Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouvu nepodepsal, přesto měl platit. Operátor mu hrozil exekucí

aktualizováno 
Začalo to nevinně: chtěl přejít ke konkurenci, ale nakonec si to rozmyslel. Po půl roce mu však začaly chodit faktury podložené smlouvou, kterou nikdy nepodepsal. Dnes dluží přes pět tisíc korun.

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na začátku stálo rozhodnutí přejít od Vodafonu k T-Mobilu. Jak už to ale chodí, pana Hromádku Vodafone nakonec přesvědčil a přechod se tak neuskutečnil.

O váhavém přístupu pana Hromádky byl přitom T-Mobile dostatečně informován. Dohoda zněla: pošlete mi SIM kartu a smlouvu (kurýrem) a pokud si to do té doby nerozmyslím, podepíši a stanu se vaším zákazníkem.

Smlouvu ani SIM kartu T-Mobilu však Milan Hromádka z Písku nikdy neviděl. Ani neměl možnost. Přes týden je totiž v Praze, kde studuje. Zásilka však měla být doručena na místo jeho trvalého bydliště.

O to více byl překvapen, když mu po půl roce začaly chodit faktury na zcela neznámé číslo. Při reklamaci mu bylo operátorem sděleno, že standardně podepsal smlouvu a je tedy zákazníkem T-Mobilu.

Začátek sporu: falešný podpis

Pan Hromádka ale žádnou smlouvu nepodepsal. Proto si nechal zaslat její kopii. Na ní podpis skutečně stojí, zásadně však neodpovídá jeho osobnímu podpisu. Je si navíc jist, že tak neučinil ani jiný člen jeho rodiny. Pokud by tomu tak bylo, měl by ostatně v ruce podklady.

"Zákazník se na nás poprvé obrátil v srpnu loňského roku, kdy žádal o zastavení fakturace s tím, že uvedené telefonní číslo nemá a nevyužívá," vysvětluje vzniklou situaci Jitka Pacolová z tiskového oddělení operátora.

Požadavek na přenesení čísla však byl stále aktivní. Vodafone ale číslo pana Hromádky neuvolnil. T-Mobile se tak rozhodl přidělit jiné číslo ze svého číselného rozsahu.

V emailové korespondenci se operátor odvolává na své podmínky, ve kterých stojí: "... v případě neuvolnění čísla původním operátorem má společnost T-Mobile Czech Republic, a. s., nárok aktivovat SIM kartu s telefonním číslem z vlastního číselného rozsahu."

Před panem Hromádkou tedy stál úkol dokázat, že smlouvu skutečně nepodepsal. Operátor však není oprávněn ověřovat pravost podpisu a proto bylo poškozenému doporučeno obrátit se na Policii ČR.

"Dle svozové listiny jsme měli důvod předpokládat, že došlo k ověření OP. Pokud chtěl pan Hromádka pravost podpisu zpochybnit, tak jedinou správnou cestou bylo právě podání trestního oznámení," dodala Pacolová. 

"To však zákazník odmítal. Poté se již situace opakovala dokola - zákazník nás vždy požádal o pozastavení fakturace s tím, že odmítá podat trestní oznámení, my jsme ho opakovaně o podání trestního oznámení žádali."

Poškozený: T-Mobile?!

V doporučení ale stálo: "Uveďte naši společnost jako poškozeného." To se samozřejmě panu Hromádkovi nelíbilo. Nechápal, proč by měl podávat trestní oznámení za operátora. Storno faktur či smlouvy se stále nekonalo.

"Doporučení, aby pan Hromádka uvedl společnost T-Mobile jako poškozeného, není omyl, jde o doporučený postup. Tím však nebylo řečeno, že nemá zároveň jako poškozeného uvést i sebe. Ideálně by tedy v tomto případě do trestního oznámení měl jako poškozeného uvést sám sebe i naši společnost," vysvětluje Pacolová.

Právě tato fáze však rozhodla o dalším a zbytečném prodlužování sporu. Podle zástupců T-Mobilu by podání trestního oznámení celou smlouvu stornovalo.

"Celý případ tedy vznikl zejména proto, že zákazník s námi odmítal spolupracovat. Evidujeme totiž jak podepsanou Objednávku služeb, tak podepsanou svozovou listinu od společnosti PPL potvrzující převzetí zásilky," uvádí dále Pacolová.

K trestnímu oznámení se ale nakonec pan Hromádka přece jen uchýlil. Za poškozeného uvedl pouze sebe. Jako možného pachatele označil kurýra společnosti PPL, nevylučuje však ani možnost pochybení na straně operátora. Policie případ i nadále šetří.

Dlužíte nám přes pět tisíc!

V únoru letošního roku obdržel poškozený výzvu od vymahačské firmy: "Váš závazek, který k dnešnímu dni evidujeme, činí 5 072,50 Kč." Hrozila exekuce. Exekuce za služby, které pan Hromádka ani jednou nevyužil. Ani nemohl; SIM kartu totiž vůbec neobdržel.

Po opakovaném kontaktování zákaznického centra se opět dlouho nic nedělo. Uplynul další měsíc naplněný obavami z exekutorského zásahu. Na Apríla však byl pan Hromádka kontaktován Policií ČR; váš dluh byl společností T-Mobile stornován, zněla strohá zpráva.

Naštěstí nešlo jen o hloupý žert. Zákaznické centrum operátora tento krok potvrdilo nám i panu Hromádkovi během včerejšího odpoledne: "Nakonec jsme Smlouvu ukončili, a to vstřícně, tj. bez doručení trestního oznámení. Zákazník nám totiž do dnešního dne požadované trestní oznámení nezaslal."

Svůj krok operátor obhajuje vytrvalostí zákazníka i tím, že fakticky žádná škoda nevznikla, jelikož poškozený služeb operátora skutečně nevyužíval.

"Navíc se oddělení security skutečně zdál podpis nevěrohodný, tak jsme nakonec smlouvu ukončili a celý dluh odepsali i bez doložení trestního oznámení. Dnes byl zákazník informován o ukončení Smlouvy a odepsání celého dluhu," uvedla včera Jitka Pacolová.

Podejte trestní oznámení

Jednoznačné doporučení v těchto případech tedy zní: podejte trestní oznámení. Tím dle zástupců T-Mobilu i oslovených právníků předejdete byrokratickým kolečkům, která musel pan Hromádka zbytečně absolvovat.

"Trestním oznámením nic nezkazíte, ba naopak. Nezáleží přitom, zda jako poškozenou stranu uvedete sebe, nebo - jako v tomto případě - poskytovatele dané služby," uvedl jeden z oslovených odborníků na trestní právo. "Důležité je dokázat, že se cítíte být v neprávu, a mít toto podloženo kopií trestního oznámení," dodal.

Dle něj by mělo být samozřejmostí požádat o pomoc i Sdružení pro obranu spotřebitelů (SOS). "Pomoci může i vytrvalost, se kterou se pan Hromádka bránil," dodává oslovený právník. Důležitý dle něj v tomto sporu byl fakt, že operátor nevymáhal na zákazníkovi nic jiného než paušální poplatky a pokuty z prodlení plateb.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

T-Mobile útočí na O2. Přebíjí jeho datové balíčky do ciziny

T-Mobile útočí na roamingové datové balíčky O2

Dosud měl T-Mobile nejdražší roamingová data mimo Evropskou unii. Teď výrazně zlevňuje a navíc se trefuje do...

Za 99 korun si můžete vzít na chatu domácí LTE internet od T-Mobilu

Ilustrační snímek

T-Mobile letos v dubnu zjednodušil instalaci základního tarifu pevného internetu přes LTE. Nová služba vyžaduje pouze...

Vodafone se v Česku pochlubil 5G sítí. Rychlosti jsou závratné

Veřejný test 5G sítí operátora Vodafone během filmového festivalu v Karlových...

Až 1,8 Gbit/s dokázala v prvním veřejném testu přenášet 5G síť Vodafonu. V praxi je však ještě důležitější nízká...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz