. Nyní je 38 procent žádostí podáváno osobně, 58 procent poštou a zbytek web aplikací, která je ve zkušebním provozu.

"Částka, kterou účtujeme, je pouze nákladová, nemáme z ní tedy žádný zisk.

Nejsme jediní, kdo požaduje poplatek za takovýto typ vyjádření. Stejně postupují i Radiokomunikace, Dial Telecom, SITEL a další firmy," uvedl mluvčí. Dodal, že za věcné břemeno při pokládání sítí na obecních pozemcích platí firma podle zákona. Zpoplatněna nebudou vyjádření z důvodu havárie, oprávněné reklamace a tam, kde je operátor povinen ze zákona poskytovat informace o síti zadarmo.

Některé radnice dokonce přistoupily k odvetným opatřením a běžné požadavky operátora bojkotují. Zamítají třeba jeho žádosti o zřízení věcného břemene či o pronájem pozemků, budov nebo míst na stavbu stožárů a věží pro vysílače. Patří k nim i devítitisícová Třeboň.

"S Telefónikou O2 jsme měli připravené dvě smlouvy, jednu na zřízení věcného břemene, druhou na umístění jejich zařízení na vodárenské věži. Ani jednu jsme nepodepsali. Teď budeme dál jednat o ceně za tyto služby," uvedl místostarosta Zdeněk Mráz. Dodal, že už pověřili úředníky, aby zjistili, kolik výpisů ročně město potřebuje. "Pokud budeme neteční a přistupovat na jejich podmínky, tak za chvilku přibudou plynaři, energetici a další," dodal Mráz.

Vše se přitom netýká pouze obcí, ale i soukromých stavebníků. Každý, kdo chce stavět a bude kopat do země, musí totiž ze zákona požádat o výpis telekomunikačních sítí, protože jinak nedostane stavební povolení. Je přitom jedno, zda staví rodinný dům, provozní halu nebo garáž. Norma však nestanovuje, že operátor musí výpis vystavit zdarma. Telefónica již dříve uvedla, že jen tak uhradí náklady, které má s vyřizováním výpisů.

Jihočeští starostové se nyní poradí s právníky o dalším postupu. O poplatcích chtějí jednat i přímo s operátorem. Pokud se nedohodnou, věc by se mohla dostat až před soud nebo antimonopolní úřad. "Nechci teď nic předjímat, zvažovat budeme všechny možné kroky. Chceme se především dohodnout," řekl předseda SMOJK Pavel Vondrys.

Svaz měst a obcí Jihočeského kraje sdružuje 89 jihočeských měst a obcí, které zastupují více než tři čtvrtiny obyvatel Jihočeského kraje. K jeho členům patří i šest svazků či sdružení měst a obcí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Najdete na iDNES.cz