Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smělý konkurent Nokie – recenze Samsung SGH-i550 s OS Symbian

aktualizováno 
Samsung dělá na našem trhu s chytrými telefony jen opatrné krůčky. První vlaštovkou byl vlastně model i600 a od té doby se nic neděje. Nyní možná Samsung zkouší další krok. Na testování k nám dorazil model i550 s operačním systémem Symbian.

Samsung SGH-i550 | foto: Mobil

Nabídka chytrých telefonů Samsung není vůbec malá, ovšem pokud si z ní chcete vybrat, nelze tak učinit v naší domovině. V českých luzích a hájích totiž zatím zakoupíte pouze qwerty smartphone i600 s operačním systémem Windows Mobile.

Samsung přitom v chytrých telefonech nepatří mezi žádné nováčky ani ořezávátka. Vždyť již před lety vyráběl například telefony s operačním systémem Palm OS. A v dnešní době platí Samsung za výrobce zajímavých chytrých telefonů s různými operačními systémy. V jeho portfoliu najdeme jak kousky s Windows Mobile, tak se symbianem a jak jistě víte, v příštím roce bychom se měli dočkat telefonu s operačním systémem Andorid od Googlu. Samsung nabízí i vlastní přístroje se systémem Flash UI, které jsou namířeny proti iPhonu, ty ovšem za chytré telefony považovat nemůžeme.


Katalog mobilů:

Nokia 6110 Navigator Nokia 6210 Navigator

Katalog mobilů: hlavní konkurenti Samsungu SGH-i550  Nokia 6110 Navigator a nedávno představená Nokia 6210 Navigator.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Elegantní telefon s operačním systémem Symbian a vestavěnou GPS navigací.


Dnes testovaný model i550 je zástupcem symbianových smartphonů od Samsungu. Vzhledem k vestavěnému GPS modulu by měl být především konkurentem u nás poměrně oblíbené Nokie 6110 Navigator. Tak trochu paradoxně je Nokia telefonem vysouvacím a Samsung i550 sází naopak na klasickou konstrukci. Oba výrobci tak zvolili pro svou značku provedení trochu netypické.

Vzhled a konstrukce – štíhlá placka

Jak jsme již řekli, i550 je pro svého výrobce tak trochu netypicky telefonem klasické konstrukce. Ovšem co se týče tloušťky, jsme zpět doma – i symbianový samsung se veze na vlně tenkých telefonů. Jeho tloušťka je pouze 13,8 milimetrů a jde tak o jeden z nejtenčích symbianových smartphonů dneška – o desetinku lepší je jen Nokia N76 a primát drží Nokia E51 s pouhými 12 milimetry.

Samsung SGH-i550

Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550

Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550

Tenká konstrukce je u SGH-i550 vykoupena trochu většími půdorysnými rozměry – šířka činí 53 milimetrů, výška pak dokonce 115 milimetrů. Hmotnost telefonu je solidních 108 gramů. Zpracování je tradičně velmi dobré, nikde nic nevrže a jednotlivé části pěkně lícují dohromady.

Vzhledově je i550 poměrně jednoduchý telefon zaměřený spíše na konzervativnější část publika. Na čelní straně tedy krom displeje a kláves nenajdeme nic neobvyklého, obdobně je tomu i na dalších stranách telefonu – záda jsou téměř celá tvořená krytem baterie, jen ve vrchní části se krčí fotoaparát s přisvětlovací diodou a zrcátkem pro autoportréty. Vlevo je kolébková klávesa pro regulaci hlasitosti a pod krytkou nalezneme slot pro paměťovou kartu. Vpravo se nachází spoušť fotoaparátu a originální posuvnou krytkou maskovaný datový konektor. Tato posuvná krytka nám přijde velmi praktická, protože zbytečně nevyčnívá z telefonu, pokud je otevřená, a tak nehrozí její poškození.

Samsung SGH-i550

Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550

Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550

Na vrchní straně najdeme vypínací tlačítko a také konektor Jack pro připojení sluchátek. Ten je dokonce plnohodnotný – tedy o rozměru 3,5 milimetru. Pro připojení svých oblíbených sluchátek tedy nebudete potřebovat redukci.

Samsung i550 je prostě taková elegantní černá placička, telefon se bude náramně vyjímat v rukou manažera v kvalitním obleku. Ostudu ale samozřejmě neudělá ani komukoli jinému.

Displej a ovládání – magická kulička

Majitelé běžných telefonů Samsung budou při prvním setkání s tímto přístrojem trochu zmateni. Ovšem jako doma se naopak budou cítit uživatelé symbianových nokií. Je to dané tím, že SGH-i550 používá shodný operační systém jako poslední modely chytrých telefonů finského výrobce – tedy Symbian 9.2 s grafickou nadstavbou S60 3rd Edition Feature Pack 1.

Samsung SGH-i550

Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550 

Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550

Tomuto systému je tedy poplatné ovládání. Blok ovládacích kláves tak obsahuje dvě kontextová tlačítka a klávesu pro vstup do menu. Dále zde nalezneme ještě tlačítko pro přístup k internetu, pro spuštění navigace a tlačítko pro rychlý přístup k multimediálním funkcím. O něco níže najdeme klasické klávesy pro ovládání hovoru a mezi nimi mazací klávesu. Mezi tím vším pak vprostřed trůní hlavní ovládací prvek, který je opravdu hodně neobvyklý.

Jde totiž o maličkatou kuličku, kterou lze rolovat všemi směry. Navíc je možné ji stisknout, takže zastává i potvrzovací funkci. Na první pohled i dotek jde o velmi neobvyklý ovládací prvek, ovšem velmi rychle si na něj zvyknete a možná už nebudete chtít zpátky ke klasické navigační klávese. Obzvláště když se tomuto trackballu dá nastavit citlivost, takže si každý může vybrat, jak rychle má reagovat na vaše pokyny. Pohyb v menu je díky tomuto ovládacímu prvku opravdu bleskurychlý a jelikož je i550 i solidně rychlý při reakcích, máme na stole jeden z absolutně nejrychlejších a nejlépe ovladatelných smartphonů vůbec. Má to ovšem háček – musíte mít poměrně hubené prsty, pokud jste vlastníkem pořádné pracky, budou na vás tlačítka a především právě trackball příliš malá.

Samsung SGH-i550

Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550

Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550 Samsung SGH-i550

To tlačítka numerické klávesnice jsou na tom již lépe. Jsou totiž díky svému tenkému provedení dostatečně odlišena a dost daleko od sebe, takže se nestane, že stisknete dvě klávesy najednou. Trochu lepší by však mohla být odezva při psaní, tlačítka jsou poměrně "měkká“.

Displej samsungu má tradiční rozlišení 320 x 240 pixelů a je pořádně veliký – má úhlopříčku 2,6 palce. Nokia 6110 Navigator v tomto případě dostává na frak, její displej má stejný rozměr o celé 4 desetiny palce menší. Displej samsungu je však dle našeho mínění trochu bledší a hůře čitelný na přímém slunečním světle, kde nokia doslova exceluje.

Samsung SGH-i550

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550

Co se menu týče, vše je zcela v moci operačního systému. Samsung používá trochu jinou grafiku než Nokia a tak jde o příjemné osvěžení, znalci symbianu se však rozhodně neztratí.

Baterie  pro navigaci v pohodě

Samsungy v poslední době poměrně chválíme za jejich výdrž baterie. Ani i550 není výjimkou – jeho standardní baterie má kapacitu 1 200 mAh a to je opravdu pořádná porce. Tři dny výdrže tak ani při poměrně intenzivním používání nejsou nereálné a pokud budete telefon používat jen sporadicky, vydrží bez potíží i čtyři dny. To je na chytrý telefon s operačním systémem Symbian opravdu dobrý výkon. Silná baterie se pochopitelně bude hodit i při používání GPS navigace, kdy zaručí, že telefon "neumře“ po pár hodinách. Skutečnou výdrž při navigaci jsme však neměli možnost otestovat.

Telefonování a zprávy – symbian jako takový

V případě telefonování a zpráv se nesetkáváme s ničím novým a převratným. Tato část je opravdu poplatná použitému operačnímu systému a platí pro ni většina věcí, které jsme zmínili v recenzích některých symbianových nokií.

Samsung SGH-i550

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550

Adresář má tedy kapacitu omezenou pouze vnitřní pamětí, se zprávami je to rovněž tak. Musíme podotknout, že testovaný telefon byl v anglickém jazyce, takže jsme nemohli vyzkoušet, zda slovník T9 stále do zpráv cpe diakritiku. V sítích 3G si můžete se samsungem užít i videohovory, nad displejem najdete drobnou čočku fotoaparátu.

Organizace a data – opět jako přes kopírák

Ani v oblasti organizační nedochází k výrazným změnám. Funkce jsou opět poplatné operačnímu systému, například i budík je naprosto stejný jako u symbianových nokií. K dispozici je samozřejmě kalendář, do něhož jsou integrovány i úkoly, nechybí poznámky a kalkulačka. Přítomen je i převodník měn a jednotek. Synchronizace probíhá s osobním počítačem přes program Samsung PC Studio, ten jsme však neměli k dispozici. Synchronizovat lze po drátech pomocí dodávaného USB kabelu nebo bezdrátově pomocí Bluetooth 2.0. To podporuje i stereo profil A2DP. Infraport chybí. Co se dat týče, ukládat je můžete do vnitřní paměti o velikosti 150 megabajtů nebo můžete využít paměťové karty microSD. Náš kus disponoval 1 GB kartou, ale je otázkou, jak tomu bude u případné prodejní verze.

Samsung SGH-i550

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550

Datová výbava se velmi nápadně podobá přímému konkurentovi i550 – Nokii 6110 Navigator. Nechybí tedy EDGE, 3G ani HSDPA s maximální rychlostí 3,6 mbit/s. Jediným rozdílem je fakt, že samsung nepodporuje již poněkud archaická data HSCDS. K prohlížení internetových stránek slouží tradiční symbianový prohlížeč. Dokumenty Microsoft Office si můžete otevřít v programu QuickOffice, přítomen je i prohlížeč PDF souborů.

Navigace – krásná neznámá

Navigace v Samsungu i550 je pro nás tak trochu zahalena tajemstvím. Vestavěný GPS čip je svou citlivostí plně srovnatelný s konkurencí, první nalezení pozice je otázkou zhruba dvou minut. Pomoci si přitom můžete stažením dat z internetu, pak je určení pozice rychlejší. V testovaném stroji byl připraven navigační program Navigon Mobile Navigator s mapami střední Evropy, ovšem navigaci jsme si v jeho omezené zkušební verzi vyzkoušet nemohli – telefon pouze našel naši pozici a správně ji určil, dala se procházet mapa a mohli jsme se navigovat na bod, který jsme si uložili do databáze. Ovšem vyhledávání míst nefungovalo.

Samsung SGH-i550

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550

Na tlačítku pro navigaci byla však namapována aplikace Vodafone navigator, což je obdoba služby, kterou nabízí u nás O2. Tu jsme rovněž otestovat nemohli. Alespoň se zdá, že by neměla interní GPS mít zásadní problémy s fungováním s různými aplikacemi, tedy asi tradičně krom TomTomu, který si stále neporadí s interní GPS u nokií. V jaké podobě najdeme navigaci, pokud se u nás bude i550 prodávat, to nám není známo.

Zábava – zase typický symbian

Zábavní funkce opět odpovídají možnostem použitého operačního systému. Námi testovaný telefon sice nebyl vybaven žádnou hrou, ale finální kousek by přeci jen nějakou disponovat měl. Přinejhorším to vždy napraví možnost doinstalování libovolné aplikace a to jak symbianové, tak javové.

Samsung SGH-i550

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550

displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550 displej Samsungu SGH-i550

Vestavěný hudební přehrávač a přehrávač RealPlayer rovněž dobře známe z nokií. Samsungu nechybí ani rádio. Samsung i550 se konkurenční Nokii 6110 Navigator výbavou opravdu podobá velmi výrazně.

Samsung SGH-i550

fotografie pořízená Samsungem SGH-i550 fotografie pořízená Samsungem SGH-i550 fotografie pořízená Samsungem SGH-i550

fotografie pořízená Samsungem SGH-i550 fotografie pořízená Samsungem SGH-i550 fotografie pořízená Samsungem SGH-i550 

Zásadnější konkurenční výhodou by tak mohl být jeho fotoaparát. Ten totiž na rozdíl od nokie nabízí rozlišení tři megapixely a automatické ostření, nechybí ani přisvětlovací dioda (tu má nokia také). Focení s fotoaparátem je trochu nezvyklé − spoušť není dvoupolohová a po jejím zmáčknutí prostě telefon zaostří a vyfotí scénu. Ostření se dá vypnout, pak je možné pohotověji pořizovat momentky. Výsledné fotografie jsou poměrně kvalitní a řadí se k průměru třímegapixelové třídy.

Shrnutí – dobrá alternativa

Samsung SGH-i550 je kvalitním symbianovým smartphonem, který je vynikající alternativou pro ty, kteří z nějakého důvodu nechtějí telefon od Nokie. Telefon i550 přímo soupeří s výbornou Nokií 6110 Navigator a musíme konstatovat, že je jí soupeřem více než zdatným. Výbava telefonu je prakticky totožná a liší se jen v detailech, samsung nokii převyšuje prakticky jen v případě fotoaparátu. Vynikající je také jeho ovládání pomocí trackballu, ovšem pozor – v daném provedení to není nic pro velké prsty.

V konkurenčním souboji by tak nakonec mohly sehrát klíčovou roli mapy, které k telefonu dostanete. A vzhledem k nim také cena. Kdy a zda vůbec se však začne Samsung SGH-i550 u nás prodávat, nevíme. 

Proč koupit?

  • vestavěná GPS navigace
  • solidní fotoaparát
  • výborné ovládání 

Proč nekoupit?

  • větší půdorysné rozměry
  • i přes větší rozměry není telefon pro velké prsty

Kdy?

termín není znám

Za kolik?

cena nestanovena
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Růst cen nekončí. Galaxy S9 má být dražší než současné modely

Samsung Galaxy S9 a S9+

Nové top modely Samsungu mají být dražší než ty loňské. Zatím jsou známé ceny v Británii, které mají vzrůst o 100 liber...

Tento samsung bude ceněnou raritou. Koupit si ho nemůžete

Samsung Galaxy Note 8 The PyeongChang 2018 Olympic Games Limited Edition

Olympionici, kteří se zúčastní nadcházející zimních olympijských her v Pchjongčchangu, dostanou exkluzivní dárek. Každý...

Xiaomi porazilo Samsung. Nesmysl, kontruje mluvčí

Apple ustupuje, zpomalování iPhonů si vypnete

Podle agentury Canalys v závěrečném čtvrtletí v Indii Xiaomi předehnalo Samsung a usedlo na pomyslný trůn výrobců...

Domácí chipsy pro děti
Domácí chipsy pro děti

Upečte si domácí chipsy, ale pozor, jsou velice návykové.Najdete na iDNES.cz